שתף קטע נבחר

בלייר מונה לשליח הקוורטט למזרח התיכון

ראש ממשלת בריטניה לשעבר, שמונה רשמית בפגישת נציגי הרביעייה הבינלאומית בליסבון, אמר כי הוא מסופק מהמנדט שהוענק לו. "אני אופטימי מטבעי ובוודאי אזדקק לכל האופטימיות הזו במשימתי. דברים יכולים להשתנות, אך אין ליפול לתקוות שווא", אמר. בלייר יגיע לביקור ראשון באזור כבר בשבוע הבא

ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, נכנס אמש (ה') לתפקידו כשליח המיוחד של הקוורטט למזרח התיכון. במסיבת עיתונאים שקיים בליסבון לאחר מינויו הרשמי, אמר בלייר כי הוא מסופק מהמנדט שהעניקו לו נציגי הרביעייה הבינלאומית (האו"ם, האיחוד האירופי, ארה"ב ורוסיה) כשליחם.

 

"דמיינו לרגע את התהליך מתקדם שוב, חישבו כמה תקווה זה יביא. זאת משימה חשובה. אני אופטימי מטבעי ובוודאי אזדקק לכל האופטימיות הזו במשימתי", אמר בלייר ודחה את הטענות לפיהן החרם הבינלאומי המוטל על חמאס עלול לפגוע במשימתו. ראש ממשלת בריטניה לשעבר צפוי להגיע לביקור ראשון באזור כבר בימים הקרובים. לדבריו, בכוונתו לעדכן את הקוורטט על פעולותיו בעוד כחודשיים.

 

בלייר הדגיש את הצלחותיו במשא ומתן לשלום בצפון אירלנד, משימה לדבריו נראתה בעבר כבלתי אפשרית. "דברים יכולים להשתנות, אך אין ליפול לתקוות שווא. קיימת תחושה שניתן להתניע את התהליך המדיני במזרח התיכון וזהו גורם קריטי. אם נצליח להשיג מומנטום, הרבה דברים יכולים להפוך לאפשריים", אמר.

 

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, התייחסה למינויו של בלייר ואמרה כי "כמות גדולה של מזל ואופטימיות נדרשת כדי להגיע לשלום במזרח התיכון. "הוא מוכשר מאוד, זוכה לכבוד רב, דמות היסטורית במובנים רבים ומחוייב באופן מוחלט לדמוקרטיה ולבניית עתיד טוב יותר במזרח התיכון. מינויו עשוי להפיח רוח חיים בתהליך. נבנה מומנטום מדיני במזרח התיכון ומינוי בלייר וקיום הוועידה הבינלאומית הם חלק מהמומנטום הזה", הוסיפה.

 

רייס שבה והביעה את התנגדות הקוורטט למגעים עם חמאס וצדדה בהחלטה לצמצם את שליחותו של בלייר למגעים עם ישראל ואנשי פתח. "אני חושבת שחמאס יודע מה מצופה ממנו כדי להשיג הכרה בינלאומית. בלייר יסייע למאמצים הדיפלומטיים האמריקנים באזור. יש מספיק עבודה לכולם", אמרה רייס.

 

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בירך אף הוא על מינויו של בלייר וקרא לישראל, לפלסטינים ולמנהיגי האזור לשתף פעולה עם ראש ממשלת בריטניה לשעבר. באן הוסיף כי הקוורטט יפעל על מנת לסייע למאמציו של בלייר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלייר. אופטימי מטבעו
צילום: איי אף פי
רייס. מנהיג מטבעו
צילום: איי פי
מומלצים