שתף קטע נבחר

השטפונות בבריטניה: מפלס הנהרות גואה

בעוד שגשמי הזעף בבריטניה ממשיכים לרדת, הולך וגואה מפלס הנהרות בדרום ובמרכז אנגליה. למרות שלונדון - השוכנת על נהר התמזה - מוגנת מפני הצפות, הרשויות הזהירו כי האזורים המערביים של התמזה נמצאים בסכנה. תושבים רבים במרכז אנגליה נותרו בלי מי שתייה. חזאים מעריכים כי מזג האוויר לא ישתפר לפני מחר

צוותי חירום בבריטניה חילצו גם היום (ב') עשרות בני אדם שנלכדו בשטפונות שהציפו חלקים נרחבים מהמדינה. כבישים שקעו תחת מי הגשמים, ורבבות תושבים נותרו בלי חשמל ובלי מים שתייה.

 

"מצב החירום עדיין רחוק מלהסתיים - וסביר מאוד שיהיו עוד הצפות", אמר השר לענייני סביבה, הילארי בן, בפרלמנט. "המצב נראה קריטי כרגע", אמר דובר משרדו, ג'ו ג'קומלי, "ולצערנו, המצב הקשה הזה עוד יימשך". החזאים ציינו כי מפלס המים צפוי להגיע לשיאו מחר או מחרתיים.

 

זה חודש שאת בריטניה פקדו גשמי זעף, וביום שישי האחרון ירדו במקומות שונים במדינה כ-12 סנטימטרים של גשם. על פי התחזית, הגשם לא צפוי להסתיים לפני מחר. שני נהרות עיקריים במדינה - נהר האייבון ונהר הסברן - כבר עלו על גדותיהם. הרשויות הזהירו כי חלקיו המערביים של נהר התמזה - כ-128 קילומטרים מלונדון - נמצאים בסכנת הצפה, מאחר שהנהר מאיים לעלות על גדותיו.

 

לונדון עצמה, השוכנת על גדות הנהר בחלקו המזרחי, מוגנת מפני שטפונות באמצעות מגן נייד מיוחד מפני הצפות, המסוגל לבודד את הנהר מהים. גם ממערב לונדון מוגנת - באמצעות כמה אמצעי מגן, בהם תעלות הטייה. ואולם, תוך כמה שעות צפויים הגשמים להגיע לבירה, וייתכן שאלה ייגרמו להצפות.

 

בעיר אוקספורד נאלצו שירותי החירום לחלץ כחמישים קשישים מבית אבות המשקיף על נהר רובר אוק, בפאתי העיר. מכוניות שקעו ורחובות הפכו לתעלות. אלפים נאלצו לעזוב את בתיהם ואת בתי העסק שלהם.


העיר טיוקסברי מוצפת. הבתים הפכו לאיים בתוך אגמי בוץ (צילום: AP) 

 

אחד המקומות שספגו פגיעה קשה במיוחד היא העיר טיוקסברי, כ-180 קילומטרים צפון-מערבית ללונדון. הקתדרלה של העיר וכמה בתי מגורים הפכו לאיים בתוך אגמי בוץ. "הנזק הוא אדיר, כאוס מוחלט. מכוניות צפות, זבל, כל מיני דברים", אמר ג'ון קינג בן 68, כבאי בגמלאות תושב העיר, שסיפר כי הגשמים ניתכו בעוצמה אדירה. "אי אפשר לעצור מים שנעים בכזו מהירות". הוא סיפר כי ראה דגי זהב שטים בחצרו.

 

משרד הסביבה הבריטי מסר כי הפעם האחרונה שהמדינה ספגה שטפונות כה קשים היתה ב-1947. עם זאת, עד כה איש לא נהרג כתוצאה מפגעי מזג האוויר. ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, ביקר במחוז גלוסטרשייר המוצף והודיע כי יעניק פיצויים מוגדלים לנפגעי השטפונות.

 

מרבית התשתית בבריטניה אינה חדישה - אלא הוקמה בתקופה הוויקטוריאנית. "ברור למדי שיהיה צורך לעדכן את חלק מהמבנים ומהתשתיות, שהוקמו במאה ה-19", אמר בראון, שנכנס לתפקידו לפני פחות מחודש. ה"מונסונים" גם פגעו פגיעה חמורה בתחבורה במדינה, ובאספקת מי השתייה. כ-70 אלף בני אדם נותרו היום בלי מי שתייה לאחר שמי גשמים חדרו לתוך מתקני אספקת המים.


פורסם לראשונה 23/07/2007 19:22

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוקספורד מוצפת, היום
צילום: איי פי
מומלצים