שתף קטע נבחר

קן הקוקייה

מדוע מתעקשים כל כך חברי כנסת חרדים לבטל את חיוב הוראת מקצועות הליבה? האם הבערות היא כוח? אסף וול מזהיר מפני הטלת ביצים זרות בקן המרופד, בכספי האזרח הישראלי

שימו לב אזרחי ישראל, הכנסת עוברת ממדיניות "בת היענה" לשיטת "קן הקוקייה". הקוקייה, רבותיי (אם נתעלם מתכונתה האובססיבית להגיח מדי שעה משעוני קיר ולהשמיע קול), היא עוף מרתק. ניתן למצוא בהרגליה פילוסופיית חיים מורכבת. לקוקייה, כך לימדוני, כלל אין קן. היא מטילה את ביציה בקנים אחרים, תופעה שבשפה העסקית מכנים "אאוטסורסינג".

 

ובמעבר חד מהיערות רוחשי הקוקיות אל בית הנבחרים. שם עברה לפני מספר ימים בקריאה טרומית, ביוזמת מפלגת "יהדות התורה", הצעת חוק הקוראת לביטול חובת "לימודי הליבה". במצב הקיים כל מוסד חינוכי המתוקצב על ידי המדינה מחוייב על פי חוק ללמד מקצועות בסיסיים דוגמת אנגלית, מדעים, מתמטיקה, אזרחות ועוד, מתוך מגמה ליצור אחידות מסוימת בין כלל זרמי החינוך בישראל. כעת מבקשים חברי הכנסת החרדים לבטל חובה זו.

 

תשאלו: מה עניין חוק לימודי הליבה לענייני קוקיות? ובכן, מסתבר כי מדינת ישראל החליטה לטפח בקיניה ועל חשבונה, גוזלים הזרים לה ואף עוינים אותה ואת סמליה. בקן החמים, שירופד בכספי משלם המסים הישראלי, יצטופפו ריבואות אפרוחים של בית רבן. חלקם לא ילמדו דבר מעבר ללימודי הקודש, וכשיצאו מהקן תימנע מהם ההתערות בעולם העשייה. יתרה מכך, בזמן שהותם בבתי המדרש האלו, הם ייחשפו לקרינה אנטי-ציונית בעוצמה גבוהה במיוחד.

 

באופן אישי אין לי בעיה שהחרדים ימשיכו לחנך את צאצאיהם ככל העולה על רוחם. שיספרו לילדיהם שהרצל שנוא-נפשם אחראי להתחממות כדור הארץ ושילמדו אותם כי האיי-פון מופיע בדילוגי אותיות בפרשת ואתחנן. גם אם יורו מחנכיהם כי עשרת הדיברות ניתנו בהברה אשכנזית, כפי שסיפרו לי ברצינות מביכה כמה נערים חרדים (אשכנזים), אני מבטיח שלא להתרגש.

 

אולם אינני מבין מדוע ישראל ישראלי צריך לממן זאת? במילים אחרות, מדוע מתעקשת המדינה לתמוך בעופות זרים שאינם נאמנים ליד המאכילה אותם? הרי במידה שעיוות זה יימשך, מה לנו כי נלין על מוסלמים קיצונים שיסיתו נגדנו בסיועו האדיב של משרד החינוך? האם חסרים למשרד החינוך אפיקים טובים יותר להשקעת כספו?

 

כדאי להזכיר בהקשר זה את אלפי המדענים הצעירים, שנזרקו מהקן הישראלי בשל חוסר במשאבים לרכישת אמצעי מחקר נאותים. אני מכיר כמה מהם העושים חיל במדינות העולם המערבי ואף השתקעו בהן. הגוזלים שלנו פרחו מהקן, ועכשיו הם מגדילים את התל"ג של איזו מדינה דוברת אנגלית.

 

לכן אני סבור כי יש להתנות קבלת כל שקל מכספי המדינה בחינוך למדעים ולדמוקרטיה. על הרשויות לאכוף את הוראת המקצועות האלו ולפקח על הוראתם מקרוב. הייתי אף מרחיק לכת ומציע שכל זרם חינוך הממומן בכספי משלם המסים הישראלי יתחייב בהנפת דגל המדינה בכל בוקר ובשירת ההמנון, לא בכפייה. מי שאינו מעוניין יהיה פטור מכך, אך שידאג במחילה לממן את עצמו ולא להטיל את ביציו בקן הציוני. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסף וול
צילום: יריב כץ
ילדים חרדים. בלי אנגלית ומתמטיקה
צילום: יריב כץ
מומלצים