שתף קטע נבחר

"ישראל תעניק חנינה למאות מבוקשים מהפתח"

מקור ביטחוני פלסטיני אמר ל-ynet כי ישראל והפלסטינים סיכמו על מחיקת שמותיהם של מאות פעילים מגדודי חללי אל-אקצא מרשימת המבוקשים. בין הזוכים ל"חנינה": זכריה זביידי וראשי הארגון בשכם וברמאללה. המבוקשים ישתלבו במנגנוני הביטחון, אך לא יישאו נשק. ישראל תמשיך לרדוף אחר מי שיעסקו בטרור

"ישראל והרשות הפלסטינית סיכמו על חנינה לעשרות מבוקשים פעילי 'גדודי חללי אל אקצא', הזרוע הצבאית של הפתח בגדה המערבית". כך אמרו אמש (יום ו') מקורות ביטחוניים פלסטינים ל-ynet.

 

המקורות הפלסטינים מסרו עוד ל-ynet כי בפגישה ביטחונית שנערכה ביום חמישי האחרון בין שני הצדדים – סוכם על כך שעשרות מבוקשים פלסטינים בגדה המערבית יקבלו חנינה מישראל, שתפסיק לרדוף אחריהם. מקור פלסטיני מסר כי 178 מבוקשים פלסטינים נכללו ברשימת השמות שיקבלו חנינה מישראל. ביניהם: מפקד גדודי חללי אל אקצא בג'נין, זכריה זביידי, מפקד הארגון ברמאללה, כמאל רנאם, מפקד הארגון בשכם, עלא סנאכרה ופעילים בולטים נוספים.

 

עוד נודע כי בנוגע ל- 206 מבוקשים אחרים נמשך הדיון וההערכה היא כי גם הם יזכו בסופו של דבר לחנינה מצד ישראל. 28 שמות נוספים ממשיכים להיות במרכז הדיונים ואין לגביהם הסכמה ישראלית. שני הצדדים ייפגשו בשבוע הבא לשתי ישיבות נוספות שיעסקו ברשימות, הראשונה שבהן - ביום שני.

 

את הצד הפלסטיני בפגישות מייצגת משלחת ביטחונית בראשות זיאד האב א-ריח, מפקד מנגנון הביטחון המסכל בגדה המערבית. מן הצד הישראלי יושבים נציגי השב"כ ומשרד הביטחון.

 

המקור הפלסטיני אמר ל-ynet כי שר הפנים הפלסטיני, עבד אל-רזאק אל-יחיא, עדכן את האמריקנים במגעים אלה, בתקווה שיערבו לקיום ההסכם על ידי ישראל.

 

הפלסטינים מצדם התחייבו כי הפעילים שיקבלו חנינה יימנעו מעיסוק בטרור, יוצבו במפקדות הרשות, אך לא יישאו נשק ולא יהיו מעורבים בפעילות ביטחונית שוטפת שכוללת נשיאת נשק. המקור הוסיף כי הישראלים הדגישו שמי שימשיך לעסוק בטרור ויקיים קשר עם ארגון חיזבאללה – ימשיך להיות מטרה לרדיפות מצד השב"כ וצה"ל.

 

הישראלים הבהירו עוד כי במקרה של "פצצה מתקתקת" הם יהיו רשאים לפעול בכל שטח וכן כי ההסכם אינו כולל מבוקשים מארגונים אחרים כמו הג'יהאד האיסלאמי, החמאס והחזית העממית.

 

ברשות רוצים חנינה לכל פעילי הפתח

הפלסטינים מייחסים חשיבות רבה להסדרת עניינם של מבוקשי גדודי חללי אל-אקצא, סוגייה הנחשבת בעייתית במיוחד ומהווה נקודת ציר מרכזי בהצלחתה של התוכנית הביטחונית של ממשלת סלאם פיאד לקץ האנרכיה בגדה המערבית. לכן, ברשות מקווים שהרשימה תהיה מקיפה ותכלול את כל פעילי תנועת הפתח.

 

הפלסטינים מקווים שאם שלב זה יצלח ואם יצליחו לשכנע את הישראלים לכלול את כל המבוקשים ברשימת החנינה – ניתן יהיה לדבר בשלב הבא עם הישראלים על נסיגה מן הערים הפלסטיניות ועל השבת המצב לתקופה שלפני פרוץ האינתיפאדה.

 

"במקרה הזה – הרשות לא תירתע מפעילות נוקשה נגד כל מי שיפר את ההתחייבות. אבל כל עוד השליטה הביטחונית אינה מלאה בידינו – אנו לא נוכל לפעול בכל התוקף נגד מי שיאיימו על ההסדר הזה. אנו מקווים שניתן יהיה לעבור לשלב הבא ולהעברת שליטה ביטחונית מלאה לרשות הפלסטינית", אמר גורם פלסטיני בכיר.

 

בתוך גדודי חללי אל-אקצא התנהלו ביממה האחרונה שיחות טלפון רבות, כדי להתעדכן ברשימות. כמה פעילים הודיעו כי לא יקבלו את ההסכם אם לא יהיה מקיף וכולל. הפעילים גם דורשים כי חזרתם למנגנוני הביטחון תיקח בחשבון את השנים שבהן היו מבוקשים ונרדפים. לכן, הם מבקשים מהרשות להתחשב בהם ולהעלות אותם בדרגה לצורך השכר, בהתאם למעמדם בגדודי אל-אקצא.

פורסם לראשונה 14/07/2007 00:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
זביידי. יוצא מהרשימה
צילום: רויטרס
מומלצים