שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: התקציב יקוצץ ב-600 מיליון שקל בלבד

בעקבות ההתנגדות העזה של שרי עבודה וש"ס אישרו השרים את הצעתו המרוככת של ראש הממשלה להפחית בחצי את היקף הקיצוץ בתקציב "כדי לאפשר לשרים לפעול על פי תוכניותיהם". 15 מהשרים תמכו בקיצוץ, 6 שרי העבודה התנגדו ואילו שרי ש"ס נמנעו לאחר שאולמרט הבטיח לאלי ישי להקים ועדה שתדון בפיצוי בגין ייקור הלחם למשפחות קשות יום

הממשלה החליטה היום לאשר את הצעתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט ולקצץ בתקציב משרדי הממשלה כ-600 מליוני שקל בלבד, במקום קיצוץ של 1.2 מליארד שקל כפי שתוכנן מראש. 6 שרי העבודה התנגדו לקיצוץ ושרי ש"ס נמנעו, לאחר שאולמרט הבטיח לשר התמ"ת, אלי ישי, להקים ועדה שתדון בפיצוי על ייקור הלחם למשפחות קשות יום ובסבסוד ייקור התשומות לייצור הלחם לבעלי המאפיות.

 

תוצאת ההצבעה בממשלה: 15 שרי קדימה, הגמלאים וישראל ביתנו הצביעו בעד. שישה שרי העבודה הצביעו נגד. שלושה שרים, ובהם שר המשפטים דניאל פרידמן ושני שרי ש"ס, נמנעו בהצבעה.

 

שר התחבורה, שאול מופז, ביקש שהקיצוץ בתקציב לא יפגע ביעדי צה"ל, ובקשתו זאת הוכנסה להצעת ההחלטה. יו"ר העבודה, שר הביטחון אהוד ברק, ביקש מחבריו לסיעה להצביע בעד דחיית הדיון כדי לשלבו בדיון על תקציב 2008. כמו כן ביקש שהקבינט לביטחון לאומי ידון באופי הסיכונים לביטחון ישראל ושיעורם, עוד בטרם תתקבל ההחלטה.

 

דבריהם של השרים נאמרו לאחר שהרמטכ"ל, גבי אשכנזי, דיבר בישיבת הממשלה על המשמעות של הקיצוץ לצה"ל. בין היתר התייחס אשכנזי לפגיעה באימונים, במלאים ובזרוע הארוכה של חיל האויר. זאת על רקע מלחמת לבנון השנייה והאיומים העתידיים העומדים לפני ישראל.

 

קיצוץ תקציב הביטחון עובר לקבינט

בעקבות זאת הוחלט שנושא קיצוץ תקציב הביטחון יבוא לדיון בקבינט. כך מוסר גורם ביטחוני. זאת במסגרת הדיון הכולל על מסקנות דו"ח ועדת ברודט.

 

ברק אמר בדיון בממשלה: "מראית העיין של תוספת למערכת הביטחון, כפי שהוגשה על ידי ראש הממשלה ושר האוצר, מטעה. זאת תוספת לחיזוק העורף ולמיגון הצפון ולא תוספת לצרכים האמיתיים של הביטחון. לאחר שלמדתי את הנושא אני משוכנע שאסור לקצץ בסעיף הביטחון בכלל, ובפרט לא בתקציב צה"ל".

 

"הקיצוץ לא יחול על נושאים חברתיים"

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר הבהיר אולמרט כי כספי הקיצוץ הרוחבי המתוכנן בתקציבי המשרדים השונים מיועדים לפרויקטים בתחום החינוך והביטחון. "הנחיתי שהקיצוץ לא יחול על נושאים חברתיים ופעולות רווחה. הקיצוץ הרוחבי יממן פרוייקטים חשובים מאוד בתחום החינוך והביטחון", אמר.

 

עוד אמר הבוקר ראש הממשלה: "אף אחד לא אוהב קיצוץ ולהוסיף לתקציב זה תמיד קל יותר, אבל ממשלת ישראל צריכה לשמר על ההישגים הכלכליים שלה ועל מעמדה בעולם, ולנהל מדיניות כלכלית אחראית עם חמלה חברתית כפי שכבר בא לידי ביטוי בתקציב 2007", אמר.

  

לפני ישיבת הממשלה הודיעו גם שרי ש"ס שיתנגדו לקיצוץ בהיקף 1.2 מיליארד שקל. "אני לא רואה מקום לקצץ כשיש רזרבות תקציביות גדולות, ודאי לא לקצץ בבריאות, ברווחה ובנושאים חברתיים", אמר השר אלי ישי.

 

"אין לקיצוץ הזה הצדקה"

ש"ס מצטרפת בכך להתנגדות שרי מפלגת העבודה אשר נועדו לפני ישיבת הממשלה לקבל החלטה בנושא. אחד משרי העבודה אמר לפני הישיבה: "זוהי פגיעה קשה בעבודת המשרדים, אשר תקציבם כבר מתוכנן מבעוד מועד. אין לקיצוץ הזה הצדקה. הממשלה יכולה למצוא פתרונות חלופיים. מוזר הדבר שהקיצוץ נעשה גם בלי להתייעץ איתנו".

  

השר להגנת הסביבה, גדעון עזרא, אמר: "לדעתי יש לקצץ אבל במשרדים הנכונים. במשרד להגנת הסביבה אי אפשר לקצץ. אין לדבר על הגנה על כדור הארץ מצד אחד ומאידך לקצץ שם. עם זאת, איני אומר שלא אצביע בעד הקיצוץ".

 

השר יעקב אדרי, שקודם לתפקיד השר לקליטת עלייה ושר הנגב והגליל, אמר לפני ישיבת הממשלה: "מוזרה לי ההתנגדות של מפלגת העבודה. הרי יש שם תוספת לחינוך ולביטחון, שני משרדים שנמצאים בשליטת מפלגת העבודה. אם יש להם השגות, שיראו לנו מאיפה לקצץ".

 

שר הפנים החדש, מאיר שטרית, אמר: "אתמוך בקיצוץ הרוחבי בתנאי שהוא לא יפגע בבסיס התקציב. אין טעם בקיצוצים חד פעמיים, צריך לעשות קיצוצים בתהליכים ארוכי טווח". 

 

כתבתנו מורן זליקוביץ' מוסיפה: יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור (עבודה - מימד), פנה הבוקר בבקשה דחופה לראש הממשלה ולשרי הממשלה "למנוע את הקיצוץ בבשר החי של החינוך". לדבריו, "הממשלה מתנהגת כמו חלם. מחד, היא רוצה להנהיג רפורמות דרמטיות ונחוצות בחינוך, ומאידך, היא מקצצת בתקציב. הקיצוץ יפגע דווקא בתלמידים החלשים שהכי זקוקים לסיוע ובהכשרת המורים. אין בצעד הזה לא הגיון כלכלי ולא הגיון חינוכי. לתקן את נזקי הקיצוץ יעלה פי כמה וכמה".


פורסם לראשונה 08/07/2007 11:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אולמרט. "מדיניות אחראית עם חמלה"
צילום: רויטרס
ברק. "לא לקצץ בתקציב צה"ל"
צילום: רויטרס
מומלצים