שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רשות הטבע והגנים: ריף הדולפינים פוגע באלמוגים
  הרשות מתעתדת להגיש תביעה נגד בעל ריף הדולפינים באילת, לאחר שהתגלה כי במקום מתבצעות עבודות בנייה לא חוקיות הגורמות נזק עצום למושבות אלמוגים. במקביל, הוצא צו מנהלי להפסקת הבנייה. "זו פגיעה ברוטאלית בטבע", פוסקים ברשות. "אנחנו מנסים לשמור על ערכי טבע מוגנים", מוחה בעל המתחם

  ניסיון השתלטות על שטחים בים האדום - או עבודות תחזוקה שמטרתן להציל את מושבת האלמוגים בריף הדולפינים באילת? תלוי את מי שואלים. רשות הטבע והגנים, הנאבקת בימים אלה בבעל המתחם ומתעתדת להגיש נגדו תביעה, מכריזים כי "בנייה לא חוקית בריף מחסלת באופן ברוטאלי אלמוגים וערכי טבע מוגנים". מנגד, טוען מנכ"ל ריף הדולפינים ניר אבני כי "על הרשת שתוחמת את האזור בו שוהים הדולפינים צמחו טונות של אלמוגים, ומטרת העבודות היא להגן עליהם ולמנוע את יציאת הדולפינים לים".   


  "מפלצת מברזל". עבודות הבנייה (צילום: נועם משי, רשות שמורות הטבע) 

   

    

  הרשות: "ניסיון להשתלט על שטחי ים"

  תחילת הפרשת בחודש יולי האחרון, אז הבחינו פקחי מחוז אילת של הרשות כי סביב מתחם הריף החלו להתבצע עבודות בנייה ופיתוח ימיות. בשל חשש לפגיעה בערכי טבע מוגנים הם החלו לחקור את הנושא, ובמקביל הורו לבעלי הריף לחדול מעבודות הפיתוח. "לפני כחודש גילינו שמתבצעת עבודת בנייה של רשתות ומזחים צפים מחוץ למתחם המגודר", משחזר נועם משי, הממונה על האכיפה במחוז אילת מטעם הרשות. "צללתי באזור כדי לראות מה קורה, וראיתי שרשתות חדשות הורדו למים במטרה לבנות גדר חדשה. חלק גדול מהרשתות ישב על האלמוגים עצמם וגרם לפגיעה בהם".

   

  לדבריו, למרות פניות חוזרות ונשנות לנציגי הריף, פתיחת תיק בנושא וזימונם לחקירה, האחרונים סירבו לשתף פעולה והתחמקו ממתן תשובות. "במקום יש רשתות קיימות שעליהן התפתחה התיישבות אלמוגים היוצרת עומס על הרשתות", משי מסביר. "צריך לתחזק את הרשת כדי שלא תקרוס, אבל כל עבודה צריכה

  להיות מקובלת עלינו ולהתבצע בתיאום איתנו. למרות שהודענו לבעל הריף בכתב ובעל-פה שאנחנו אוסרים עליו להמשיך בעבודות עד שיציג לנו תוכנית מסודרת, הוא התעלם מהפנייה".

   

  משי מוסיף כי השבוע, עת פקחים צללו שוב באזור, התברר לו שהעבודה לא הופסקה. "ראינו שנבנתה שם מפלצת ענקית מברזל, באורך של כ-200 מטרים, שנראית כמו מנהרה. כמויות עצומות של אלמוגים נשברו, דגים נלכדים ברשת, נזק אדיר נגרם לאוכלוסיית בעלי-החיים הימית באזור. הגדר החדשה נמצאת במרחק של כ-20 מטר מהגדר הישנה - ונראה שמדובר בניסיון להרחיב את שטח ריף הדולפינים ולהשתלט על שטח ים", הוא מסכם. "הם פשוט רוצים להתפרש באזור עמוס בערכי טבע מוגנים בלי לשאול איש".


  "למנוע פגיעה". עבודות הבנייה (צילום: נועם משי, רשות שמורות הטבע)

   

   

  בעל הריף: "התרסה בשביל התקשורת"

  מהעבר השני של הרשת מתקומם אבני, בעל ריף הדולפינים, כנגד טענות הרשות. "זו התרסה שנועדה לעבוד על התקשורת. לא נעשות כל עבודות הרחבה בריף", הוא פוסק. "השטח הימי תחום ברשת אלסטית שמוצפת על-ידי מערכת של צינורות. אבל הזמן עשה את שלו, היא עומדת כבר 17 שנה, וגדלו עליה אלמוגים רבים. הרשת עומדת לקרוס ולטבוע והתוצאה תהיה הרס של מושבות האלמוגים ויציאה של הדולפינים מהמתחם. העבודות שבצענו עד כה הן החלפת המערכת שמציפה את הרשת, שבין היתר תמנע חדירת זיהומים מהים שעלולים לפגוע בדולפינים".

   

  את ההאשמה כי העבודות פוגעות באוכלוסיית בעלי-החיים הימית דוחה אבני בתוקף. "אנחנו לא פוגעים בערכי טבע מוגנים, אלא להיפך, מנסים למנוע את הפגיעה בהם. יכולנו לשים על הרשת חומר אנטי-אלמוגים ולא לתת לשום דבר לצמוח, אבל מתוך ראיית הסביבה אפשרנו לריף מלאכותי מרהיב לצמוח על הרשת. האחריות שלנו היא למנוע את קריסת הרשת ואנו עושים זאת בצורה הטובה ביותר. לצערי, ברגע שאנחנו עושים תיקונים, באים אלינו הפקחים. אבל אם חס וחלילה היא תקרוס, גם אז יבואו אלינו בטענות. על-פי הרשות אסור לנו לגעת ברשתות שלנו, ולפי דעתנו חובתנו לשמור עליה". 

   

  במקביל, היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה של משרד הפנים, הוציאה היום (ה') בשעות הצהרים צו מנהלי המורה להפסיק באופן מידי את עבודות הבנייה. ממשרד הפנים נמסר כי "העבודות הבלתי חוקיות המתקיימות בריף הדולפינים באילת נועדו להגדיל את שטחו מעבר לשטח הקיים, ללא היתרי בנייה חוקיים ומחוץ לשטח שהוקצה לו בתוכנית המתאר. בהמשך לצו ובהתאם לצורך, תישקל הוצאת צו הפסקה וכתב אישום שיפוטיים".


  פורסם לראשונה 02/08/2007 11:05

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נועם משי, רשות הטבע והגנים
  צילום: נועם משי, רשות הטבע והגנים
  צילום: נועם משי, רשות הטבע והגנים
  צילום: נועם משי, רשות הטבע והגנים
  מומלצים