שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בוש קרא לוועידה בינלאומית "נגד החמאס"
  במלאות חמש שנים ל"חזון שתי המדינות" נשא הנשיא האמריקני נאום שבו הדגיש מחדש את מחוייבויותיו למזרח התיכון ולתהליך השלום. במסגרת הנאום קרא הנשיא לכינוס ועידה אזורית לקידום תהליך השלום, ואמר "הקהילה הבינלאומית חייבת להתייצב לצד תומכי השלום מול מסע הרצח של חמאס". בוש גם הודיע על חידוש הסיוע הכלכלי הישיר לרשות. כמו כן קרא לישראל לפרק מאחזים ולא להרחיב התנחלויות

  "הקהילה הבינלאומית חייבת להתייצב לצד תומכי השלום מול מסע הרצח של חמאס". כך אמר הערב (יום ב') הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, כשהודיע על כינוס ועידה בינלאומית בסתיו לקידום תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. "בוועידה נציג תמיכה בפתרון של שתי מדינות לשני עמים, נדחה את האלימות, נכיר בזכותה של ישראל להתקיים, ונאשר את כל הההסכמים הקודמים שנחתמו בין הצדדים", אמר בוש.

   

  הנשיא בוש הודיע גם על חידוש הסיוע הכלכלי האמריקני הישיר לרשות הפלסטינית, לראשונה מאז הקפאת הסיוע בעקבות נצחון חמאס בבחירות לפרלמנט. הסכום שיקצה בוש לממשלת סלאם פיאד בגדה יעמוד על 190 מיליון דולרים, ועוד 228 מיליון לעסקים הפלסטינים. בנאומו הסביר בוש כי בפני הפלסטינים עומדות שתי דרכים ברורות: דרך הרצח של חמאס, ודרך השלום של הנשיא אבו מאזן וראש הממשלה פיאד.


  קרא לישראל לפתח את הנגב (צילום: AP)

   

  את הדברים אמר בוש במסגרת נאום אותו נשא במלאות חמש שנים לנאום בגן הוורדים מ-24 ביוני 2002, שבו דיבר בפומבי על חזון שתי המדינות החיות בשלום זו לצד זו. אלא שמאז חזון הנשיא בוש, בשיאה של האינתיפאדה, המצב רק הידרדר מבחינת מערכת היחסים בין ישראל לפלסטינים.

   

  בוש הזכיר בנאומו את המפגש בין אולמרט לאבו מאזן, שנערך היום בירושלים. "זהו רגע האמת של הפלסטינים שצריכים לבחור בין החמאס - הרוצחים, המוציאים להורג, המשליכים גופות מהגגות והסבל האינסופי - לבין חזון המדינה הדמוקרטית של עבאס ופיאד והרפורמות להגנה על החלשים ולנקיטת צעדים לקידום כלכלי", אמר.

    

  ישראלים, לכו לנגב

  הנשיא התווה מגוון צעדים שיובילו להקמת מדינה פלסטינית בגדה ובעזה. "בתשתית הראויה נוכל להתחיל בקרוב בדיונים רציניים לקראת מדינה פלסטינית", אמר. הנשיא האמריקני הדגיש את חובותיה של הרשות הפלסטינית, ובהן פירוק החמושים מנשקם ושחרור גלעד שליט. הוא אמר כי ישראל חייבת לשים קץ לכיבוש בגדה המערבית, לפנות מאחזים בלתי חוקיים, ולא להרחיב התנחלויות. "ישראל צריכה לפתח שטחים בנגב למשל, ולא להמשיך בכיבוש בגדה המערבית", אמר בוש. "זאת מציאות שאפילו אריאל שרון מכיר בה".

   

  בנאום חזר בוש ואמר כי פתרון הקבע בין ישראל והפלסטינים צריך להיות מבוסס על גבולות ה-4 ביוני 1967, עם השינויים הנדרשים מהמציאות שנוצרה בשטח. בכך הוא מכיר שוב, כפי שעשה בעבר, בגושי ההתנחלויות הגדולים שמיושבים בישראלים. בוש התחייב שארה"ב תמשיך במחויבותה לבטחון מדינת ישראל כמדינה יהודית. הוא קרא לעולם להכיר בכך ולעולם הערבי כולו להפסיק את ההסתה נגד ישראל ולהצטרף למחנה השלום.

   

  המאמץ האמריקני בנושא הישראלי-פלסטיני מהווה חלק ממאמץ כולל של ממשל בוש להפגין הן בפני הציבור האמריקני והן בפני חברי הקונגרס פעלתנות במזרח התיכון, על פי קווי הפעולה שהתווה דו"ח בייקר-המילטון - דו"ח שעסק בפתרון המשבר בעיראק. יועץ הנשיא לביטחון לאומי, סטיב האדלי, דיבר אתמול ברשת ABC על ארבעה סעיפים לקידום הטיפול משבר בעיראק: מאבק צבאי נגד אל קאעידה בעיראק, חיזוק שיתוף הפעולה עם שבטים בדואים במערב עיראק, המשך המאמץ להגיע לפתרון פוליטי מוסכם בין שיעים סונים וכורדים בעיראק, וקידום המחוייבות האמריקנית לכינון מדינה פלסטינית.

   

  יצויין כי בימים אלו היה אמור להתחיל ביקורה של מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, בישראל וברשות הפלסטינית. את הביקור הי דחתה לחודש אוגוסט, ובעקבות כך אף ביטלה נסיעה לגאנה. רייס מבקשת להתרכז בלעדית בנושא המזרח התיכון, עיראק וקידום תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. במסגרת הזו תגיע ביום חמישי הקרוב לפגישת הקוורטט בליסבון, פורטוגל, ותחזור לוושינגטון להמשך הטיפול במשבר המזרח התיכוני.


  פורסם לראשונה 16/07/2007 19:27

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוצה ועידה. בוש
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  אולמרט ואבו מאזן, היום. חיזוקים
  צילום: רויטרס
  מומלצים