שתף קטע נבחר

חדש בנתב"ג: אותו סימון למזוודות ערבים ויהודים

הפרקטיקה שמרגיזה ומקוממת את המגזר הערבי כבר שנים רבות אופסנה במגירה: החל מהיום לא יהיו עוד מדבקות בצבעים שונים למזוודות של ערבים ויהודים בנתב"ג. ח"כים ערבים הביעו שמחה, אך גם ספקנות. אחמד טיבי: "אם זה רק משהו סמלי - זהו צעד קטן"

מתקדמים לקראת שוויון? שר התחבורה, שאול מופז, הודיע היום (ג') כי אין מסמנים עוד מזוודות של נוסעים היוצאים לחו"ל במדבקות שונות, במסגרת תוכניתו להשוות בין המגזר היהודי למגזר הלא-יהודי. עד כה נהגו הבודקים הביטחוניים בנתב"ג להצמיד למזוודות הנוסעים מדבקות בצבעים שונים. כל צבע הצביע על רמת בידוק שונה. מעתה יקבלו כל הנוסעים לחו"ל מדבקה אחידה בצבע לבן, ללא כל הבדל בין המגזרים השונים.

 

לדברי דובר משרד התחבורה, אבנר עובדיה, בשל הסימון שהיה נהוג עד כה חשו נוסעים לא-יהודים השפלה כתוצאה מההבדלה בינם לנוסעים אחרים. כצעד ראשון בניסיון לצמצם את הפערים הוחלט על השינוי. עובדיה הדגיש כי איכות הבידוק הביטחוני לא תשתנה, ולרשות שדות התעופה יש אמצעים אחרים על מנת לשמור על רמת הבידוק הנדרשת.

 

חברי כנסת ערבים הגיבו להודעתו של מופז בשמחה מלווה בספקנות. "אם הדבר יוביל לשיוויון ביחס בבידוק באופן טוטאלי – זהו צעד בכיוון הנכון. ואולם, אם זה רק משהו סמלי - זהו צעד קטן", אמר ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל).

 

לדברי טיבי, "צעד זה מעיד שהשר מופז ער למצוקה ולאפליה של האזרחים הערבים בבידוק בנתב"ג - בידוק שגובל בהשפלה מתמשכת. בשלב זה אני סקפטי כלפי הצעדים האלה. קשה לי להאמין ששב"כ ישנה את הקונספציה שלו כלפי האזרחים הערבים".

 

"למה חיכינו 60 שנה?" 

גם עמיתו של טיבי לסיעה, ח"כ טלב א-סאנע, קרא לצעדים נוספים מעבר לנוכחי. "זהו צעד משמח ומצער: משמח שסוף-סוף בוטלה ההפרדה בסימונים, אך מצער שצריך לחכות 60 שנה במדינה שמתיימרת להיות דמוקרטית כדי להפסיק זאת. הגיע הזמן לשים סוף לכל סממני האפליה, ובכלל זה בשדות התעופה ובמעברי הגבול.

 

"אני מברך את השר מופז שהוביל את המהלך הזה, אבל אנחנו צריכים לראות מה ייקרה בשטח, והאם האזרחים הערבים ימשיכו להיות מעוכבים ולעבור מסלול בידוק נפרד. צריך להרחיב זאת גם למסלול החיים האזרחיים, ולבטל גם בהם את כל סממני ההפרדה והאפליה".

 

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה: "אין ספק שזו התפתחות חיובית שנובעת משכלול המכשור בבדיקה, זאת בעקבות המגעים הממושכים ביני לרשות שדות התעופה. לפני חודשים ספורים ביקרתי שם, והעלתי את הנושא גם בוועדה לביקורת המדינה. אז דוּבּר על כך שמפתחים מכשירים חדשים שיאפשרו בידוק אחיד. אין לנו טענה נגד הבדיקה ככלי ביטחוני, אלא נגד מסכת ההשפלות שהאזרחים עברו. אני מקווה שהמחזות הללו ייעלמו. אני שמח לשמוע על-כך ורוצה לראות את זה מיושם גם במציאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
חותר לשוויון. מופז
צילום: ניב קלדרון
צילום: רונן בוידק
סקפטי. טיבי
צילום: רונן בוידק
צילום: סי די בנק
לא עוד מדבקות בכמה צבעים
צילום: סי די בנק
מומלצים