שתף קטע נבחר

בוטלה ההרחבה של בתי קיבוץ שדות-ים ליד החוף

ועדת הערר קיבלה את ערעור מפלגת הירוקים וביטלה את ההרחבה המתוכננת של 48 בתים בסמוך לקו החוף משום שהיא פוגעת בסביבה

ועדת הערר של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, קיבלה את ערעור מפלגת הירוקים והחליטה שלא לאפשר את הרחבת 48 בתים של חברי קיבוץ שדות-ים הסמוכים לקו המים (מדובר בבתים הנמצאים כ-100 מטור מקו החוף).

 

לפני מספר חודשים אישרה הוועדה לשמירת הסביבה החופית את תוכנית הרחבת קיבוץ שדות-ים שכללה בין השאר הרחבתן של 48 יחידות הדיור הסמוכות לחוף. מדובר בדירות קטנות אשר היו אמורות להיות מורחבות עד להיקף בנייה של כ-200 מ"ר.

 

באמצעות עו"ד אריאל יונגר טענה מפלגת הירוקים כי אישור תוספת הבנייה מנוגדת לחוק שמירת הסביבה החופית וכי מדובר בפגיעה חמורה בתועלת ובהנאת הציבור מהחופים. 

 

מפלגת הירוקים טענו כי המצוק עליו ממוקמים המבנים הוא דיונת חול קטנה ונמוכה והרחבות הבנייה מעמידות את בתי שדות ים בסיכון גבוה עקב תהליכי הבליה של החוף וכי הוספה של אלפי מ"ר בנויים מנוגדת לרוח החוק ופוגעת בחוף בניגוד לתמ"א 13 האוסרת על הקמת מבנים בקרבה של 100 מטר לקו המים הראשון.

 

מנגד טען הקיבוץ כי הרחבת הבתים חיונית בשל מצוקת הדיור הקיימת ביישוב.

 

הוועדה: אין הצדקה להרחבה

בהחלטתה קבעה ועדת הערר בראשות עו"ד רינה מיוחס: "לא מצאנו את הצדקה התכנונית להרחבה המוצעת... בנייה

מרחיבה בתוך קו ה-100 מטרים לא תהווה פתרון יעיל למצוקת הדיור, ועל כל פנים, מקומו של פתרון לנחיצות בדיור מן הראוי לו שלא יהיה מסגרת הסביבה החוף אשר שימורה חשוב ביותר".

 

חוק החופים משנת 2004, מבטיח גישה חופשית לחופים, ואוסר על בנייה בסמוך לקו המים. החוק אמור לאפשר לכל אזרח זכות מעבר וגישה חופשית לחוף ולים פרט למקרים חריגים שנקבעו בחוק. החוק מגדיר מספר יסודות, שמטרתם לשמור על הסביבה החופית מפני פגיעת נדל"ן. עד חקיקתו רצועת החוף המוגנת נמשכת עד 100 מטר בלבד מקו החוף. החוק החדש הגדיל את הסביבה החופית ל-300 מטר לתוך היבשה ו-300 מטר פנימה אל תוך הים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קיבוץ שדות-ים
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים