שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  החיילים צפו בלינץ' בפליטים בגבול מצרים
  ערוץ 10 הביא עדויות מצמררות על לינץ' שביצעו חיילים מצרים בפליטים סודנים, למול עיניהם של חיילי צה"ל. הוועד למען פליטי דרפור: ישראל הסכימה שמצרים תפקח - ומבחינת המצרים הגברת הפיקוח היא רצח של ממש

  "אנחנו מושכים מצד אחד כמו משיכת חבל - עד כמה זה עצוב לשמוע. הם מושכים מצד שני. באותו זמן הם יורים ובלגאן ומכוונים אלינו נשקים טעונים, ואללה יוסתור איזה בלגן". את העדות המזעזעת הזו, שיאו של אירוע שחיילי צה"ל שהיו עדים לו כינו "לינץ'", סיפק אמש (יום ה') חייל צה"ל בשיחה עם ערוץ 10. החייל תיאר אירוע במסגרתו היכו חיילים מצרים למוות פליטים סודנים גם אחרי שנתפסו - וחיילי צה"ל לא יכולים היו לעשות דבר. בדובר צה"ל ביקשו שלא למסור תגובה לדברים.

   

  איתן שוורץ, דובר הוועד למען פליטי דרפור, אמר ל-ynet בעקבות התקרית: "קיבלנו הוכחה טראגית לכך שההחזרה למצרים הינה גזר דין מוות לסודנים. אני מתאר לעצמי שחלק מההסכם בין ישראל למצרים היה גם להגביר את הפיקוח על הגבול - ומבחינת המצרים הגברת הפיקוח היא רצח של ממש. אני קורא לראש הממשלה לבטל את התוכנית. כיצד ניתן לצפות מאותם חיילים מצרים שרוצחים את הסודנים על הגבול, שישמרו על הסודנים בתוך מצרים?".

   

  אלישבע מיליקובסקי, אחת מהסטודנטיות הפעילות ביותר בנושא הפליטים הסודנים מאוניברסיטת בן גוריון, סיפרה כי הזדעזעה לשמע הדיווחים. "לדעתי המקרה המצער נגרם בעקבות ההסכם בין אולמרט למובארק והחזרת המסתננים למצרים. זה גרם למצרים להגביר את הלחץ ככל הנראה על הגבול, כך שבחיים לא יעברו הפליטים לישראל". מילקובסקי הוסיפה: "אני לא מקנאה בחיילים שלנו, שניסו לעזור. הם מתמודדים עם התופעה הזו מידי לילה".

   

  מאבק על הפליט, דרך הגדר

  על פי הדיווח, שלשום סמוך לשעה 22:00 ניסו ארבעה פליטים לחצות מהצד המצרי אל ישראל. תצפיתנית של צה"ל זיהתה אותם והקפיצה כוחות לגבול. במקביל הגיע גם כוח מצרי.

   "הם הגיעו, כנראה שהם זיהו את הסודנים. הם התחילו לפרק אותם ביריות, צרורות של יריות. הם הרגו שני סודנים אם אני לא טועה, והשלישי הצליח לקפוץ על הגדר", סיפר החייל שהיה עד לאירוע.

   

  החיילים הבינו שהמצרים קיבלו כנראה הוראה שלא להשאיר אף פליט בחיים וניסו לסייע לאחד מהם, שקפץ על הגדר. אחרי מאבק קצר משכו המצרים את הפליט לצד המצרי, והחלו להכות אותו ואת חברו על פי העדויות באלות ובאבנים עד שנהרגו. "פוצצו אותם במכות עד שהם מתו", סיפר החייל. "ראינו אותם פשוט מתפרעים על משהו בריצפה ושמענו יללות של כאב עד שהיללות הפסיקו".

  פורסם לראשונה 02/08/2007 23:05

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים