שתף קטע נבחר

שנתיים אחרי שנחנכה - אנדרטת השואה צריכה שיפוץ

האנדרטה לזכר יהודי אירופה שנרצחו בשואה, שהוקמה בלב ברלין בעלות של מיליוני אירו לפני שנתיים, צריכה שיפוץ. סדקים החלו להופיע במאות קוביות בטון המרכיבות את אתר הזיכרון הפופולרי

שנתיים אחרי שנחנכה, הופיעו לאחרונה סדקים - חלקם באורך כמה מטרים - בקוביות הבטון של האנדרטה לזכר יהודי אירופה שנרצחו בשואה בברלין.

 

סדקים הופיעו ב-393 מתוך 2,711 קוביות הבטון המרכיבות את אתר הזיכרון המפורסם בלב ברלין, שזוכה ל-3 מיליון מבקרים מדי שנה. מנהלי האתר אמרו כי יש למהר ולתקן את הסדקים לפני החורף - שיחמיר את המצב. ובכל זאת, מנהל האתר, אווה נויימרקר, אמר כי הסדקים אינם מאיימים על שלמות קוביות הבטון, והבטיח כי האתר יישאר פתוח במשך כל תקופת השיפוצים.

 

את האנדרטה, שבנייתה עלתה 27 מיליון אירו, תיכנן הארכיטקט האמריקני פיטר אייזנמן, כשדה של קוביות בטון בגבהים שונים, במה שאמור להזכיר מצבות. חלקת נדל"ן מובחרת ויוקרתית נבחרה לשכן את אתר הזיכרון - ליד שער ברנדנבורג והרייכסטאג הגרמני, סמוך למקום בו שכן הבונקר שבו התאבד היטלר בסוף מלחמת העולם השניה.


האנדרטה בברלין. 3 מיליון מבקרים מדי שנה (צילום: AFP)

 

האנדרטה נחנכה במאי 2005 אחרי ויכוחים רבים באשר לחומרים המיוחדים שישמרו על קוביות הבטון מפני השחתה של גרפיטי. מחלוקת גדולה התעוררה כשהתברר שחומר הציפוי מיוצר על ידי חברה גרמנית שהשתמשה בעובדי כפיה יהודים בתקופה השואה.

 

האנדרטה היא אמנם אתר פופולרי בקרב תיירים בעיר, וגם בקרב תושבים מקומיים רבים, אך לא ברור מדוע נגרמו הסדקים בקוביות הבטון תוך זמן כה קצר מאז פתיחתה. נויימרקר אמר כי באזור יש מספר אתרי בנייה, ביניהם מנהרה לרכבת התחתית, וייתכן שרעידות מעבודות הבניה בהם גרמו בעקיפין לסדקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סדקים בקוביות הבטון
צילום: איי פי
מומלצים