שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מי היה היהודי האמריקאי הראשון?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים

  שאלה: מי היה היהודי הראשון שניסה להתיישב בארצות הברית של ימינו?

   

  תשובה: לגולש היקר שלום. בשנת 1585, ביוזמתו של סר וולטר רלי, נעשה הניסיון האנגלי הראשון להתיישב באמריקה הצפונית. מושבה בת 107 איש הוקמה באי רואנוק (Roanoke), בחוף צפון קרוליינה דהיום, ונקראה בשם פורט רלי. אחד מחברי המשלחת היה יואכים גנץ, מהנדס מכרות יהודי מפראג, שנועד לשמש כמטלורג של המושבה (מכיוון שלא נמצאו מתכות בסביבה, הוא עבד כבנאי). מושבת פורט רלי החזיקה מעמד רק כ-11 חודשים, וננטשה באביב של 1586. אנשי המשלחת, וגנץ ביניהם, חזרו לאנגליה בשייטת שפיקד עליה סר פרנסיס דרייק.

   

  זמן קצר אחרי שובו, ב-1589, הואשם גנץ בעיר בריסטול בהשמעת דברי כפירה באלוהותו של ישוע הנוצרי באוזני כומר – עבירה שעונשה היה מוות באותם

  ימים. טענתו כי כיהודי, אין הוא מחויב להאמין בישוע, לא הועילה. הוא הועמד למשפט לפני מועצת המלך – בית הדין הגבוה ביותר בארץ. בעודו ממתין לפסק דינו, בטאוור של לונדון, תרגם גנץ ספר גרמני על שיטות לייצור מלחת צ'ילי, מרכיב חיוני בייצור אבק שריפה. הוא שלח את הספר אל סר פרנסיס וולסינגהם, ראש המועצה. נראה שבזכות זאת לא נידון גנץ למוות, אלא הוגלה לאירופה. אבל רשומות המשפט אבדו בשריפה לאחר זמן, וגורלו המדויק של גנץ אינו ידוע כיום.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן

   


   

   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                          לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים