שתף קטע נבחר

מפקד חיל הים ביקש להשתחרר מתפקידו

אלוף דוד בן-בעש"ט, מפקד חיל הים בשלוש השנים האחרונות, אמור היה להמשיך בתפקיד עוד כחצי שנה. למרות זאת הודיע אמש לרמטכ"ל כי הוא מבקש לסיים כבר כעת את הקדנציה. בצה"ל מעריכים כי קיבל את ההחלטה בעקבות הביקורת על אירוע הפגיעה בספינת אח"י חנית במלחמה והחשש ממסקנות שיופיעו נגדו בדו"ח וינוגרד. מקורביו מכחישים

מפקד חיל הים, אלוף דוד בן-בעש"ט, נפגש אתמול (ה') עם הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, והודיע לו כי הוא מעוניין לסיים את הקדנציה שלו בתום שלוש שנות פיקוד על החיל. הרמטכ"ל ושר הביטחון, אהוד ברק, קיבלו את הבקשה והודו לאלוף על תפקידו האחרון, וכן על 37 שנות שירותו בצה"ל בתפקידים שונים בחיל הים.

 

ההערכות בצה"ל הן כי על רקע אירוע פגיעת הטיל בספינת הטילים אח"י חנית במלחמת לבנון השנייה, שבו נהרגו ארבעה חיילים - רס"ר דב שטרנשוס, סמל שי אטיאס, סמל יניב הרשקוביץ וסמ"ר טל אמגר -  והביקורת שהוטחה באלוף בן-בעש"ט בעקבותיה, חש מפקד החיל כי המשך התפקיד מעבר לשלוש שנים עשוי להתקבל באופן לא ראוי. על פי התכנון המקורי בן-בעש"ט היה אמור להמשיך בתפקיד עוד כחצי שנה.

 

אלוף בן-בעש"ט, בן 57, נשוי ואב לשלוש בנות. עם גיוסו לצה"ל התנדב לקורס חובלים, ובין השאר שירת כמפקד סיירת ספינות זעירות בים-סוף וכסגן מפקד ספינת טילים. לאחר שהתקדם בסולם הדרגות והתפקידים מונה למפקד שייטת ספינות הטילים, ראש מספן כוח האדם בחיל ונספח צה"ל בסינגפור.

 

בתפקידו הקודם שירת כסגן מפקד חיל הים. לבן-בעש"ט תואר ראשון בכלכלה ומינהל עסקים מאוניברסיטת חיפה ותואר שני במינהל עסקים. כמו-כן היה חניך במכללה לביטחון לאומי של הצי האמריקאי בניופורט.

 

הערכה: החשש מדו"ח וינוגרד הכריע; המקורבים מכחישים

את ההחלטה לסיים את תפקידו בתום שלוש שנים ולא להמשיך חצי שנה - ואף ייתכן שנה נוספת - קיבל האלוף בן בעש"ט כבר לפני זמן מה. מקורביו אמרו אמש כי אין כל קשר בין החלטתו לבין הביקורת שהוטחה נגדו סביב פרשת אח"י חנית, כמו גם לביקורת שצפויה להופיע לגביו בדו"ח המלא של ועדת וינוגרד בחודש ספטמבר. "מפקד חיל הים שירת שלוש שנים כראש החיל ולפני שנים רבות בתפקידים אחרים בחיל הים", אמר אחד מחבריו. "זכותו המלאה לבקש לסיים את התפקיד כעת ולא מעבר לכך וכל ניסיון לקשור את זה לביקורת נגדו אינם נכונים".


הסטי"ל שנפגעה במלחמה, ליד חופי ישראל (צילום: אמיר כהן) 

 

עם זאת, כאמור, גורמים בצה"ל העריכו כי האלוף בן בעש"ט ביצע את הצעד על מנת שלא להתמודד מול ביקורת קשה שעשויים להפנות נגדו חברי ועדת וינוגרד. מאז שנכנס הרמטכ"ל אשכנזי לתפקידו, נהוגה מדיניות לפיה קצינים בכירים ימשיכו בתפקידם וימלאו את ימיהם בפרק הזמן המקסימלי. בן בעש"ט, על פי גורמים בצה"ל, חשש אולי כי אם יישאר בתפקיד עוד חצי שנה או יותר, ייאלץ להתמודד עם אותה ביקורת והעדיף להודיע כי יסיים את התפקיד כעת, לאחר ששיקם את החיל מהאירוע הקשה במלחמת לבנון השניה.

 

ההערכות על חשש של האלוף בן בעש"ט מפני מסקנות שיופיעו נגדו בדו"ח וינוגרד, מקבלות משנה תוקף על רקע ההתייחסות לאירוע בדו"ח הביניים שפורסם בחודש אפריל. "נראה כי היתה אצלו (הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ) ואצל אחרים בצבא, תחושה של עליונות וביטחון בכוח ובעוצמה - בעיקר של חיל האוויר - ואי התחשבות ביכולות של היריב...כנראה (שתחושה זו) דבקה במפקד חיל הים והניבה את חוסר ההיערכות של הסט"יל חנית, בשל הערכה (שגויה) כי לא היתה לחיזבאללה היכולת להפעיל טיל מסוג זה שפגע בה. כל אלה מצטרפים לכשלים חמורים של הצבא ושל הרמטכ"ל לשעבר בראשו".

 

המועמדים הבכירים ביותר להחליף את בן בעש"ט בתפקיד הם תת-אלוף יובל צור, שסיים באחרונה את תפקיד ראש מטה חיל הים ושירת בתפקיד בכיר בחיל גם במלחמה; ותת-אלוף אלי מרום (צ'ייני) שכיהן בעבר כראש מטה חיל הים, והיה מועמד לתפקיד מפקד החיל כבר לפני שלוש שנים. מועמדים בולטים נוספים הם תא"ל דוד לוריא, שהיה מועמד לתפקיד בעבר והשתחרר מצה"ל לפני כשנה, ותא"ל נועם פייג - מי שכיהן כראש מספן ים במהלך המלחמה ומשמש כיום כראש מטה החיל.

 

האירוע הקשה במלחמת לבנון השנייה הותיר את חותמו על החיל וזכה לאיזכור גם השבוע, בטקס סיום קורס חובלים. פגיעת הטיל זרעה אז בלבול רב בקרב צוות הספינה, ורק אחרי שעה ארוכה הצליחו אנשיה להבין את גודל הפגיעה. בתחקירים מאוחרים התגלו כשלים חמורים בתפקוד אנשי הצוות וגורמי המודיעין.

 

בין היתר, קצין שהעלה בבוקר האירוע את האפשרות לקיומו של טיל איראני בידי חיזבאללה, נענה כי מדובר באיום "דמיוני ומופרך". כמו כן, מכ"ם מרכזי שאמור לזהות טילים ומטוסים הושבת, אך איש לא הודיע על כך למפקד הספינה. לאחר הפגיעה הצוות לא הבין במשך זמן ממושך מה התרחש בספינה.

 

לפני שבועיים - בדיוק ביום השנה לפגיעה בספינה - ציין חיזבאללה את התאריך, ולמול עיניהם המשתאות של קהל חוגגים פוצצו אנשי הארגון דגם מוקטן של אח"י חנית.


פורסם לראשונה 26/07/2007 22:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
אלוף בן-בעש"ט. מבקש ללכת
צילום: ירון ברנר
הרמטכ"ל. קיבל את בקשת המפקד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים