שתף קטע נבחר

צילום: דלית שחם

יובל דקס והאוסף שלו מתעופפים בכל העולם

כבר 20 שנה - מאז שהיה בן חמש - אוסף יובל דקס נוצות של ציפורים. כיום הוא אוחז באוסף מרשים ולשבת איתו זה פשוט לפרוש כנף

יובל דקס אוסף - תאמינו או לא – נוצות. בדירתו בתל אביב קובצו להן נוצות מכל העולם, כשלכל נוצה יש את הסיפור שלה: " אני מודה שאני אספן כפייתי", מודה יובל ואוחז בעדינות בנוצה של טווס. "כשהייתי צעיר הייתי אוסף גם ביצים של ציפורים, אבל מתישהו הבנתי שזה פוגע בהן והפסקתי. אוסף הנוצות של היום הוא עמל של בערך עשרים שנה עם הפסקות בתקופת הצבא".

 

 

לשבת עם יובל זה פשוט לפרוש כנף. התיאורים שלו מקצועיים ומשאירים אותך פעור פה ולאחר בירור קצר גילינו את הסיבה - יובל הוא מדריך צפרות במרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע מזה 15 שנים. "אני אוסף נוצות מאז גיל חמש - תמיד הייתי מחפש נוצות של ציפורים בשדה- ובמשך השנים פיתחתי חוש מיוחד לאיתור נוצות בשטח. היום אני יכול לזהות כל ציפור מישראל ואירופה לפי נוצה אחת בלבד, ומדובר על כ-800 זנים שונים.

 

למשמע השאלה איזו נוצה הוא הכי אוהב, פותח יובל יומן מסע, שעשרות נוצות מודבקות בקפדנות לחלק מהדפים שלו ועונה: "הנוצה שאני הכי אוהב נמצאת כאן", אומר ומצביע על נוצות בצבע כחול עמוק. "אלו נוצות של 'פיתה כחולה' - אחרי שחיפשתי את הציפור הזו במשך יום שלם ביער נידח בתאילנד וללא הצלחה, הביא איש מקומי למלון ציפור שהוא דרס בטעות ומסתבר שזו היתה אותה 'פיתה הכחולה' שחיפשתי – מין נדיר ביותר אשר מסתתר בקרקעיות הג'ונגל ונמצא בסכנת הכחדה עולמית"

 

יובל מציג לנו נוצה אחר נוצה ועיניו נוצצות: "אני תמיד מחפש נוצות כשאני מסתובב בחוץ וחברים כבר יודעים להביא לי נוצות מיוחדות שהם מוצאים בטיולים בעולם. אחד החברים הביא לי נוצת זנב באורך 70 סנטימטרים של 'ארה' - תוכי נדיר מדרום אמריקה –נוצה שהוא שמר עליה בתרמילו במשך חצי שנה. המאמץ היה שווה, וכיום הנוצה הזו נמצאת באוסף המוצגים של התחנה לחקר הציפורים בירושלים"

 

במהלך צילום הכתבה החלפנו יהונתן הצלם ואני מבטים, אולם ככל שעבר הזמן "התחברנו" יותר ויותר למה שהטבע יודע ליצור, ומה שיובל יודע להסביר. "זה קורה כל הזמן", צוחק יובל, "אנשים חדשים שאני מכיר ושומעים על האוסף מרימים גבה, אבל כשרואים את הנוצות הצבעוניות גם הם מבינים מה אני מוצא בהן"

 

הנוצות של יובל דקס כבר מזמן מתעופפות בכל העולם, כשהסיבה העיקרית לכך עבודתו כצלם ועורך וידיאו בכל רחבי הגלובוס. "במסגרת אחת הנסיעות הגעתי לשוק בעיר נידחת בלאוס שבה מוכרים ציפורים נדירות בתור בשר ציד ומשם אספתי נוצות, נוצות אחרות קיבלתי במעטפה מאספן נוצות מסרביה - אחד שיוצא לחפש נוצות שנשרו מתחת לקינים של דורסים נדירים בשם ' נץ גדול' – דורס שצד ציפורים מדהימות ביערות של אירופה, וכך אפשר לחסוך את החיפוש המתיש אחריהן... "

 

מעניין היה ללמוד שאין כמעט אספני נוצות בעולם, ואין כמעט אזכור לאיסוף נוצות ברשת. "זה בדיוק כך" נאנח יובל, "ככל הידוע לי אני והבחור מסרביה הננו האספנים הרציניים היחידים בעולם. בתמורה לנוצות הייחודיות שהוא שלח לי שלחתי לו נוצות של ציפורים מקומיות – סיקסק, צוצלת, שלדג ובולבול. והיום אני מחפש שותפים רציניים להחלפת נוצות, אבל לא כאלו האוספים נוצות פושטיות או סתם נוצות מהצפארי".

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות ליובל בכתובת yuvaldax@hotmail.com או לאתר http://birds.co.il

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים