שתף קטע נבחר

המשטרה שוקלת חקירה פלילית נגד פרופ' וייס

במהלך פינוי השוק הסיטונאי בחברון "איחל" פרופ' הלל וייס למח"ט חברון אל מול מצלמות ynet "שאמו תהיה שכולה, שאשתו תהיה אלמנה, שילדיו יהיו יתומים". במשטרה בוחנים האם מדובר בעבירה פלילית. שרת החינוך: "אלה אמירות בזויות, וקריאה הגובלת בהסתה". באוניברסיטת בר אילן שבה מרצה וייס, מבהירים: אנו פוסלים ומגנים אמירות מסוג זה

במשטרת מחוז ש"י שוקלים לפתוח בחקירה נגד פרופ' הלל וייס, מרצה באוניברסיטת בר אילן ובמכללת "אורות ישראל", שבמהלך פינוי השוק הסיטונאי בחברון הבוקר (יום ג') "איחל" למח"ט חברון, אל"מ יהודה פוקס, "שאמו תהיה שכולה, שאשתו תהיה אלמנה, שילדיו יהיו יתומים ושהוא ימוגר במלחמה הבאה".

 

וייס אמר את הדברים בראיון מצולם ל-ynet וכעת בוחן קצין אגף חקירות ומודיעין במשטרת מחוז ש"י, ניצב משנה איציק רחמים, אם מדובר בחשד לעבירות פליליות ואם אכן יש מקום לפתוח בחקירה פלילית.

 

בראיון עם כתבת ynet בחברון אמר פרופ' וייס אל מול המצלמות: "השוטרים גרועים מגרמנים. מהגרמנים אתה לא מצפה לשום דבר, אבל השוטרים היהודים שהיו כאן איבדו צלם אנוש ומסוגלים לכל דבר. מה שהם עושים כאן משרת את חורבן העם היהודי, את חורבן המדינה, את חורבן הדורות, את חילול השם".

 

בעת שאמר פרופ' וייס את הדברים הקשים נכח במקום גם מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף נועם תיבון, ששמע את הדברים. גורמים בצה"ל אמרו ל-ynet בעקבות הפרסום: "הדברים מדברים בעד עצמם. אנחנו רואים אותם בחומרה".

 

שרת החינוך, יולי תמיר, קראה אף היא לפתוח בחקירה משטרתית נגד וייס: "מדובר באמירות בזויות ובקריאה הגובלת בהסתה. אמירותיו מחייבות בדיקה משטרתית".

 

בר אילן מגנה

ממכללת אורות ישראל נמסר: "דבריו המקוממים ביותר של פרופ' וייס רחוקים ת"ק פרסה על ת"ק פרסה משיקוף משנתה החינוכית של המכללה, המסתייגת לגמרי מן הדברים, מתוכנם ומצורתם. השוואת יהודי כלשהו לנאצי מעוררת חלחלה, וקללת קצין צה"ל מעוררת תדהמה, גם אם היא נעשית בשעת סערת רגשות. לגינוי נחרץ זה אין דבר וחצי דבר עם שאט הנפש כלפי גירוש מתיישבים מבתיהם".

 

אוניברסיטת בר אילן גינתה בתוקף את התבטאויותיו של פרופ' וייס: "האוניברסיטה מגנה את הדברים הללו, ללא קשר למי שאמרם. אלו דברים חמורים שטוב היה אילו לא נאמרו גם ברגע של כעס. האוניברסיטה מכבדת את החוק, מכבדת את חיילי צה"ל ומשימותיהם וכמובן פוסלת התבטאויות קיצוניות וחריפות כאלה. זו אינה דרכנו".

 

דובר האוניברסיטה, שמוליק אלגרבלי, ציין כי "דעותיו של פרופ' וייס אינן חדשות והן כולן נאמרות ללא שום קשר לעבודתו כפרופ' באוניברסיטה. הפרופסור עצמו הודיע לכולם כי אין שום קשר בין עבודתו באוניברסיטה לבין התבטאויותיו ואופיין והוא עושה זאת כתושב וכאזרח, ללא כל קשר לאוניברסיטה.  לגבי חומרת הדברים, גורמי האכיפה האזרחיים ודאי יבדקו את ההתבטאויות הללו ואם יש בהן עבירה - הן בוודאי יטופלו כפי שהחוק מחייב".

 

בחוג הפרופסורים לחוסן מדיני וציבורי, בו חבר פרופ' וייס, אומרים בתגובה כי אין זה הסגנון המקובל על ידי החוג. "מה שאמר פרופ' וייס אינו בשם חוג הפרופסורים. צריך להבין שאחת המשפחות שפונו משם זה הילדים והנכדים של פרופ' וייס ויש לו פה מעורבות וכאב אישי. לא תופסים אדם בשעת צערו".

 

מורן זליקוביץ' השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפינוי בשוק, היום
צילום: יואב גלאי
מומלצים