שתף קטע נבחר

שופט צבאי: "השתמטות - רעה חולה שמתפשטת"

צעיר שחמק מגיוס במשך שש שנים נשלח לחצי שנת מאסר בפועל. נשיא בית הדין הצבאי מתח בגזר הדין ביקורת נוקבת על תופעת ההשתמטות: "גוררת אחריה שורה של תחלואים וגרוע מכל - יוצרת אי שיוויון ואפליה בין דם לדם"

"תופעת ההשתמטות הינה רעה חולה, היא מתפשטת כאש בשדה קוצים, גוררת אחריה שורה של תחלואים וגרוע מכל יוצרת אי שיוויון ואפליה בין דם לדם". כך אמר אתמול (א') אלוף משנה אבי לוי, נשיא בית הדין הצבאי ביפו, שגזר את דינו של צעיר שהיה אמור להתגייס לצה"ל באוגוסט 2001 אולם החליט להשתמט מהשירות ונתפס לפני שבועיים. המתחמק מגיוס נשלח לחצי שנת מאסר בפועל.

 

בימים בהם עוסקת החברה בישראל בתופעת ההשתמטות מצה"ל עולה גם השאלה האם בתי הדין הצבאיים מטילים עונשים מרתיעים על אלו שאינם בוחרים ללבוש את מדי הזית. בית הדין הצבאי דן בעניינו של טוראי ס', שהיה אמור להתגייס לשירות צבאי באוגוסט 2001, אך החליט כי הצבא לא בשבילו והצליח לחמוק מגיוס מאז. ס' פתח בסטה בשוק כדי לפרנס את משפחתו.

 

ס' לא אותר בידי שלטונות הצבא במשך כמעט שש שנים וגם הבטחותיו סמוך למועד גיוסו לאנשי הצבא כי יגיע לבקו"ם - לא קוימו. בפועל, נחשב ס' לעריק במשך 2,162 יום. הפרקליטות הצבאית הגישה נגדו כתב אישום בגין עבירה של היעדרות מהשירות שלא ברשות. עורכת דינו סקרה בפני השופט לוי בדיון את מצבו הכלכלי הקשה של מרשה, היא ציינה כי מדובר בצעיר ממשפחה קשת-יום. עוד אמרה הסניגורית כי ס' טען שלא קיבל צווי גיוס וסבר כי הצבא כלל לא רוצה בו, כיוון שיש עודף מתגייסים.

 

מנגד, אמר נציג התביעה כי יש להטיל על ס' עונש שיהלום את חומרת העבירה וירתיע אחרים ממעשה דומה. "הוא ידע שבגיל 18 צריך להתגייס כדי לקחת חלק בנטל ההגנה על ביטחון ישראל, הוא לא עשה זאת ובזמן שישב בבית לחמה ישראל באינתיפאדה ובמלחמה בלבנון", אמר נציג התביעה, שאף ציין כי מצבו הכלכלי של הנאשם אינו חמור עד כדי אי-גיוס לצבא. ס' עצמו אמר בדיון כי היה המום כשתפסו אותו ואמרו לו שהוא עריק. לטענתו, היה עולה חדש וכלל לא ידע שעליו להתגייס לצה"ל.

 

השופט אל"מ לוי ביקר באופן חריף את התנהגותו של הנאשם בפרט ותופעת ההשתמטות בכלל. "לא יעלה על הדעת כי הנאשם יטול לידיו את הדין ויתעלם מחובת השירות החלה עליו ויטען מקץ שש שנים כי לא ידע שחלה עליו חובת שירות", אמר השופט.

 

עוד ציין השופט כי אחדים מתגייסים לשירות הצבאי ומסכנים את חייהם על מזבח הגנת המולדת ואחרים נמנעים מכך ומתייחסים לחובת השירות כאילו הדבר זר להם וכאילו מדובר בעניין שלא נוגע להם כלל ועיקר. "הדרך לשרש תופעה זו הינה על ידי הפעלת ענישה מחמירה, מרתיעה והולמת". ס' נשלח כאמור לחצי שנת מאסר בפועל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד שכן משרת. ארכיון
צילום: יעל ברנובסקי
מומלצים