שתף קטע נבחר

דוברו של פרידמן: "התקפות מתוזמרות על השר"

דובר שר המשפטים פירסם הודעה חריגה המגנה את התקפות נשיאת העליון ושופטים בדימוס על שר המשפטים, פרידמן: "ההתקפות אינו מתייחסות לגופו של עניין ואינן בוחנות את הצעות השר באופן ענייני". במקביל, שר הביטחון ברק מתייצב במרומז לצידה של בייניש: "אסור להשתלח במוסדות"

שר המשפטים נגד נשיאת בית משפט העליון: דוברו של שר המשפטים פרסם הבוקר (ה') הודעה בה מתח ביקורת על "ההתקפות המתוזמרות על שר המשפטים".

 

בהודעה, המהווה שלב נוסף בעימות החריף בצמרת עולם המשפט, נאמר: "ההתקפות המתוזמרות על שר המשפטים, החל ממכתבה של הנשיאה ועבור בהופעותיהם של השופטים בדימוס, מתאפיינות בכך שהן מבוססות על ביצועי ביניים, כלומר הן אינן מתייחסות לגופו של עניין, ומצטיינות בכך שאף אחת מהן איננה בוחנת את ההצעות של השר באופן ענייני".

 

עוד כתב הדובר כי "הצעות שר המשפטים הן לטובת מערכת המשפט, ומחזקות את עצמאותה, ובהצעה המדוברת אין כל פגיעה בסמכותה של נשיאת בית המשפט העליון. להסכים או לא להסכים למינוי נשיא או סגן נשיא בבתי משפט".

 

המאבק בין שר המשפטים, דניאל פרידמן, לנשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, עלה מדרגה בעקבות מכתב ששלחה האחרונה אל השר בו הגדירה אותו כמסוכן למערכת המשפט. העילה למכתב הנוקב היא הוויכוח סביב דרך מינוי הנשיאים לבתי-המשפט בערכאות הנמוכות יותר. לפני שבוע הציע פרידמן להקים ועדות איתור לנשיאים ולסגניהם ובמכתב ששלח אל בכירי מערכת המשפט, לרבות בייניש, ביקש ללמוד מה דעתם בנושא.

 

ברק: לא להשתלח במוסדות המשפט

שר הביטחון אהוד ברק יצא הבוקר במרומז להגנת נשיאת העליון. במהלך ישיבת סיעת "העבודה" אמר ברק כי "בית המשפט העליון ומוסד מבקר המדינה לא צריכים לנהל קמפיין מתמשך על-מנת להגן על מעמדם. שלטון החוק בכלל, ובית המשפט העליון בפרט, יחד עם מבקר המדינה, הם אבני יסוד בדמוקרטיה. הדו-שיח בין הממשלה למוסדות האלה צריך להיות אמיתי ומכובד. אסור להשתלח במוסדות וודאי שלא באנשים בתוכם".

 

כדי לנסות להרגיע את הרוחות, שוחח אתמול יו"ר ועדת חוקה של הכנסת, ח"כ מנחם בן-ששון, עם בייניש ופרידמן וקיבל את הסכמתם להופיע בנפרד בפני הוועדה. בעקבות ההזמנה לוועדה אמרה יושבת ראש סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, כי "ועדת חוקה אינה הפורום הנאות לדיון במתקפתו הפרועה של שר המשפטים נגד מערכת המשפט". גלאון הוסיפה כי "ועדת החוקה היא לא הקולוסיאום ובית המשפט והרשות המבצעת אינם גלדיאטורים שצריכים להתגושש לתרועות חבריה".

 

במקביל, קרא שופט בית המשפט העליון בדימוס, מישאל חשין, לשר פרידמן להתפטר מתפקידו בעקבות ההתפתחויות האחרונות. "הייתי אומר לפרידמן שיחזור למקום ממנו הוא בא", התבטא חשין במהדורת החדשות של ערוץ 2. "מערכת המשפט נמצאת בתזזית בלתי פוסקת. הגזירות שהוא גוזר אחת אחרי השנייה - עוד זה מדבר וזה בא - כמו מה שקרה לאיוב. לאולמרט - מחדליך אינם רצויים, תרסן את השר שאתה מינית. זאת אחריות של ראש הממשלה והמפלגות".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרידמן. הצד המותקף
צילום: אבי מועלם
בייניש. המכתב שעורר סערה
צילום: גיל יוחנן
ברק. לא להשתלח
צילום: איי אף פי
מומלצים