שתף קטע נבחר

רוצים שידוך? שלמו מחיר גבוה

לרב יהושע שפירא יש פיתרון לתופעת הרווקות המאוחרת - "סכום כסף גדול לשדכנים". לדבריו, הדבר עשוי "לשנות את מפת ההצעות והשדכנות, ולמנוע קריסת מערכות אצל השדכנים". אצל החרדים זה כבר עובד יופי

לא עוד שדכנים בהתנדבות: ראש ישיבת ההסדר ברמת-גן, הרב יהושע שפירא, קורא לתשלום גבוה לעוסקים בשידוכים, כפיתרון לתופעת הרווקות בציבור הדתי. לדבריו, מעשרות אלפי השקלים שמוציאים בעלי השמחה על "דברים טפלים" לקראת החתונה, יש לתת סכום גדול גם למי שהכיר בין בני הזוג. במאמר שפרסם בעניין הוסיף הרב שפירא כי לדעתו הדבר עשוי לשנות משמעותית את "מפת ההצעות והשדכנות" בציבור הדתי.

 

במסגרת הבמה התורנית של עלון "קוממיות" שהופץ בשבת בבתי הכנסת, התבקש הרב להתייחס לשאלה "כיצד ניתן לעודד את השדכנות?". בתשובתו קרא ראש ישיבת ר"ג לשינוי סדרי העדיפויות הכלכליים לקראת החתונה, ולתשלום "סכום גדול" לשדכנים, כפי שמקבלים נותני השירותים האחרים.

 

חשוב לציין כי בציבור החרדי נהוג שמשפחות החתן והכלה משלמות סכום כולל של 2,000 דולר לפחות לשדכן שהכיר בין בני הזוג, גם אם מדובר ב"שדכן מזדמן".

 

להבחין בין עיקר לטפל  

"תופעת הרווקות המבוגרת יוצרת בעיית משנה חמורה - עומס בלתי אפשרי על השדכנים המתנדבים והמזדמנים שבינינו" מסביר הרב שפירא את הצעתו. "השדכן משקיע זמן בטלפונים רבים של בירורים ובמספר הצעות שלא יוצאות אל הפועל. אחר כך הוא משקיע זמן בסיוע ויעוץ למשודכים - איך להיפתח לבן/בת הזוג וכיצד להימנע מפגישות מיותרות ומבוזבזות. אם נכפיל כל זאת במספר הניסיונות ובמספר הזוגות, הרי נבין שהדבר מוביל לקריסת מערכות אצל השדכנים".

 

לטענת הרב שפירא, משקיע בדרך כלל בעל השמחה עשרות אלפי שקלים בחתונה, אך אלה הולכים בעיקר ל"דברים טפלים" - אולם, תזמורת וצלם. "משום מה ברור לו שלכל נותני השירותים הללו עליו לשלם, אך בשביל צ'ק לשדכנים אין לו כסף". לדבריו, "מצב זה חייב להשתנות", והוא קורא לציבור להפנים שחשוב להפנות חלק מהכסף לתשלום עבור העיקר - מציאת בן הזוג, כך ש"כל מפת ההצעות והשדכנות תשתנה".

 

בהמשך מצטט הרב שפירא את דברי האדמו"ר מחב"ד שאמר כי דמי שדכנות הם הכסף הכי כשר. "תשלום גבוה לשדכנים הוא דבר חשוב, והוא גם מגיע להם בצדק" כתב הרב. "אנחנו אולי מתקשים להתרגל לכך, אך אין ספק ששינוי משמעותי באורח חיינו בנושא חשוב זה יקדם בצורה משמעותית את העניין". הוא קרא להורים ולבני הזוג לדרבן את השדכנים, ולהודיע להם מראש על כוונתם לשלם סכום כסף גדול, במקרה שייצא השידוך אל הפועל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
הרב יהושע שפירא
צילום: דודי ועקנין
מומלצים