שתף קטע נבחר

אהוד ברק: "הפכנו לצבא של חצי העם"

שר הביטחון הצטרף היום לביקורת ההולכת וגוברת על תופעת ההשתמטות מצה"ל. הוא הזכיר תקופה אחרת בה היה צה"ל "צבא העם" וקרא להפסיק לתת לגיטימציה לצעירים שאינם מתגייסים: "צריך לחזור לימים בהם להשתמט היה כמו לשאת אות קין על המצח"

תופעת ההשתמטות מגיוס לצה"ל, אשר נתונים מדאיגים אודותיה התפרסמו לאחרונה ושתוכנית חדשה למניעתה מתגבשת בימים אלו באגף משאבי אנוש, זכתה היום (ב') להתייחסות גם מצד שר הביטחון, אהוד ברק. "צריך לחזור לימים בהם להשתמט היה כמו לשאת אות קין על המצח", אמר ברק בכנס שנערך באוניברסיטת תל אביב על ידי המרכז למחקרי ביטחון לאומי, לזכרו של עיתונאי הארץ זאב שיף ז"ל.

 

שר הביטחון מתח ביקורת נוקבת על מה שהוא מכנה 'הלגיטימציה לה זוכה תופעת ההשתמטות מכל קצוות החברה' - "החל ממרצים באוניברסיטה שלא מאפשרים לסטודנטים לגשת למועד ב' או במעצבי דעת קהל שמקדמים ומפרסמים גיבורי תרבות שהשתמטו מצה"ל. המתגייסים ולוחמי המילואים הם הראויים להיות הגיבורים האמיתיים של החברה הישראלית".

 

ברק הוסיף ואמר כי מצבא העם הופך צה"ל בהדרגה להיות צבא של חצי מהעם בלבד: "חייל לא צריך להרגיש שהוא פראייר. חייל לא צריך לפחד לרוץ קדימה כי הוא חש שהעורף פרוץ. חברה באיום קיומי תשרוד רק אם היא תדע לכבד את אלה המגנים עליה". שר הביטחון התייחס גם לרמטכ"ל, רב-אלוף  גבי אשכנזי, ושיבח את דרך פעילותו: "בהנהגת הרמטכ"ל נעשית בצה"ל עבודה עמוקה ורצינית בתחומים שונים ועלינו כחברה לגבות את הפעילות הזו ולפעול להחזרת הערכים הללו למקומם".

 

לפני כשבוע נחשפה ב-ynet תוכנית אותה מגבש ראש אגף משאבי אנוש בצה"ל, האלוף אלעזר שטרן, לפיה יסייעו מנהלי בתי ספר תיכוניים לצה"ל לאתר צעירים המנסים להשתמט מגיוס. במסגרת אותה תוכנית, שעדיין בתחילת דרכה, יספקו המנהלים חוות דעת על כל מועמד לשירות וכך ימנעו מצב בו יציג נתונים כוזבים לגביו בפני הצבא.

 

האלוף שטרן, שביקר בבסיס הקליטה והמיון בתל השומר יחד עם הרמטכ"ל אשכנזי, העביר ביקורת על נבחרי הציבור ויחסם לתופעת ההשתמטות: "אני לא חושב שהממשלה והכנסת עושות מספיק כדי לעזור לנו למנוע את תופעת ההשתמטות מצה"ל. אני מצפה שחשיבות השירות תבוא לידי ביטוי לא רק באמירות, אלא גם בתקנות ובחוקים".

 

מי שנדרש לסוגיית ההשתמטות היה גם נשיא המדינה שמעון פרס, ששמע במהלך ביקורו אתמול בבקו"ם על כך שבשנים האחרונות חלה ירידה משמעותית של עשרה אחוזים בשיעורי הגיוס אצל הצעירים. "יחס העם לצבא חייב להשתנות", אמר הנשיא. "אם מטפחים זלזול וחוסר רצינות כלפי הצבא, זה פוגע בו. צריך לחזור לתקופת הקונצנזוס שבה כל החברה הישראלית עומדת מאחורי הצבא. יש ביקורת חריפה שפוגעת קשות בצה"ל, אנחנו מדינה עם הרבה סכנות קיומיות וצריך לשוב ולטפח גאווה לאומית לגיוס".

 

בכנס הערב, אשר נטלו בו חלק שופטת בית משפט העליון בדימוס, דליה דורנר, דר' מרטין אינדיק ופרופסור איתמר רבינוביץ', דנו בבעיות הביטחון הקיימות בישראל. צבי שטאובר, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, שהשתתף גם הוא בכנס, התייחס למצב ברצועת עזה ואמר כי: "חמאסתן היא פצצת זמן המשתלבת בתהליך הרדיקליזם האסלאמי המסכן את ישראל מבחינה אסטרטגית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק הערב. די להשתמטות
צילום: אמנון ראוכמן
צילום: חגי אהרון
שטרן. לא חוסך ביקורת
צילום: חגי אהרון
מומלצים