שתף קטע נבחר

עולם מופלא וחמקמק

במשך כחמש שנים סקרו אנשי תוכנית הטבע "עולם מופלא" את כדור-הארץ, חיפשו מינים נדירים ותיעדו בתי גידול מופלאים ונידחים - רבים מהם בפעם הראשונה. התוצאה, אחת מסדרות המדע הטובות ביותר שנראו עד כה, מעלה שאלות קשות אך חשובות בדבר חשיבות שימור המינים, ההגנה על בעלי-החיים הנמצאים בסכנת הכחדה וההרס השיטתי של כדור-הארץ

סדרת הטלוויזיה "עולם מופלא" (Planet Earth) של ה-BBC הפכה מיד עם יציאתה לאקרנים לשיחת היום בבריטניה ומחוצה לה. צילום הסדרה, המתעדת את בתי הגידול המופלאים ברחבי כדור-הארץ, ארך למעלה מ-5 שנים, ועלה לרשות השידור הבריטית יותר מ-25 מיליון דולר. התוצר המוגמר הוא חגיגה לכל חובב טבע, בעלי חיים, אקולוגיה וסביבה, וטומן בחובו צילומים נדירים של בעלי-חיים הנמצאים בסכנת הכחדה, בתי גידול שהגיעו לסף קריסה ונעלמו כמעט לחלוטין ואינספור תופעות טבע שנותרו בחלקן עדיין עלומות ולא ברורות.

 

צילומי הסדרה הביאו את אנשי ההפקה למקומות נידחים ומופלאים. הם ביקרו בקטבים, שם צילמו מגוון רחב של טקטיקות אותן נוקטים בעלי-החיים להתמודדות עם התנאים הקשים השוררים בהם. ביערות הגשם הם בחנו את היחסים המורכבים בין בעלי החיים, את כוחם העצום של העצים והשפעתם על הסביבה, ואת המארג העדין שבין טורפים לנטרפים. בפרקים נוספים, סוקרת הסדרה את החיים במערות עמוקות שבחלקן הגדול אינן מוכרות לאדם, בהרים גבוהים, במישורים המשתנים תדיר בין עונות השנה, בעומק האוקיינוסים ועוד.
 


לוכדים את הרגע (צילום: "עולם מופלא")

 

תמונה מרתקת וסוחפת של הטבע

 
תיעוד והצגה של תופעות טבע רבות אינו עניין של מה בכך, ובפרט כשמדובר על תהליכים מתמשכים ואיטיים. באמצעות טכניקות משוכללות של צילום איטי, צילומי אוויר בשילוב צילומי קרקע וטכנולוגיות עריכה מתקדמות בשילוב מחשב, מאפשרות להאיץ תהליכים מסוימים ולהאט אחרים, כך שהצופים יכולים להבחין גם בשינויים הקטנים ביותר המתחוללים בזירה המצולמת. מעבר תכוף לצילומי לוויין מאפשר להבחין בתופעות ובקנה המידה שלהן, בעוד שצילום מקרוב מאוד מאפשר להתבונן בבעלי החיים הזעירים ביותר ובמכלול התנהגויותיהם. צילום מן האוויר מדגים את שטחי המרעה העצומים שכובשים עדרי ענק, ואילו מצלמות עומק מציגות את עולם המעמקים המוזר והמופלא למראה, השוקק חיים למרות שקרני השמש לא מגיעות אליו אף פעם.

 

במהלך הפקת הסדרה נתקל הצוות ברגשות מעורבים. בעלי חיים רבים שצולמו ותועדו נמצאים בסכנת הכחדה חמורה, וכדי למצוא אותם ולתעד את התנהגותם בטבע, נדרש הצוות לסובלנות רבה, הדרכה מקצועית על ידי גששים בני המקום ובעיקר - מזל. מינים רבים כבר נעלמו מהעולם, עקב השמדת בתי הגידול שלהם, התחממות האקלים הגלובלית, ציד בלתי מבוקר ועוד שורה של נזקים שמסב האדם בכל פינה של כדור-הארץ. יוצרי הסדרה הצניעו אמנם את הנזק העצום שאנו גורמים לעולם הטבע, אך הביקורת נמצאת כמעט בכל אחד מפרקי הסדרה, במובלע.

 

חשיבותה של הסדרה נובעת ממספר גורמים. בראש ובראשונה, היא מציגה תמונה מרתקת, מופלאה וסוחפת של הטבע כפי שלא נראה מעולם. אתרים נדירים ורחוקים הופכים באחת לנגישים לצופה, שיכול ליהנות מסופות הקרח האימתניות של הקוטב הצפוני, או מלהקות דגי הפיראנה התוקפניים בבטחה, ובו בזמן להכיר קמצוץ ממגוון ההתנהגויות המורכבות והנהדרות של בעלי-החיים בעולם. מלבד זאת, היא מסמנת קווים אדומים, הנוגעים להרס השיטתי של בתי הגידול בכל רחבי הפלנטה, ומציגה בפני הצופה את מצבם הקשה של בעלי חיים רבים המושפעים במישרין מתופעות ההתחממות הגלובלית, זיהום הסביבה, בירוא היערות והרס סביבות המחייה שלהם.

 

הסדרה, המוקרנת בימים אלו בערוץ הראשון וזוכה לאחוזי צפייה גבוהים, יצאה לאחרונה במארז DVD ב"הד ארצי", בדיבוב של דני בסן. מטרת הדיבוב היא לאפשר לצופים ליהנות מהקריינות המוסיפה מידע רב על הצילומים המרהיבים, מבלי להסיר את העיניים מהמראות על המסך. אולם הדיבוב של בסן הוא חלקי ומאוד לא מוצלח, בעיקר ביחס לרמה המקצועית הבלתי-מעורערת של הקריינות הבריטית, עליה חתום דיוויד אטנבורו. לא בכדי הוכתר אטנבורו כאחד מחלוצי סרטי הטבע, ועם ניסיונו רב השנים בקריינות בכלל ובקריינות לסרטי טבע בפרט, הבחירה בו להפקה כל כך גדולה הייתה לא פחות מאשר מתבקשת.

 

למארז ה-DVD נלווה גם סרט תיעודי המחולק למספר חלקים, ועוסק בכדור הארץ של המחר. מופיעים בו יוצרי הסדרה, כמו גם חוקרים ואנשי טבע מרחבי העולם, המספרים על מצבם הרעוע של בעלי-החיים כתוצאה מהפעילות האנושית. זהו סרט מרתק, המסביר לצופה בצורה ברורה ומתועדת היטב את חשיבות שימור המינים והמאבק להגנה על נכסיה הבלתי מוערכים דיים של אמא טבע. הסרט מצורף אמנם כתוספת, אבל הוא אולי הנכס המרכזי של המארז - ולו משום שהוא מציע התבוננות ביקורתית יותר בתופעות שתועדו, ובעובדה שמדובר באיזון חמקמק ועדין שעלול להיעלם אם המין האנושי לא יתעורר בזמן ויתפנה להציל את העולם המופלא שבו כולנו חיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טכניקות צילום משוכללות
מעקב צמוד
חגיגה לעיניים
מומלצים