שתף קטע נבחר

ארה"ב: הסנאט אישר את חוק הציתותים של בוש

בגלל האיומים לקטוע את חופשת הקיץ, ובשל הרצון שלא להיתפס כמי שסיכנו את ביטחון האומה - התקפלו הדמוקרטים ואישרו זמנית את הצעת חוק האזנות הסתר של הנשיא בוש

ממש ברגע האחרון לפני יציאתו של הקונגרס האמריקני לחופשה למשך כל חודש אוגוסט, התקפל הרוב הדמוקרטי מול איומי הוטו של הנשיא: הסנאט בארה"ב אישר הלילה (שבת) זמנית את חוק האזנות הסתר שהציע הבית הלבן, והיום הוא צפוי לאשר אותו.

 

האישור התקבל על רקע רצונם העז של חברי הקונגרס לנעול את המושב ולצאת לחופשת הקיץ, ועל רקע החששות כי בהעדר אישור לנוסח כלשהו של החוק, יפוג תוקף חוק האזנות הסתר מ-1978. במקרה כזה, לא יוכלו סוכנויות המודיעין לצותת באופן חוקי לחשודים בטרור, וחברי הקונגרס עלולים להיות מואשמים על ידי הציבור האמריקני בסיכון ביטחון האומה.

 

בהתייחס לנוסח של החוק המוצע, הכירו כל הצדדים בכך שיש לעדכן אותו ולהוסיף לו סעיפים המתייחסים לציתות לטלפונים ניידים ולהתחקות אחר תכתובות באינטרנט - אמצעי תקשורת שלא היו בנמצא לפני 19 שנה כאשר החוק המקורי נחקק. עם זאת, כרגיל, היו חילוקי דעות קשים בין הדמוקרטים לרפובליקנים באשר לניסוח של ההצעה שהובאה לאישור הקונגרס.

 

ביום שישי איים הנשיא בוש שאם הקונגרס לא יעביר את חוק הציתותים, ("חוק הפיקוח המודיעיני על זרים") יזומנו הצירים לשוב לוושינגטון להצבעה נוספת במהלך חופשת הקיץ. האיום עשה את שלו והתוצאה: נצחון, לפחות זמני, של הנשיא בוש על הרוב הדמוקרטי שחיפש פיקוח נוקשה יותר על אלו האחראים להתקנת האזנות הסתר.

 

16סנאטורים דמוקרטים והסנאטור העצמאי, ג'ו ליברמן, הצביעו הלילה בעד נוסחת הממשל ויחד עם כל הרפובליקנים אישרו את הצעת החוק המעניקה לממשל סמכות מוגברת לצותת לתקשורת אלקטרונית של חשודים זרים מבלי לקבל צו של בית משפט. סנאטור ליברמן הסביר את הצבעתו: "אנחנו במלחמה. האויב רוצה לתקוף אותנו. זהו אינו הזמן המתאים לחתור לחקיקה מושלמת".

 

למעשה, הדמוקרטים בבית הנבחרים נכשלו בהעברת שינויים מתונים בלבד שנועדו להגביר את הפיקוח של בית המשפט על הציתותים עליהם מורה הממשל. הדמוקרטים ביקשו להעביר חוק שיחייב את השלטונות להעביר לבדיקת בית המשפט כל ציתות בתוך עשרה ימים מהתחלתו. זאת, לפי ההיגיון הדמוקרטי שאומר שיש לאפשר לסוכנויות המודיעין להתחיל לצותת מיד לחשודים, אבל בתוך עשרה ימים צריך בית המשפט לבחון את נסיבות הציתות.

 

אבל, בוש איים בהטלת וטו והצעת החוק נפלה. במקום זאת, יובא היום בפני המחוקקים נוסח ההצעה המתיר לצותת לחשודים שיוצרים קשר עם אנשים מחוץ לגבולות ארצות הברית. בנוסח הנוכחי של החוק, הסיבה לציתות וחוקיותו תבחן רק לאחר חצי שנה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוש. הכניע את הדמוקרטים
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ליברמן. "אנחנו במלחמה"
צילום: איי פי
מומלצים