שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מהי דילמת האסיר?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: אתם יכולים להסביר לי מה זה "דילמת האסיר" בתורת המשחקים? 

   

  תשובה: לגולשת היקרה שלום, "דילמת האסיר" היא אחת הדוגמאות המפורסמות ביותר לשימוש בתורת המשחקים: שני חשודים בשותפות לרצח נחקרים בנפרד,
  ולכל אחד מוצעת עסקת טיעון זהה. אם אחד מהם יודה באשמה (ותוך כדי כך יפליל את חברו), ואילו חברו ישמור על זכות השתיקה, עונשו יהיה שנת מאסר וחברו יידון ל-20 שנות מאסר; אם ישתקו שניהם, יואשמו בלית ברירה רק בנשיאת נשק בלא רשיון ויידונו לשנתיים מאסר כל אחד; אך אם יודו שניהם, יידונו ל-10 שנות מאסר.  

   

  במשחק חד-פעמי ב"דילמת האסיר", ההתנהגות הרציונלית מחייבת כל אחד משני השחקנים להודות, כי אם לא יודה ואילו חברו יודה, הוא צפוי ל-20 שנות מאסר, אבל אם יודה, הוא צפוי ל-10 שנות מאסר לכל היותר. לכן, אף שהאסטרטגיה האופטימלית מבחינת שניהם היא שלא להודות כלל (שאז יקבלו עונש של 2 שנות מאסר), האסטרטגיה הרציונלית מחייבת אותם להודות ומביאה עליהם עונש גדול פי 5. אולם במשחק רב-סיבובים שכלליו דומים, עשוי להתפתח ביניהם אמון. נכונות השחקנים לתת אמון, לנקום או לסלוח, היא הבסיס לפיתוח אסטרטגיות שונות.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן  

   


    

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

   

                                לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet  


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלי אלגרט
  אני חש כי בפני ניצבת דילמה
  צילום: אלי אלגרט
  מומלצים