שתף קטע נבחר

וינוגרד: לא יישלחו אזהרות ולא יהיו עוד עדויות

ועדת וינוגרד מפרסמת הערב הודעת הבהרה, לפיה כל עוד לא יימצא חומר חדש - כל מי שהעיד עד עתה יכול לראות בעצמו "מוזהר". בניגוד לבקשתו של ראש הממשלה - הוא לא יוזמן לתת עדות נוספת, אלא אם יתגלו ממצאים חדשים. במקביל, נשלחה הודעה לסנגוריה הצבאית לפיה מי שעלול להיפגע מהדו"ח הסופי יקבל "מכתב מתאים"

ועדת וינוגרד לא תפרסם מכתבי אזהרה. כך נודע הערב (יום ד') ל-ynet. הוועדה מפרסמת הודעה לפיה כל מי שהופיע בפני הוועדה יכול לראות את עצמו כמוזהר, בתוספת לדברים שכבר נאמרו בדו"ח החלקי.

 

הוועדה הודיעה כי "תקפיד לפני גיבוש הנוסח הסופי של הדו"ח לאפשר לכל מי שעלול להיפגע מן הדו"ח לדעת במה הוא עלול להיפגע ולטעון בפניה בנוגע לפגיעה זו - אם הדבר לא נעשה עד כה". המשמעות היא שרק אם יתגלו ממצאים חדשים, הוועדה תזמן את הגורמים הנוגעים בדבר למתן עדות נוספות.

 

עוד עולה מהודעת הוועדה - ראש הממשלה, אהוד אולמרט, על-אף בקשתו - לא יזומן לתת עדות נוספת, אלא עם כן יתגלו ממצאים חדשים.

  

קודם לכן אמרו בסנגוריה הצבאית כי ועדת וינוגרד תשלח "מכתבים מתאימים" למי שעלול להיפגע מהדו"ח הסופי. כך נכתב בתשובה ששלח יו"ר הוועדה, השופט (בדימוס) אליהו וינוגרד, לסנגורית הצבאית הראשית, אלוף-משנה אורנה דוד. לאור הודעת הוועדה - ככל הנראה, כוונו הדברים לקצינים שטרם העידו, שעלולים למצוא עצמם מופתעים ממסקנות כנגדם בדו"ח הסופי.

 

בשבוע שעבר שלחה הסניגורית הצבאית הראשית לוועדת וינוגרד מכתב בו התריעה: אם תפרסמו המלצות אישיות, חובתכם לפרסם לפני כן מכתבי אזהרה, שכן החוק מחייב זאת. היא הסבירה כי יש לעשות זאת כדי לברר את הנושא וכדי לוודא שקצינים העלולים להיפגע, יוכלו להתמודד משפטית עם הטענות.

 

בימים אלה בוחנת הוועדה את השאלה אם יש לשלוח מכתבי אזהרה, או שמא יש להסתפק בתפישת הוועדה את כללי "הצדק הטבעי", כפי שפורטו בדו"ח החלקי שפירסמה בסוף חודש אפריל.

 

בוועדה טענו בשבוע שעבר, כי עצם הדו"ח החלקי הוא אזהרה למוזהרים פוטנציאליים ואין צורך להוסיף עליו ולשלוח מכתבי אזהרה - ולנהל תהליך ארוך שעשוי לעכב את הדו"ח הסופי. אולם לשיטת הסנגורית הצבאית הראשית, ראוי שמי שעשוי להיות מוזהר פוטנציאלי ייחשף לחומר הראיות ולאזהרות, על-מנת שיוכל להתגונן באופן סביר.

 

אם אכן ישוגרו מכתבי אזהרה, בצעד מקדים לקראת פרסום המלצות אישיות נגד בכירים בצבא ובממשלה, כי אז עשוי הדבר להביא לדחייה נוספת בפרסום הדו"ח הסופי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ועדת וינוגרד. ישלחו מכתבים
צילום: גיל יוחנן
אל"מ דוד. פנתה לוועדה
צילום: ירון ברנר
מומלצים