שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ביקורת בארה"ב על עסקת הנשק עם סעודיה
  במאמר מערכת ב"וושינגטון פוסט" הושמעה ביקורת חריפה כלפי כוונת הממשל לצייד את סעודיה ומדינות ערביות נוספות בנשק אמריקני התקפי בשווי 20 מיליארד דולר. העסקה המתוכננת זוכה גם להתנגדותם של כמה צירי קונגרס - וכן תקף אותה המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ג'ון אדוארדס

  ביקורת בארצות הברית על עסקת הנשק הגדולה שרקם הממשל האמריקני למזרח התיכון. "רק ישראל עשויה להשתמש בנשק הנוסף להגנתה", נכתב במאמר מערכת בעיתון "וושינגטון פוסט" בזכות הסיוע הביטחוני הנוסף לישראל, אבל תוך מתיחת ביקורת קשה על כוונת הממשל האמריקני לצייד את סעודיה ומדינות ערביות נוספות בנשק אמריקני התקפי.

   

  ביקורת על העסקה נשמעה גם מפי המועמד הדמוקרטי לנשיאות ג'ון אדוארדס וגם מצידם של כמה חברי קונגרס - אך עדיין מוקדם לקבוע אם מדובר בהתנגדות נרחבת, שתביא לטרפוד המהלך.

   

  בממשל האמריקני ובגבעת הקפיטול מתייחסים ברצינות למאמר ב"וושינגטון פוסט", הקובע כי "למצרים לא נשקף כל איום צבאי קונבנציונלי, בעוד שסעודיה ומדינות המפרץ האחרות ימשיכו להיות תלויות בכוח האמריקני כדי להרתיע את איראן".

   

  במאמר בעיתון החשוב נטען כי הסיוע הביטחוני חשוב לישראל מאחר ש"איראן וסוריה רוכשות מרוסיה כמויות נשק גדולות, ומעבירות חלק ממנו לחיזבאללה וחמאס כדי שאלה יעשו בו שימוש נגד ישראל. שיפור ארסנל הנשק של ישראל, שהתרוקן במלחמה בקיץ שעבר בלבנון, הוא תגובה הולמת".

   

  ואולם, במאמר המערכת נמתחת ביקורת על הכוונה למכור לסעודיה ולחמש מדינות אחרות במפרץ נשק ב-20 מיליארד דולר. המאמר פורס את כל "פשעיה" של סעודיה - החל בעובדה שאת מתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001 ביצעו מחבלים ילידי הממלכה, דרך הטענה שמרבית המחבלים המתאבדים בעיראק הינם סעודים, וכלה באזכור העובדה שבריאד נרקם הסכם ממשלת האחדות בין חמאס לפתח - וזאת בניגוד למדיניות האמריקנית כלפי החמאס.

   

  באשר למצרים, מצוין במאמר כי היא עומדת לקבל סיוע צבאי של 13 מיליארד דולר לעשר שנים, וזאת "למרות שגורמים אמריקנים וישראלים טוענים כי היא לא עשתה מאמץ רציני להפסיק את הברחת הנשק משטחיה לחימוש החמאס בעזה".

   

  ניצני התנגדות בקונגרס

  גם ג'ון אדוארדס המתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, לא חסך ביקורת מהתוכנית. אדוארדס טען כי תוכנית הממשל למכור לסעודיה נשק ב-20 מיליארד דולר מהווה משום "מדיניות חוץ של נוחיות". במקום העסקה, דרש אדוארדס שסעודיה תבלום את מעבר המחבלים הסעודים לעיראק ותעניק סיוע לממשלת עיראק כדי לייצב את המדינה, תוך ניצול השפעתה הגדולה של סעודיה על הסונים.

   

  התוכנית עדיין טעונה את אישורו של הקונגרס האמריקני, שבו יש ניצני התנגדות, אבל מוקדם לקבוע אם הם יתפתחו לכלל מרד שיוביל הרוב הדמוקרטי. עד כה, הביע יושב ראש ועדת החוץ של בית הנבחרים, טום לנטוס, את התנגדותו לאשר הספקת נשק שאינו הגנתי לסעודיה. על פי העסקה, אמורה ארה"ב לספק לסעודיה פצצות "חכמות" מונחות לוויין - נשק שאינו נחשב ציוד צבאי הגנתי. עם זאת, לא ברור עד כמה מתכוון לאנטוס להתנגד למהלך לאחר שישמע את הסברי הממשל.

   

  הסנאטור היהודי בן קרדין אמר כי "אין זו מדיניות טובה לספק נשק רב למשטרים שאינם יציבים, או למשטרים שעלולים לאבד שליטה על הנשק שנמכר להם". במקביל, פועלים כמה צירים בבית הנבחרים - בהם חברי הקונגרס היהודיים רוברט וקסלר  מפלורידה, ג'רלד נאדלר ואנתוני ווינר מניו יורק - לגבש גוש של חברי קונגרס משתי המפלגות כדי לבלום את העסקה כשתוצג בגבעת הקפיטול.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אדוארדס. שסעודיה תייצב את עיראק
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  לנטוס. לא לנשק לא-הגנתי
  צילום: רויטרס
  מומלצים