שתף קטע נבחר

הרב עובדיה לעמאר: אל תירא מהזעם האשכנזי

הרב הראשי עמאר הותקף על-ידי הזרם החרדי ליטאי על הסיכום שאיפשר נישואים אזרחיים ללא-יהודים. מנהיג ש"ס ובטאון התנועה החליטו להשיב מלחמה

בבית מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, ובתנועה שמעו את הביקורת כנגד ההחלטה לאפשר נישואים אזרחיים בישראל לאזרחים שאינם יהודים, והחליטו שלא למלא פיהם מים ולהשיב מלחמה שערה.

 

שבוע לאחר הסערה שהתחוללה בעקבות פרסום ההסכם המדובר בין הרב הראשי לשר המשפטים, דואג מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס, הרב עובדיה יוסף לשגר מסר תומך מקיר לקיר לכיוונו של הרב שלמה עמאר: "אל תירא ואל תחת מכל הפותחים פיהם נגדך", אמר לו הרב עובדיה ואף הוסיף: זהו צעד טוב ונכון! אל לך לחשוש מאף אחד".

 

את דברי העידוד משגר הרב עובדיה, זאת בעקבות ההתקפות על עמאר, מבית מחוץ. מחוץ, כך מדווח ביטאון ש"ס "יום ליום", הכוונה היא למפלגות מרצ וישראל-ביתנו אשר התרעמו מנגד, עם היוודע להם על דבר גיבוש החוק.

 

מרצ אף הודיעה כי תעתור לבג"ץ בעניין. האויבים מבית, הכוונה לעסקנים, ממקורבי רבנים, אלו הידועים כמוציאים ומביאים בחצרות הרבנים הנחשבים, אשר העבירו ביקורת על פועלו של הרב עמאר. "בשולי הדברים הובעה בקרב כל שכבות היהדות הנאמנה מחאה חריפה על אותם לבלרים מתוך הציבור פנימה, אשר עקב שיקולים פוליטיים צרים העזו לפצות פיהם נגד גדול וחכם - הרב שלמה עמאר שליט"א, ולהעביר ביקורת נגד מהלכיו, הנעשים מתוך דאגה לכלל ישראל ומתוך תיאום מלא עם מרן מאור ישראל שליט"א"(הוא הרב עובדיה יוסף)", נכתב בביטאון ש"ס.

 

האשכנזים נגד הספרדים

כאמור, כפי שפורסם ב-ynet בשבוע שעבר, עם פרסום דבר ההסכם המתגבש, ביקורת חריפה יצאה מכיוונו של מנהיג הפלג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב. העיתון "יתד-נאמן", ביטאונה של תנועת דגל-התורה אשר בנשיאותה עומד הרב אלישיב, הובילה את הקו החריף ביותר כנגד הצעת החוק.

 

יומיים לאחר הפרסומים, אף פרסם העיתון כי השר פרידמן למעשה, על פי התבטאויותיו בכלי התקשורת השונים, יזם את המהלך מתוך שאיפה להסדיר בעתיד נישואים אזרחיים גם לבני זוג יהודים מתוקף החוק הישראלי.

 

בגזרת הרב עמאר דוחים מכל וכל את הטענות ואומרים כי ייסוד החוק יביא בהכרח להורדת הלחץ הגדול הקיים על מערך הגיור, המגיע מכיוונם של אלו המעוניינים להתגייר לשם מטרות נישואים. עיקר הכעס על הרב עמאר נבע בשל העובדה שהוא, יחד עם הרב עובדיה יוסף, הובילו את המהלך ההלכתי, זאת מבלי לטרוח לשתף את שאר הרבנים האשכנזים המובילים בהכרעת הדברים, כפי שנהוג בדרך כלל. ככל הנראה, שני הרבנים צפו את ההתנגדות מכיוונם והחליטו להדירם מהדיונים בנושא. כך, בש"ס דאגו לבטא מחאה נמרצת נגד הביקורת המושמעת על החלטתם של הרבנים עמאר ויוסף וכנגד "השגותיהם של דלי דעת בנושא בחציפות פנים הנובעת מן השכחה שמעשיהם של גדולי התורה נעשית מעומק דעתם, דעת תורה ההפוכה מדעת בעלי בתים (כינוי לעסקנים למעשה), חשובים ככל שיהיו".

 

ההישג: הניהול הבלעדי על ידי הרבנות

עוד מספק העיתון "יום- ליום" ראיון אישי עם הרב עמאר, שמתבטא לראשונה בדבר הרקע שעמד מאחורי ההחלטה. "מזה זמן רב שהייתה לנו בעיה גדולה, הגרות עד עכשיו לא הייתה רשומה באופן רשמי ומוצהר מטעם הרבנות הראשית, כל הגרות. לאחרונה אמרו המשפטנים של משרד המשפטים שאסור לבתי הדין הרבניים לגייר, הם אינם מסכימים להכיר בהם מבחינה רשמית. המציאות הקיימת היא שמנהל הגיור מתקיים רק מכוח 'ממשלתי' עם סמכות שלנו, אך זהו אינו חוק, אם יווצר בעתיד מצב פוליטי שבו ממשלה אחרת תחפוץ בניהול הנושא על ידי אנשים מזרם פלוני או אלמוני ירחם ה' מה שעלול להיות", (הכוונה כאן היא לזרמים הרפורמים או הקונסרבטיביים), הסביר הרב עמאר בראיון.

 

"היום", הדגיש, "אנחנו משיגים לראשונה את העובדה שחוק הגירות יהיה מעוגן באופן רשמי בהיותו מנוהל בלעדית ברבנות, על ידי בתי הדין. מעולם לא היה דבר כזה".

 

עוד מוסיף הרב ומסביר כי לאנשי משרד המשפטים, ולשר העומד בראשם, הוא נתן את "האפשרות לחתן גויים עם גויות בלבד! בשום פנים לא משהו אחר. על ידי כך הורדנו את מה שכל שני וחמישי הייתה עולה הצעה לאשר את 'ברית הזוגיות' שבה, בעצם, ברצונם לאשר לא רק גויים וגויות, אלא גם תערובת והתבוללות, גם פסולי חיתון!". כך מצהיר הרב עמאר על ההישג הגדול מבחינתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה. לעזרת הרב עמאר
צילום: ישראל ברדוגו
צילום: חיים צח
הרב אלישיב. ביקורת חריפה
צילום: חיים צח
מומלצים