שתף קטע נבחר

אולמרט לא מחכה למל"ג: ברכות לאוני' אריאל

בהתאם להחלטת הממשלה מלפני שנתיים - אך ללא אישור המועצה להשכלה גבוהה - הכריזה על עצמה המכללה האקדמית ביהודה ושומרון כ"מרכז אוניברסיטאי". "השגנו את כל האישורים", טוען הנשיא, פרופ' מאירשטיין - וגם מציג איגרת ברכה מראש הממשלה על ה"שדרוג". ומה אומרת שרת החינוך? להד"ם

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) עוד לא אישרה - אבל ראש הממשלה כבר מברך על "השדרוג" של המכללה האקדמית באריאל, אשר הכריזה על עצמה היום (ג') כאוניברסיטה.  

 

במכתב ששיגר אתמול לנשיא המכללה שביהודה ושומרון, כתב

אהוד אולמרט: "אני מבקש לברך את המרכז האוניברסיטאי בשומרון על השדרוג לו זכיתם - כמרכז אוניברסיטאי. יש בשינוי זה כדי להדגיש את ההערכה וההכרה להן אתם זוכים בזכות הישגכם בהוראה האקדמית ובמחקר. שלוחה ברכה להמשך פיתוח המחקר המדעי והרחבת בסיס ההשכלה הגבוהה במרכז האוניברסיטאי, לתועלת הכלכלה והחברה בישראל".

 

המכללה באריאל טוענת שסיימה את תהליך קבלת האישורים לשדרוגה. הסביר נשיא המכללה, פרופ' דן מאירשטיין: "תהליך האישור הסתיים לאחר שהמכללה מילאה את התנאים שהציבה לה ועדת ההערכה האקדמית שהקימה המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון, בראשות פרופ' עמוס אלטשולר".

 

לפני יותר משנתיים אישרה הממשלה את הפיכתה של המכללה לאוניברסיטה, במהלך שהובילה שרת החינוך דאז לימור לבנת. "המהלך תואם את עמדת הממשלה, שרואה במסגרת יעדיה את חיזוק גושי ההתיישבות" - הסביר ראש הממשלה אריאל שרון. שרי הליכוד הצביעו בעד ההצעה, שעברה חרף התנגדותם התקיפה של שרי העבודה (למעט דליה איציק, שנמנעה). במקביל, אישרו השרים פה אחד להקים אוניברסיטה בגליל.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי מכתבו של אולמרט מתייחס להחלטה מ-2005, ולהחלטת המועצה להשכלה הגבוהה ביהודה ושומרון שהתקבלה בעקבותיה. "ראש הממשלה רואה בשדרוג המכללה חיזוק חשוב לגושי התיישבות ביהודה ושומרון וגם להשכלה הגבוהה", נאמר.

 

הטעו אותו?

כאמור, המל"ג לא אישרה לפי שעה את הפיכתה של המכללה לאוניברסיטה השמינית של ישראל. היא גם תקפה את המונח "מרכז אוניברסיטאי", בטענה שהגדרה זו אינה תקפה. על ההכרזה הטרייה הגיבה שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר: "הם כנראה הטעו את ראש הממשלה. הם לא אוניברסיטה, הם מכללה ויישארו מכללה, וכך גם יתוקצבו".  

 

"אין קשר בין מה שהם אומרים לבין העובדות", אמרה תמיר ל-ynet. "החוק במדינת ישראל קובע שלא כל אחד מכריז על עצמו מה שהוא רוצה - וכך ממומן. המועצה להשכלה גבוהה לא אישרה למכללה להפוך לאוניברסיטה. הגוף הנוסף, שנקרא 'מועצה גבוהה יהודה ושומרון', המציא מושג חדש שכלל לא קיים במציאות הישראלית, 'מרכז אוניברסיטאי' - אין כזה דבר. יש או מכללה או אוניברסיטה.

 

בהתייחסה למכתב הברכה של אולמרט, אמרה השרה: "הם עשו מהלך של הטעייה. גם

אתמול פנו אליי שני ראשי ערים, שנציגי המכללה פנו אליהם וביקשו מכתבי ברכה. הם אמרו לי שלא ידעו שיש בעייתיות בעניין - כך גם ראש הממשלה. הם הטעו אותו. הוא לא היה פונה אליהם בברכה על הקמת 'מרכז אוניברסיטאי' בניגוד לעמדת המועצה להשכלה גבוהה".

 

כך או כך, בספסלי השמאל באופוזיציה ממהרים לתקוף את ראש הממשלה בעקבות השבחים למכללת אריאל: "הוא ממשיך לרמוס ברגל גסה עקרונות יסוד של משטר דמוקרטי", אמרה ח"כ זהבה גלאון (מרצ). "מדובר בפוליטיזציה לאקדמיה ופגיעה בעצמאות ובחופש האקדמי של הגופים המקצועיים, שרק הם מוסמכים להעניק הכרה למוסדות להשכלה גבוהה".

 

המכללה האקדמית יהודה ושומרון ואריאל הוקמה ב-1982, ומתפקדת כמכללה הציבורית הגדולה ביותר. למעלה מ-7,600 סטודנטים לומדים במוסד לתואר ראשון ושני, וכמו כן לומדים במכללה עוד כ-2000 תלמידים בבית הספר להנדסאים ובמכללות קדם אקדמיות. במכללה מתקיימים לימודים ב-22 מחלקות, במספר פקולטות: מדעי הטבע, הנדסה, מדעי הבריאות, מדעי החברה והרוח, וארכיטקטורה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוא כן, היא לא: אולמרט ותמיר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים