שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רבני הציבור החרדי נגד מופעים לקהל מעורב
  דווקא ערב מופע הקיץ, של המגה-כוכבים אברהם פריד ויעקב שוואקי ב"טדי", משגרים גדולי הדור החרדים פסק הלכה לציבור: לא להגיע להופעות מעורבות, גם כאלה המיועדות לציבור החרדי ויש בהם הפרדה בין נשים לגברים. מפיק האירוע: "עסקנים שמטילים טרור הסיתו את הרבנים"

  מכה למופע הקיץ הגדול של אברהם פריד ויעקב שוואקי מחר בטדי: פסק הלכה, עליו חתומים גדולי הרבנים החרדים, יוצא נגד הופעת זמרים בפני ציבור מעורב, אפילו אם מדובר בישיבה נפרדת.

   

  "שמענו ותחרד נפשנו על הפירצה הנוראה במחננו של 'ערבי שירה' ו'קונצרטים' בהם מופיעים זמרים וחזנים לשיר בפני אנשים ונשים בתערובת רחמנא ליצלן ואפילו שלא בתערובת", כך מפרסמים הרבנים בפסק ההלכה. הם אף מזכירים כי בעבר "כבר אסרו כל גדולי ישראל באיסור גמור את ערבי השירה אפילו בנפרד", ומכאן מפרטים את פסק ההלכה לכדי איסורים שונים שמטרתם היא למנוע את הופעתם של זמרי המגזר החרדי בפני ציבור מעורב. חשוב לציין כי פסק ההלכה מתייחס לכולם - לזמרים, לקהל ולמארגנים כאחד, אולם את הזמרים והחזנים המופעים מול קהל מעורב מכנים הרבנים כ"מחטיאי הרבים".


  ההופעה בטדי. כשרה? (צילום: ישראל ברדוגו) 

   

  במסגרת פסק ההלכה אוסרים הרבנים על העיתונות החרדית לתת יד לפרסום המופעים המעורבים ועל מנת להבטיח את אי קיום ההופעות מסוג זה מטילים הרבנים סנקציה חמורה שמטרתה לפגוע בזמרים ובחזנים אשר יסרבו בעתיד לסור למרותם של הרבנים: "המופיעים במקום תערובת- אין להזמינם לכבדם לשיר בשום אירוע, וכן אין לפרסם אירוע שהזמרים והחזנים משתתפים בו, כולל תפילות ואירועים כשרים בכדי שלא לחזק ידי עוברי עבירה".

   

  אי לכך, "הופעות מעין אלו אסורות באיסור חמור", פוסקים הרבנים. הכוונה היא כאמור, גם למופעים שמתקיימת בהם הפרדה בין נשים לגברים והם מיועדים לציבור החרדי.  

   

  בין החותמים על פסק ההלכה - שורה רחבה של רבנים מכלל הציבור החרדי וביניהם מנהיגי הפלג הליטאי, הרבנים יוסף שלום אלישיב ואהרון לייב שטיינמן. עוד מהמצטרפים לקריאה: האדמו"ר מגור, הרב יעקב אלתר והאדמו"ר מבעלז, הרב יששכר דב רוקח וגם רבנים החברים במועצת גדולי התורה כמו הרבנים שמואל הלוי וואזנר, מיכל יהודה לפקוביץ וניסים קרליץ'.

   

  אירוע הקיץ הגדול עם פריד ושווקי

  הרקע לפסק ההלכה הוא כמובן המופע "לחיים בירושלים" אשר עומד להתקיים מחר באיצטדיון טדי בירושלים. המופע מתעתד להיות האירוע הגדול ביותר שנעשה אי פעם בתחום הזמר החסידי ועומדים להופיע בו בין השאר, הכוכבים הגדולים של הזמר החסידי - אברהם פריד ויעקב שוואקי.

   

  כבר לפני מספר שבועות פרסמנו כאן ב-ynet על ניצני התנגדות לקיום המופע מטעמי צניעות. היום (ד'), כאמור, משגרים הרבנים מסר ברור וחד משמעי שלא לקיים את המופע אפילו במתכונת המתוכננת- ישיבה של גברים ונשים בנפרד כולל כניסות נפרדות. החשש של הרבנים נובע בעיקר מהכניסה למופע, טווח הזמן ומקום בו עלולה להיווצר התערות של נשים וגברים טרם היכנסם לאיצטדיון.

