שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מי בנה את חומת סין הגדולה?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: מי בנה את החומה הסינית? מתי ולמה הוא השקיע בזה כל כך הרבה מאמץ? 

   

  תשובה: לגולשת היקרה שלום, בבניית חומת סין הגדולה (שהיא אגב אחד מאתרי התיירות הפופולריים בעולם) החל צ'ין שי חואנג-די, הקיסר הראשון של שושלת צ'ין (221 - 206 לפנה"ס), אחרי שאיחד את סין שהיתה מפולגת בין שבע מדינות שלחמו זו בזו בעת עלותו לשלטון. למעשה, קיסר צ'ין הראשון מיזג, חיזק והרחיב ארבע חומות קודמות שהוקמו הרבה לפני זמנו, בסביבות 700 לפנה"ס. במשך כל אותה תקופה הוטרדה סין בפשיטות של שבטי שׂיוּנג נוּ', והחומה נועדה לשמש קו הגנה ראשון מפניהם.

   

  לפי המסופר, בניית החומה נמשכה עשר שנים, ועסק בה צבא ענק של פועלים ומהנדסים. לאורך החומה חנו כוחות צבא, ושרשרת של משואות שימשה להתרעה על התקפות הנוודים. ואכן, נוודים אלה נאלצו לחדול מהתקפותיהם על סין, ותחת זאת פנו מערבה. בתקופת נדידת העמים הגדולה, הם נודעו באירופה בשם הונים. אולם החומה ומגיניה לא עמדו בפני התקפות המונגולים בראשות ג'נגיס ח'אן, שהבקיעו אותה בשנת 1211, כבשו את סין וכוננו את שושלת יואן.  

   

  אורך החומה המקורית עלה על 5,000 ק"מ. היא נבנתה משני קירות אבן שביניהם נדחס עפר כבוש; עוביה נע בין 4.5 ל-9 מטרים, וגובהה הגיע בכמה מקומות ל-7.5 מטרים.

   


  חומת סין הגדולה (צילום: גטי אימג' בנק ישראל)

   

  החומה שופצה וחוזקה כמה פעמים, ובמיוחד בימי שושלת מינג (1368 - 1644), שאז הוארכה החומה ובוצרה עוד, ונקבעו בה מגדלי שמירה גבוהים מדי כמה

  קילומטרים. לימים הוצבו בהם תותחים. אורכה הגיע אז ל-6,700 ק"מ, והיא חצתה את צפון סין ממזרח למערב, עם כמה שלוחות צדדיות. אולם בשנות שקיעתה של שושלת מינג לא עלה בידי מגיני החומה לבלום את פלישת המנג'ורים, שכבשו את סין ב-1644 וכוננו את שושלת צ'ינג. ונסיים בהבהרה עובדתית: לדברי האסטרונאוט ניל ארמסטרונג, אין אמת בטענה כי החומה הסינית היא המבנה היחיד מעשה ידי אדם שניתן לראותו מהירח.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן . 

   


    

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                                לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet  


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מי בנה את חומת סין הגדולה?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכניסה אסורה לשבטים נוודים, חומת סין הגדולה
  צילום: איי פי
  מומלצים