שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חוקרים בבריטניה מצאו את הגן לשמאליות

  במחקר חדש נמצא גן המגביר את הסיכוי לנטיה להיות שמאלי. למרבה ההפתעה, גן זה קשור גם ככל הנראה לנטיה למחלות נפשיות ובהן סכיזופרניה. כ-15% מכלל האוכלוסיה הם שמאליים

  הילד שלכם מגלה נטיה לשמאל? עכשיו כבר ברור שזה גנטי: חוקרים בבריטניה מצאו גן המגביר את הסיכוי לשמאליות. צוות החוקרים מאוניברסיטת אוקספורד עוד טוען כי הגן הזה גם מגביר ככל הנראה את הסיכון למחלות נפש פסיכוטיות דוגמת סכיזופרניה. הממצאים החדשים בהם השתתפו 40 מדענים מ-20 מרכזי מחקר מופיעים בגליון החדש של כתב העת Molecular Psychiatry.

   

  מספר השמאליים באוכלוסייה המערבית נמצא בעלייה מתמדת. עד לא מזמן

  מקובל היה לאמוד את מספר השמאליים כשיעור של 10 אחוז מהאוכלוסייה, בעוד שהדיווחים האחרונים מספרים כי שיעור השמאליים מגיע לכדי 15 אחוז מהאוכלוסייה.  מחקר שפורסם אשתקד מצא כי לשמאליים חשיבה מהירה יותר בעת ביצוע משימות כמו משחקי מחשב או פעילות גופנית. עם זאת אצל שמאליים נמצא שיעור גבוהה יותר למחלות מסויימות, כמו גם למעורבות בתאונות דרכים.

   

  שני חצאי המוח, הקרויים המיספרות (חצידור, בעברית), אינם שווים זה לזה בתפקודם. החצידור השמאלי הוא ברובו מילולי, ועוסק בזיכרון רציונלי, בחשיבה המבוססת על חוקים, ניתוח, חשיבה לוגית מספרית, הסקנת מסקנות, איות, הבנת מושגים והפשטה מילולית. מנגד, החצידור הימני אינו מצטיין ב"מילוליות", ואחראי על חשיבה אסוציאטיבית. בין היתר אחראי החצידור הימני על ניתוח תמונות, הקשרים, ואינטגרציה של מקורות מידע. החלק הימני עוסק גם בתכנון תנועה, הבעות פנים, תפיסה מוסיקלית, ציור, מרחב, זיהוי סימנים צורות וצבעים.

   

  פי 3 גברים שמאליים

   כ-90 אחוז מבני האדם בעולם המערבי הם בעלי דומיננטיות ימנית הנמדדת באמצעות שלושה מרכיבים: יד בכתיבה, רגל המונפת בדילוג, ועין המופלית לטובה בתהליכי קריאה, הצצה דרך חריר או קריצה. שכיחות הגברים השמאליים גדולה פי 3 מזו של הנשים. אף שתאומים זהים מבחינה גנטית, הרי שבפועל, לכל תאום יש סיכוי של 20 אחוז להיות שמאלי, בעוד התאום השני יתפתח לכדי דומיננטיות ימנית.

   

  כאמור, מוח האדם אינו בנוי בצורה סימטרית. אצל אנשים ימניים, צדו השמאלי של המוח שולט לרוב על השפה והדיבור, בעוד שהצד הימני שולט ברגשות. מנגד, אצל איטרים התפקודים הפוכים, ולכך קשור ככל הנראה הגן החדש שנמצא. גן זה שכונה LRRTM1 נמצא כמשחק תפקיד בשליטה על איזורים במוח השולטים על תפקודים יחודיים ובהם דיבור ורגש. לדברי החוקרים, הגן החדש מגביר את הסיכוי לשמאליות.

   

  שמאלי או ימני - האם קובעת יותר

  אין זו הפעם הראשונה בה תלו את הדומיננטיות של היד לתורשה. כך למשל, מירב הסיכויים שלשני הורים בעלי דומיננטיות ימנית יוולדו ילדים ימניים. מחקרים הראו גם כי במשפחה בה האם ימנית והאב שמאלי, יהיו פחות ילדים שמאליים, בעוד שלאם שמאלית ואב ימני יוולדו יותר ילדים שמאליים. נתונים אלה הביאו את החוקרים להבנה כי תפקידה של האם בקביעת הדומיננטיות של הילד היא גדולה משחשבו.

   

  דיווחים מהשנים האחרונות, מצאו כי בבתי חולים פסיכיאטרים, כ- 15 עד 30 אחוז מהחולים הסובלים מסכיזופרניה או הפרעות רגש, הם שמאליים. הקשר עדיין אינו ברור, והסברה היא כי המדובר בפגיעה מוחית הנפוצה דווקא אצל

  שמאליים. מחקרים גנטיים התנהגותיים, אף מצאו שכיחות גבוהה של שמאליות, או מוח שחסר דומיננטיות אחת, ביותר ויותר מקרים של פיגור שכלי כדוגמת תסמונת דאון.

   

  החוקר הראשי, ד"ר קלייד פרנקס מאוניברסיטת אוקספורד אמר כי הצעד הבא יהיה לבחון את השפעת הגן על התפתחותו הלא סימטרית של המוח. "חוסר הסימטריה במוח היא מרכיב מרכזי במצבים פסיכיאטריים רבים" אמר פרנקס, "אנחנו מקווים שהממצאים החדשים יובילו אותנו להבנה טובה יותר של חלוקת התפקידים המוחיים והקשר שלהם לנפש".


  פורסם לראשונה 31/07/2007 22:40

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  שמאליים. גם זה בתורשה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים