שתף קטע נבחר

הפתעה רטובה: תשעה דולפינים נצפו בחופי נתניה

מתנדבי וחוקרי המרכז למחקר והצלה של יונקיים ימיים, הבחינו בסוף השבוע האחרון בלהקת דולפינים גדולה במיוחד המונה תשעה פרטים וביניהם גם שני גורים קטנים, מול חופי נתניה. "מדובר בממוצע חריג למדי בישראל והתוספת של שני הגורים מהווה בשורה חיובית לכך שהאוכלוסיה מתחדשת", מציינים החוקרים

הפתעה משמחת ציפתה למשתתפי סקר הדולפינים שנערך אמש (שבת) על ידי המרכז למחקר והצלה של יונקים ימיים (מחמל"י ) במהלך הפלגה באיזור חופי נתניה. להקת דולפינים המונה שבעה בוגרים ושני גורים צעירים מהמין דולפינן מצוי, נצפתה במשך דקות ארוכות על ידי מתנדבי העמותה. "מדובר במראה חריג למדי בישראל מאחר והממוצע הוא חמישה דולפינים", אומר אביעד שיינין, חוקר ומתנדב בעמותה.

 

מאז 1998 מתקיים מחקר לתיעוד אוכלוסיית הדולפינים החיה באורח קבע לאורך חופי ישראל. שיניין, דוקטורנט בחוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה, מציין כי לאחר שינותחו כל הנתונים שנצטברו עד כה, ניתן יהיה לאפיין את התנהגות הדולפינים בחופי ישראל. "אנו מצלמים את הסנפיר של כל אחד מהם כך שנוכל לזהותו ולעקוב אחריו ברמה האישית, מאחר ולכל דולפין יש סנפיר שונה, המשמש כטביעת אצבע ייחודית", הוא מוסיף. "כך נוכל לקבוע האם הם משקיעים זמן רב בחיפוש אחר מזון או במשחקים זה עם זה, מאחר והם משיגים מזון בקלות".  

 
צילום: אביעד שיינין

 

 
במהלך התצפית גילו המתנדבים את הדולפינה "דני", שנחשבת לאחת הדולפינות הנצפות ביותר וזוהתה לראשונה בשנת 2002. אל הלהקה הצטרפו שני גורים קטנים שלווו על ידי צמד אמהות. שיינין מציין כי "שני הגורים שנולדו בחודשים האחרונים מהווים בשורה חיובית לכך שהאוכלוסיה מתחדשת", הוא אומר. "בלהקה גדולה ישנה אינטרקציה חברתית רבה הכוללת קפיצות ומשחקים, אך למרבה הצער הם עושים זאת בכמות מעטה בישראל". להערכתו, הדולפינים משקיעים זמן רב בצלילות ארוכות לחיפוש מזון בקרקעית הים ולא נותר להם זמן רב לפעילות חברתית.
 

כיום האיום העיקרי על הדולפינים בחופי ישראל הינו הילכדות בלתי מכוונת ברשתות דיג. בדרך כלל, דולפינים צעירים ובלתי מנוסים, המגיעים לחפש מזון בקרבת ציוד הדיג נלכדים ברשתות וטובעים למוות, מאחר ואינם מצליחים לעלות אל פני המים על מנת לנשום אוויר. 

 

למרות העובדה שאוכלוסיית הדולפינים חיה ליד חופי ישראל באורח קבע, היא אינה חיה במרחק המאפשר צפייה על ידי הציבור הרחב בחופים ומעת לעת, הדייגים השוהים בים מבחינים בהם. ישנם דולפינים המגיעים לביקור חד פעמי ממצרים ומלבנון ושיינין מעריך כי מצאי המזון דל יחסית באיזור ישראל ולכן איזור המחייה של הדולפינים גדול וחוצה גבולות. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עסוקים בחיפוש אחר מזון
צילום: אביעד שיינין
מומלצים