שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה הכפלת הקנסות על עישון במקומות ציבוריים

החוק החדש מחייב בעלי עסקים לבקש מהמעשנים במקומות האסורים להפסיק לעשן. במידה שנתקלו בסירוב – חובה עליהם להזעיק את רשות הפיקוח המקומית

לא משתלם לעשן במקומות ציבוריים. החוק להגנת הציבור מהעישון הכפוי הפאסיבי, שמחמיר בענישת המעשנים וכפל כפליים בענישת בעלי עסקים שלא פעלו למניעת העישון האסור בתחומיהם, התקבל אמש סופית בכנסת פה אחד. המעשנים שייתפסו באזורים האסורים לעישון צפויים מעתה לקנס של עד 1,000 שקל. בעלי העסקים, כולל של קניונים ובארים, צפויים לקנס של עד 5,000 שקל, אפילו אם שכחו לסלק את המאפרות מהשטח.

 

יוזם החוק, יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ גלעד ארדן (ליכוד), אמר לפני ההצבעה כי הצעתו לא משנה את האיסור הקיים בחוק על העישון במקומות ציבוריים, אלא אמורה לבצע מהפכה באכיפת האיסור בדומה למצב שכבר נוהג בארה"ב ובקרוב יונהג ברוב מדינות אירופה.

 

עד כה הצטמצמה האחריות החוקית של בעלי העסקים רק לתליית שלטים האוסרים על העישון ברוב האזורים. החוק החדש מחייב אותם לבקש מהמעשנים במקומות האסורים להפסיק לעשן. במידה שנתקלו בסירוב – חובה עליהם להזעיק את רשות הפיקוח המקומית. החוק מחייב את הרשויות המקומיות לפרסם מספר טלפון דרכו ניתן להזעיק את הפקחים.

 

"בחוק הקודם לא היה תמריץ אמיתי לרשויות ולבעלי העסקים לאכוף את האיסור. אני מאמין שהחוק החדש ימנע את המצב האבסורדי אשר מאלץ נשים בהריון, ילדים ולא מעשנים בכלל, לסבול את עשן הסיגריות החודר לריאותיהם בכל מקום ציבורי", אמר ארדן לאחר קבלת החוק.

 

הוא מזכיר כי 80% מהציבור אינם מעשנים אבל נאלצים לנשום אוויר מזוהם מעשן סיגריות במקומות ציבוריים, ומקווה שהרוב הזה ישתף פעולה באכיפת החוק ובדיווח על מעשנים ובעלי עסקים שעברו על האיסורים. נציגי המגזר העסקי נאבקו בוועדת הכלכלה נגד החקיקה בטענה שהם אינם תחליף לפקחים ולשוטרים שאמורים לבצע את האכיפה.

 

הממשלה תמכה בחקיקה, וגם האגודה למלחמה בסרטן שעודדה את ארדן בנתוני מחקרים שהוכיחו את תרומת החקיקה המחמירה לצמצום נזקי העישון. "הגדלת סכומי הקנסות והעברת האחריות לבעלי העסקים מהווה גורם מרתיע ותהפוך אותם לשגרירי רצון טוב של החוק, אם ישתפו פעולה", הגיבה האגודה על קבלת החוק החדש, שייכנס לתוקף בשבועות הקרובים.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סיגריה. תהיה אכיפה?
צילום: רויטרס
מומלצים