שתף קטע נבחר

חשד: החיילים חטפו מונית, פצעו פלסטיני ושיקרו

פרסום ראשון: פציעת הפלסטיני בדהרייה על ידי כוח צה"ל חשפה מסכת של שקרים ותיאום גירסאות, המחפה על אירוע חמור עוד יותר: 5 חיילים וקצין חשודים כי חטפו מונית, כפתו את נהגה, ובהמשך ירו בפלסטיני שהחזיק את חפירה, ופצעו אותו אנושות. אחר כך הותירו אותו מדמם, וחזרו לנקודת האיסוף. הבוקר נעצרו השישה

פציעה וחבלה בנסיבות מחמירות, חטיפה וכליאת שווא, שימוש בלתי חוקי בנשק, חריגה מסמכות עד כדי סיכון ביטחון המדינה, שקר בתחקיר וכן שיבוש מהלכי משפט. אלו הן העבירות החמורות שבהן חשודים חמישה חיילים וקצין בדרגת סגן מגדוד "לביא" בחטיבת "כפיר", בעקבות התקרית שאירעה בכפר דהרייה שבדרום הר חברון - תקרית שבה נפצע אזרח פלסטיני באורח אנוש.

 

מה שהחל כפרשה של פציעת פלסטיני "חשוד", והמשיך בהשעיית פלוגה שלמה, הולך ומתברר כפרשה חמורה שבה מעורבים חמשת החיילים והקצין. ל-ynet נודע כי בעקבות התחקיר המבצעי וחקירת מצ"ח, שנערכו לאחר התקרית נעצרו הבוקר (יום ו') השישה. התביעה הצבאית דרשה בצהריים משופטת צבאית להאריך את מעצרם בשבוע ימים לאור חומרת ההאשמות נגדם. היא אף עדכנה את בית הדין הצבאי כי מצבו של הפלסטיני, המאושפז בבית החולים סורוקה בבאר שבע, אנוש.

 

בית המשפט החליט להאריך את מעצרם של הקצין ושל אחד החיילים עד ליום שלישי. ארבעת החיילים האחרים שנעצרו בחשד למעורבות בפרשה שוחררו ליחידתם, גדוד לביא. השופטת, סא"ל מאיה הלר, ציינה כי החיילים ביצעו את הפקודה של מפקדם ולכן אין עילה להשאירם במעצר.

  

תמונה החקירה, כפי שהיא מצטיירת עד כה, מגלה כי הכוח הגיע למקום באמצעות מסוק והיה אמור לבצע פטרול. בשלב מסוים הציע המפקד, מבלי שקיבל לכך כל אישור, לחטוף מונית פלסטינית ולבצע מעין פעילות "הסתערבות" בתוך הכפר. החיילים עצרו מונית אקראית, הוציאו את יושביה, כפתו את הנהג וקשרו את עיניו. שניים מהם, שלבשו בגדים אזרחיים נותרו ישובים לידו והיתר שכבו בתוך הרכב הפלסטיני כדי שלא יראו אותם.

 

הפלסטיני נותר מאחור לדמם

לאחר נסיעה קצרה עם הרכב בדהרייה, כשהבינו כי הם עושים מעשה שלא ייעשה, החלו בנסיעה החוצה, ובשלב מסוים התקרב אליהם פלסטיני שנשא את חפירה. החיילים חשו איום, ומפקד הכוח הורה לירות בו לאחר שזה לא שעה לקריאתם לעצור. לאחר שפגעו בו, הותירו אותו מדמם על הכביש, ונמלטו ברגל מהמקום בחזרה לנקודת האיסוף.

 

על פי החשד, כאשר החלו בצה"ל לערוך תחקיר אודות האירוע, סיפקו החיילים גרסה שקרית וטענו כי אחד החיילים נפצע ברגלו ולכן נאלצו לעצור את המונית. גם אודות פציעת הפלסטיני סיפרו גרסה מרוככת יותר שאינה תואמת את מה שאירע בשטח. הם אף תיאמו ביניהם את הגרסה שמסרו בתחקיר, ורק לאחר מספר שעות הודה מפקד המחלקה בפני מפקד הפלוגה כי שיקר - והביע נכונות למסור לו את הגרסה המלאה.

 

בעקבות המעצר, שלחה הסניגוריה הצבאית לבית הדין מספר סניגורים בסדיר ובמילואים על מנת לתת ייצוג הולם לחשודים. יצויין כי כבר אתמול ועוד בטרם נודעו מירב פרטי החקירה, אמר אלוף פיקוד המרכז גדי שמני, כי הוא רואה את האירוע בחומרה וכי הוא יטופל במהרה.

 

עורכי הדין גיל דחוח וליאת ארזי, המייצגים את אחד החיילים בפרשה, טענו בבית הדין כי מרשם ביצע את פקודותיו של מפקדו ולא היה מודע כלל לעובדה שהדברים נעשו בלא אישור. "החייל היה משוכנע שכל הפעילות נעשית על פי הפקודות. המפקד אף תדרך אותם לפני כן. כמו כן, בעת ביצוע הירי החייל שכב עם ראשו לכיוון רצפת המונית ולכן כלל לא היה מודע לאירוע. אין לנהוג איתו כמו עם המפקד, כיוון שהוא ביצע פקודות" אמר עו"ד דחוח.

 

ח"כ אבשלום וילן (מרצ) אמר בתגובה לאירוע כי "על פניו נראה שמדובר באירוע חמור ביותר שאין לו שום מקום במדינת חוק, ומהווה כתם שחור על החברה הישראלית כולה. על המערכת הצבאית לטפל במקרה בנחישות הראויה ללא הקלות או הנחות. על מפקדי צה"ל להוקיע כל התנהגות אלימה שאינה עולה בקנה אחד עם ערכי צה"ל ומדינת ישראל".


פורסם לראשונה 27/07/2007 14:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
חשדות כבדים. ארכיון
צילום: גדי קבלו
גינה כבר אתמול. האלוף שמני
צילום: גיל יוחנן
החייל לא ידע. עו"ד דחוח
צילום: ג'ו קוט
מומלצים