שתף קטע נבחר

בעקבות פרשת המוצרים הקפואים, מנכ"ל אסם מתנצל

תוכנית התחקירים של אמנון לוי חשפה כי במרכז הלוגיסטי של אסם בפתח תקוה משאירים מוצרים של טבעול, עוף טוב וסלטי צבר, שעות בשמש. בעקבות זאת המרכז נסגר ו-2.5 טון של מזון הושמד. המנכ"ל גזי קפלן: "מתנצל בפני הלקוחות על הטעות החמורה"

בעקבות פרשת המוצרים הקפואים שהשמידה אסם לאחר שעמדו שעות בשמש, מתנצל הערב המנכ"ל גזי קפלן בפני הלקוחות על הטעות החמורה ומבטיח - כל הליקויים יתוקנו.

 

מוקדם יותר היום נודע כי חברת אסם השמידה כ-2.5 טון מזון מסוגים שונים – קפואים, תחליפי בשר, מאפים ועוד, לאחר שבמרכז הלוגיסטי של החברה בפתח תקוה לא טרחו לאחסן אותו בקירור. מדובר במוצרי טבעול ועוף טוב שעמדו שעות בשמש, למרות שהם אמורים להיות מאוחסנים בהקפאה של מינוס 18 מעלות. גם מוצרי הסלטים של צבר שאמורים להיות בקירור שהו בשמש.

 

בעקבות הממצאים, אסם סגרה את המרכז הלוגיסטי שלה בפתח-תקווה, זאת למרות שגורמים בענף אומרים כי כעת הוא מוכן לפתיחה מחדש.

 

הסיפור החל כאשר צוות תחקירנים של תכנית הטלוויזיה שומר מסך של אמנון לוי בערוץ 10, קיבל אינפורמציה על כך שמוצרי מזון שאמורים להיות שמורים בקירור, עומדים במרכז הלוגיסטי, ממנו הם אמורים להגיע לחנויות, במשך שעות ללא קירור. התחקירנים הגיעו למקום במשך שבוע, תצפתו, ונוכחו לדעת כי המוצרים שמגיעים למרכז אכן נשארים בחוץ, בשמש הקופחת, לפחות 4 שעות. 

 

לדברי אמנון לוי, בעקבות הממצאים שישודרו בתוכנית בשבוע הבא, הוזמנה ד"ר תיקה בר-און מהשירות הווטרינרי של עיריית פתח תקוה, ולאחר שראתה את הדברים היא הודיעה לאסם כי היא עומדת להוציא צו סגירה למפעל. מייד לאחר הודעתה 2.5 טון של סחורה הועלתה לדרישת המשטרה באש. לדברי ד"ר בראון, אדם בריא יכול לקבל קלקול קיבה מאכילת המזון שעמד בשמש, אבל ילדים קטנים, זקנים, ואנשים חולים עשויים להיות בסכנת חיים אם הם יאכלו אותו. לטענתה, מוצרים שעמדו כל כך הרבה זמן בשמש עלולים להזשדהם מחיידקים כמו ליסטריה וסלמונלה.

 

אסם, מכל מקום, מיהרה וסגרה את המרכז מיוזמתה. עם זאת, נשאלת השאלה מה עם אותו מזון שכבר הגיע אל המדפים לפני שהתקלה התגלתה. גורמים בענף טוענים כי המוצרים שעל המדף נבדקו ואין עימם בעיה.

 


מוצרים פסולים של טבעול

 

משרד הבריאות: אין לחשוף מזון לטמפרטורה לא מבוקרת

עם חשיפת הפרשה הבוקר מהרו בחברה לומר כי "בפגישה שנערכה הבוקר בין הווטרינרית העירונית תיקה בר-און ונציגי החברה, הוצגו המהלכים הנדרשים לעדכון הנהלים והפעלתם באתר "אוסטיב" בפתח תקוה. בבדיקה של משרד הבריאות שנערכה הבוקר באתר לא נמצאו ליקויים בריאותיים". כאמור, הערב, נשמעו כבר קולות של התנצלות מהנהלת החברה.

 

ממשרד הבריאות נמסר: "הפשרה והקפאה מחודשת של מזון קפוא או חשיפת מזון מצונן לטמפרטורה בלתי מבוקרת לזמן ממושך עלולה לפגוע באיכותו או בבטיחותו. כל מזון אשר בהתאם לדרישות החקיקה אמור להישמר בהקפאה או בקירור מחייב זאת לכל אורך שרשרת השיווק וכלל זה חייב להתקיים גם בזמני הפריקה והטעינה ונתון לאחריות של בעל העסק, היצרן או המשווק.

 

במקרה הנוכחי כמו בכלל המקרים בהם נמצא על ידי אחד מגורמי הפיקוח כי אין עמידה בדרישות ,מופעלים האמצעים המשפטיים לרבות השמדות המזון. בהתייחס לשאר המזון אשר יצא את מרכז ההפצה יצוין כי קיימים "מעגלי בקרה" נוספים: בדיקות המשנה למוצרי הבשר והדגים טרם כניסתם לרשתות השיווק וכן מחויבות המרכולים למנוע כניסת מוצרים שלא נשמרה לגביהם שרשרת הקירור או שנמצאה עדות במוצרים לסימני הפשרה .

 

בנוסף, אומרים במשרד הבריאות אין תחליף לאחריות הישירה של היצרן המשווק או בעל המרכול לכך שהמוצר יסופק באיכות הגבוהה ביותר ובהתאם לכל הכללים".


פורסם לראשונה 18/07/2007 13:25

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סיון פרג'
גזי קפלן, מנכ"ל אסם
צילום: סיון פרג'
מומלצים