שתף קטע נבחר

הכנסת האריכה בחמש שנים תוקפו של חוק טל

ברוב של 56 נגד 9 ח"כים אישרה המליאה את החוק המסדיר את תנאי הפטור לשירות צבאי לתלמידי ישיבות. שני חברי כנסת נמנעו בהצבעה. סיעת מר"ץ הודיעה: זו כניעה מבישה, נעתור נגד החוק לבג"ץ

הכנסת אישרה היום (ד') להאריך בחמש שנים נוספות את תוקפו של "חוק טל", המסדיר את דחיית השירות הצבאי של תלמידי הישיבות ולמעשה מעגן את הפטור משירות צבאי, אם יחליטו להמשיך בישיבה אחרי גיל 22. החוק אושר במליאה ברוב של 56 ח"כים מול 9 מתנגדים. שני חברי כנסת נמנעו בהצבעה.

 

החלטת הכנסת התקבל היום לאחר שבשבוע שעבר החליטה ועדת חוץ וביטחון להמליץ בפני המליאה על הארכת החוק בחמש שנים נוספות.

 

סיעת מרצ הודיעה לאחר אישור החוק: "זו כניעה מבישה של הממשלה למפלגות החרדיות, למרות שברור לחלוטין שאין בחוק הזה ולו פתח לשוויון בכל הנוגע לחובת השירות בצבא. דווקא ממשלה שכה מתאמצת להחליש את בג"ץ, פוזלת שוב לעברו ומבקשת ממנו להוציא עבורה את הערמונים מהאש בשיתוקה מול החרדים". הסיעה הודיעה שארבעה מחבריה מתכוונים לעתור לבג"ץ נגד החוק.

 

בחודש פברואר אישרה הממשלה להאריך את תוקף החוק. 21 שרים הצביעו בעד חידוש תוקפו של החוק מהחודש ואילו שר המשפטים, פרופסור דניאל פרידמן, היה היחיד שנמנע. היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אמר אז כי מבחינתו אין מניעה למהלך ולפיכך הועבר החוק לאישור הכנסת ו-ועדת החוץ והביטחון.

 

תזכורת: לפני כחמש שנים עבר חוק טל בכנסת בקריאה שלישית ובמסגרתו עוגן לראשונה בחוק הפטור מגיוס לחרדים. בחורי ישיבות בגיל 18, על פי חוק זה, אמורים לזכות מדי שנה לדחיית שירות - עד גיל 22, אז באפשרותם לצאת ל"שנת הכרעה" בה הם יכולים לעבוד או ללמוד מחוץ לישיבה, בלא שיחוייבו בגיוס.

 

בתום שנת ההכרעה עומדות בפני כל בחור ישיבה מספר אפשרויות: לחזור לישיבה, או לחילופין - להצטרף למעגל העבודה ולשרת שירות צבאי בהתאם למצבם המשפחתי (חרדי נשוי עם שני ילדים משרת 120 יום) או לבצע שירות לאומי של שנה וחצי. המשמעות היא שתלמידי ישיבות שמתמידים בלימודיהם ולא רוצים להתגייס לצבא - פטורים מגיוס לפי חוק.

 

לאחר אישור החוק ביקשו אז חברי הכנסת החרדים כי הוא יוארך אוטומטית בתום חמש שנות תוקפו, אולם הבקשה נחדתה במליאה ובפברואר השנה נערך הדיון המחודש על ההסדר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
גיוס בבקו"ם. תלמידי ישיבות פטורים
צילום: שאול גולן
מומלצים