שתף קטע נבחר

לבנון: נציג האופוזיציה גבר על הנשיא לשעבר

מתוצאות רישמיות של הבחירות עולה שכמיל חורי, נציגו של מנהיג תנועת האופוזיציה, זכה במושב הפרלמנט מטעם מחוז הבחירה "מתן" שבצפון לבנון. חורי גבר על הנשיא לשעבר, אמין ג'ומאייל, שהתלונן על אי סדרים. במחוז ביירות ניצח ככל הנראה מועמד המחנה האנטי-סורי, מוחמד אל-אמין עיתנאי

נציג תנועת האופוזיציה הלבנונית, כמיל חורי, ניצח בבחירות שנערכו לאיוש מושב הפרלמנט באזור ה"מתן" בלבנון. כך עולה מתוצאות רישמיות של הבחירות שפורסמו הבוקר (שני). חורי גבר על יריבו, הנשיא לשעבר אמין ג'ומאייל, שעוד לפני פרסום התוצאות טען לאי סדרים בבחירות. 

 

אמש התחוללה דרמה בלבנון כשנציגי שני המחנות טענו שנציגיהם ניצחו. מנהיג תנועת האופוזיציה "הזרם הלאומי החופשי", הגנרל מישל עון, טען כי מועמדו בבחירות, חורי, הוא המנצח. במקביל טען גם יריבו ג'ומאייל, כי הוא המועמד שניצח.

 

הבחירות נערכו בשני מחוזות - ביירות וה"מתן" שבצפון המדינה - כדי להחליף שני מחוקקים אנטי-סורים שנרצחו במדינה בחודשים האחרונים - וליד עידו ופייר ג'ומאייל. ג'ומאייל, בנו של הנשיא לשעבר אמין ג'ומאייל, נהרג בפרוור של העיר ביירות ב-21 בנובמבר אשתקד, ואילו עידו נרצח בפיגוע התאבדות בבירה ב-13 ביוני.

 

באזור ביירות נראה כי הקרב היה פשוט יותר. על פי דיווחים ראשוניים צפוי מועמד המחנה האנטי-סורי ואיש מפלגת "אל-מוסתקבל" של סעד אל-חרירי, מוחמד אל-אמין עיתנאי, לנצח בבחירות. זאת, לאחר שחיזבאללה ואמ"ל השיעיות החרימו את הבחירות, בין היתר לאחר שהבינו כי הקרב אבוד מראש והעדיפו להימנע ממבוכה פומבית.

 

לעומת זאת באזור ה"מתן" נערך קרב צמוד בין איש המחנה האנטי-סורי והקואליציה - אמין ג'ומאייל - כאשר בצד השני ניצב מועמדו של עון - כמיל חורי - המשמש כאיש מחנה האופוזיציה. הבחירות ריכזו מתח רב בעיקר סביב השאלה מי היא האישיות הנוצרית המובילה לקראת הקרב האמיתי על כס הנשיאות בלבנון, אליו נושא עון את עיניו.

 

עם ערב אתמול, טען עון כי מועמדו ניצח. במחנהו הכריזו כי מדובר בניצחון בפער של 4,000 קולות. שר הפנים הלבנוני, חסן א-סבע, אישר את הניצחון ובכך רק תרם למתח הקיים. ג'ומאייל, מצידו, מיהר לכנס מסיבת עיתונאים בכפר הולדתו, בקפיא, שם טען כי הוא זה שניצח וכי אירעו זיופים בחירות. "אנו ניצחנו ואנו נחגוג את הניצחון בדרך תרבותית. נימנע בכל מחיר מכל חיכוך. יש גיס חמישי שרוצה לגרום לאירועים (אלימים)", הוא אמר.


אמין ג'ומאייל מצביע, היום (צילום: AP)

 

מנגד, גם דובר מחנהו של עון, אנטואן נסראללה, מיהר לחגוג את הניצחון. "זהו ניצחון גדול. אנו מושיטים יד לכל הלבנונים כדי לפתוח דף חדש של שותפות בלבנון", הוא אמר בראיון לרשת "אל-ג'זירה". "איננו רוצים עוד פילוגים ועוד טרגדיות", הוא אמר והוסיף: "עון הוא האישיות הנוצרית החזקה ביותר בלבנון. המערכה על משרת הנשיאות, יש לה דרכים אחרות".

 

"מי שזייף אלה אנשיו של ג'ומאייל. יש לנו תמונות על השיטות בהם השתמשו. היו גם מקרים בהם פתחו באש על אנשינו וישנם נפגעים במקרים אלה. יש ניסיון לומר שהפסדנו אבל השופטים יאמרו את דברם. אני ניצחנו בבחירות האלה", המשיך אנטואן נסראללה.

 

ואכן, המתח הורגש מייד. עשרות נגמ"שים ומשוריינים של צבא לבנון התפרסו בעיר מחשש לקטטות ומקרי אלימות. מישל עון מיהר להגיב על כך במסיבת עיתונאים שקיים: "דווחנו על אירועים אלימים שכוונו נגדנו היום. זה מצער. אנו קוראים לאנשינו לנהוג באיפוק. ניצחנו ניצחון גדול. אמנם לא ביתרון גדול, אבל זה כבר לא חשוב".

  

מסע הבחירות עורר מתיחות בלבנון - שנותרה מפולגת מאוד מאז התפטרותם של ששת השרים הפרו-סורים בנובמבר שעבר, בצעד ששיתק את יכולת קבלת ההחלטות של הממשלה הלבנונית. תוצאות הבחירות צפויות לשמש אינדיקטור לנטיית המחנה הנוצרי במדינה, לקראת הבחירות לנשיאות, שייערכו על-פי הערכות בחודשים הקרובים. מאחר שהפרלמנט הוא שבוחר את הנשיא.

 

באופן מסורתי, הנשיא הלבנוני הוא נוצרי מארוני, בעוד שראש הממשלה הוא מוסלמי סוני ויושב ראש הפרלמנט הוא מוסלמי שיעי. בבחירות לפרלמנט ב-2005, זכתה מפלגתו של עון למרבית הקולות מקרב המחנה הנוצרי. עם זאת, הפופולריות שלו נפגעה לאחר שרקם ברית עם חיזבאללה.


פורסם לראשונה 05/08/2007 23:43

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמין ג'ומאייל, טוען לזיופים
צילום: איי פי
מרוקנים קלפי בלבנון, היום
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מישל עון. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים