שתף קטע נבחר

בכיר בפתח: "קיווינו למספר ואיכות טובים יותר"

זיאד אבו-עיין, מבכירי פתח בשטחים, שמח בעבור המשפחות שיקיריהן ישתחררו ביום שישי, אך מביע אכזבה רבה ממספר המשוחררים ומהרכב הרשימה. בשיחה עם ynet גורס מי שמשמש מנכ"ל המשרד לענייני אסירים ברשות: "בעסקה לשחרור גלעד שליט ישוחררו אסירים ותיקים ואסירים עם דם על הידיים"

"אנחנו שמחים על כל אסיר שמשתחרר, אבל מביעים צער על כך שהצד הישראלי ממשיך להתעקש על אי שיתופנו בקביעת הקריטריונים לשחרור האסירים" - כך אמר אמש (יום ג') בראיון ל-ynet זיאד אבו-עיין, מבכירי הפתח בשטחים, ומנכ"ל המשרד לענייני אסירים ברשות הפלסטינית.

 

לדברי אבו-עיין, לא צריך להסתנוור מהשחרור הצפוי ליום שישי, אף על פי שישמח משפחות רבות, "שכן מן הרגע שאולמרט הכריז בפיסגת שארם א-שייח' כי הוא משחרר 250 אסירים, עצרה ישראל 326. זו גישה שמזמינה קיצוניוּת, במקום גישה שתבנה גשר להבנה ולאמוּן מחודשים בין העמים".

 

בכיר הפתח אמר כי 11 אלף פלסטינים עודם כלואים בישראל, ובהם 64 אסירים הכלואים זה יותר מעשרים שנה, כשהבולט שבהם הוא סעיד אל-עתבה, הכלוא זה יותר מ-31 שנה. לדבריו, 431 קטינים פלסטינים ו-127 נשים פלסטיניות כלואים בישראל.

 

אבו-עיין הסביר כי ברשות מקווים שהשחרור יסמן את תחילת פתרון הבעיה הכואבת של האסירים הפלסטינים - בעיה שנוגעת לכל בית פלסטיני. "קיווינו שבשחרור הזה יתחשבו הישראלים ברגשות האסירים ומשפחותיהם ,ויפעלו מתוך רצון לעודד את הרחוב הפלסטיני שאיבד תקווה רבה בתהליך המדיני, ולהחזיר לרחוב הזה את האמון בתהליך השלום".

 

 

מנכ"ל המשרד לענייני אסירים הוסיף כי הרחוב הפלסטיני בודק בדקדקנות כל פגישה בין אולמרט לאבו-מאזן - כפי שהתקיימה אתמול - ומקווה למצוא בפגישות אלה השפעה ממשית על חיי הפלסטינים. "נכון שאנחנו מברכים על כל שחרור, ומקווים שזה ייתן דחיפה לשחרור אסירים נוספים, אבל האמת היא שקיווינו למספר גדול יותר. קיווינו לאיכות אחרת של האסירים שישוחררו".

 

אבו עיין אומר כי סוגיית האסירים חייבת להיפתר אחת ולתמיד. "האם בשביל השלום לא מגיע שהאסירים האלה ישוחררו? האם מחיר השלום לא שווה את זה, או שהישראלים יודעים לשחרר רק כשכופים עליהם שחרור בכוח - כאשר חוטפים להם אנשים".

 

בכיר פתח גורס כי בעסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט ישוחררו אסירים ותיקים, וכן אסירים 'עם דם על הידיים'. "אני שואל - האם זה מה שצריך לקרות? עוד חטיפות כדי שישוחררו אסירים ותיקים, וכאלה שישראל מגדירה 'עם דם על הידיים'? האם הגישה הזו אינה מזמינה קיצוניות ומעודדת חטיפות נוספות?"

 

אבו-עיין אומר כי חלק מהאכזבה ברשות נובע מן העובדה שאישים פלסטינים בולטים - בהם חברי פרלמנט פלסטיני - לא שוחררו. "נכון שחלק מועט ביותר מהערותינו הובאו בחשבון, וראינו שינוי מסוים בזהות האסירים ששוחררו, אבל זה עדיין לא מספיק. אנו דורשים לו"ז ברור לשחרור כל האסירים - כדי שיהיה ניצוץ של תקווה אמיתית לציבור הפלסטיני".

 

חרף האכזבה היחסית ברשות מרשימת המשוחררים, מנסים הפלסטינים לתאם עם ישראל את הגעתם של כל האסירים המשוחררים לרמאללה, לטקס קבלת פנים רשמי אצל אבו-מאזן. בשחרורים קודמים נהגה ישראל להוריד את האסירים במחסומים שונים בגדה המובילים ליישוביהם, ואולם אבו-עיין אומר כי בשעות האחרונות החל מבצע תיאום עם הצד הישראלי, "כדי שנוכל לערוך לאסירים קבלת פנים רשמית. אנו מעוניינים שהם יתקבלו במוקטעה על ידי ההנהגה הפלסטינית ובראשם הראיס, שיברך כל אחד ואחד מהם. הערב קיבלתי איתות חיובי לכך; ככל הנראה, ישראל תסייע בעניין הזה".


פורסם לראשונה 17/07/2007 23:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שחרור אסירים, ארכיון
צילום: איי פי
טקס במוקטעה למשוחררים? אבו-מאזן
צילום: איי אף פי
מומלצים