   

  כאמור, ישנם זמרים חרדים כמו למשל הזמרים אברהם פריד או ישי לפידות, המופיעים בפני קהל מעורב, גברים ונשים, וזאת בתנאי שלא יהיו במהלך המופע ריקודים. מופעים אלו מתקיימים בעיקר עבור ציבור חובשי הכיפות הסרוגות שאינו מקפיד כמו הציבור החרדי על הפרדה מוחלטת ומהווה נתח שוק משמעותי בקרב צורכי המוסיקה החסידית.

   

  המופע מחר באצטדיון טדי, שווק בשבועות האחרונים באופן אינטנסיבי לציבור החרדי ומתוכננת להיות בו הפרדה מוחלטת בין גברים לנשים במקומות הישיבה ואפילו בכניסה לאצטדיון. הרבנים לעומת זאת, חוששים כי למרות ההסדרים לשמירת גדר הצניעות, עדיין יפרצו חומות ההפרדה בכניסה למופע, מחוץ לאצטדיון. החשש הוא כי בכניסה למופע יתגלעו פרצות בחומת הצניעות, מה שנוגד את הרוח ההלכתית שמעוניינים הרבנים להתוות.

   

  "לבחון מי בוחש מאחורי הקלעים" 

  פסק ההלכה עורר זעזוע בשוק הזמר החסידי. אחד הזמרים הבולטים והמובילים במגזר, אמר ל- ynet שלא לייחוס כי "יש לבחון היטב מה כוחם ומשקלם של שבוחשים בנושא מכל מיני סיבות שונות, חוץ מסיבות הלכתיות טהורות של ממש".

   

  "הציבור החרדי מחוייב לשמוע להוראות הרבנים בכל דבר וללא הרהור", הוא מוסיף אך כאמור מסייג את דבריו ואומר: "הציבור גם חייב לדעת מה נעשה לשם שמיים ומה משקל המניפולציה על הרבנים". אותו גורם רומז כי בשנה שעברה תוכנן להיערך בקיץ מופע זמר חסידי ענק בחסות חברת "סלקום" אשר יועד להיערך לגברים בלבד אבל גם יוזמה זו טורפדה בשל טיעונים של "חוקות הגויים".

   

  עוד הוא מדגיש בהקשר לסנקציות על זמרים המופעים בפני קהל מעורב, כמו המופעים המיועדים לציבור חובשי הכיפות הסרוגות למשל, כי הוא משוכנע כי "אין כוונת הרבנים למופעים הללו, כי בעניין הזה לרבנים לא אכפת. אכפת להם רק ממופעים המיועדים לציבור החרדי בלבד".

   

  אותו זמר אומר בהתייחסו למופע של פריד ושוואקי כי "אם ההופעה הזו שהיא כל כך מוקפדת ונפרדת, לא תתקיים, אז איזו תקומה תהיה למופעים אחרים?".

   

  גורמים אחרים בשוק הזמר החסידי מדווחים כי "הזמרים מבוהלים מעצם הרעיון שלא יהיו מופעי זמר בעקבות פסק ההלכה" ואף תוהים: "מה ההבדל בין המופעים מסוג זה לבין כי אירוע בכותל המערבי או במירון?".

   

  המפיק: "הכל בגלל העסקנים"

  צ'יקו בן זמרה, המפיק בפועל את האירוע מחר בטדי, מסר ל-ynet בתגובה:

  "כמי שמארגן את האירוע אני נסמך על גדולי ישראל וכל מי שמארגן ומגיע יש לו על אילנות גבוהים מאוד להישען. אני חלילה לא פוגע בכבוד הרבנים ומוקיר את גדולי הדור שחתומים על הנייר, אבל אני קובע שיש עוד גדולי תורה שדעתם שונה והם מתירים אירועים נפרדים וכשרים כמו האירוע הזה. כל מה שמתחולל זה מלחמת חורמה של עסקנים, שכל מטרתם היא לחסל את המוסיקה החסידית בארץ והם אשר היטעו את הרבנים והביאו לפסק ויוצרים ממש טרור".

   

  לדברי בן זמרה, "כבר נקנו מעל 10,000 כרטיסים למופע ובעזרת השם יהיה פה ציבור גדול מאוד, שכל 'חטאו' הוא שהוא רוצה לשמוע מוסיקה חסידית בישיבה נפרדת כשרה וטהרה. ואני מביע תמיהה על העסקנים: מדוע בהילולה במירון הם לא יוצאים נגד הערבוביה הגדולה שמתרחשת שם?".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פריד. מניו-יורק לטדי
  צילום: ישראל ברדוגו
  שוואקי
  הרב וואזנר. קריאה לציבור
  צילום: חיים צח
  הרב אלישיב
  צילום: חיים צח
  מומלצים