שתף קטע נבחר

האיש שנורה בי-ם: ערבי-ישראלי מהגליל

אחמד מחמוד ח'טיב, בן 29 מכפר מנדא, נהרג מירי מאבטח לאחר שניסה לחטוף נשק ממאבטח אחר. מכריו וקרובי משפחתו טוענים שמדובר בעלילה וכי לא ניסה לבצע פיגוע: "השומרים הם היחידים שאומרים שהוא ניסה לחטוף את הנשק". שלושה ארגונים נטלו אחריות לאירוע אולם השב"כ בודק האם פעל ח'טיב לבדו

האיש שניסה ביום שישי לחטוף את נשקו של מאבטח בעיר העתיקה בירושלים ונורה למוות לאחר חילופי יריות עם מאבטח אחר, הוא אחמד מחמוד ח'טיב, ערבי-ישראלי בן 29 מהכפר מנדא שבגליל המערבי - כך התירו אמש (שבת) המשטרה והשב"כ לפרסם. ח'טיב הותיר אחריו אישה בהריון ותינוקת.

 

חקירת האירוע הועברה באופן בלעדי לשב"כ, שיבדוק האם ח'טיב השתייך לארגון כלשהו או פעל באופן עצמאי. כבר ביום שישי ערכו חוקרי השב"כ פשיטה על כפר מנדא ועצרו כמה תושבים, על מנת לבדוק האם ח'טיב פעל על דעת עצמו.

 

יש לציין כי ללא כל קשר לתוצאות הבדיקה, נטלו בסוף השבוע שלושה ארגונים פלסטינים את האחריות על נסיון הפיגוע אותו הם כינו "פעולה צבאית" בירושלים. שלושת הארגונים הפלסטינים הם הזרועות הצבאיות של הפתח, הג'יהאד האיסלמי והחזית העממית.

 

בהודעה משותפת שפירסמו גדודי השאהיד אבו עלי מוסטפא, הזרוע הצבאית של החזית העממית, גדודי אל קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלמי וגדודי חללי אל אקצה של הפתח, נאמר כי בקרוב תוצג תמונתו של השאהיד. ואכן לקראת ערב הופצה כרזה של אחמד חטיב תחת הכותרת "שאהיד אל אקצה" כשמתחת תמונתו מופיעים כיפת הסלע וספר הקוראן.

 

משפחתו של ח'טיב ניסתה השבת לקיים את טקס הלווייה שלו אולם גופתו טרם שוחררה על ידי הגורמים בישראל. השבת אמרו מכרים ובני משפחתו כי הופתעו מאד לשמוע על האירוע בו היה מעורב אתמול בירושלים, במהלכו חטף את אקדחו של אחד המאבטחים בטרם החל בקרב היריות עם חברו.

 

לדבריהם מדובר בבחור שתקן, מופנם ושקט, "שלא היה מסוגל להרים יד על בן אדם. אנשים לא מאמינים פה למה שאומרים, שהוא חטף נשק ממאבטח. הוא פשוט בן אדם שלא מסוגל לעשות דבר כזה". הם הוסיפו כי משפחתו היא נורמטיבית, "שקטה ומכובדת".

 

מכרים של המשפחה סיפרו כי ככל הידוע הודיע ח'טיב לתושבים אחרים שהגיעו איתו בהסעה לירושלים כי הוא מתכוון להישאר בעיר גם לתפילת הצהריים ולחזור מאוחר יותר. "הרבה אנשים מהיישוב שלנו נוסעים להתפלל בימי שישי בירושלים. זו עיר מאוד מרכזית בשבילנו", אמר אחד המכרים. "אנחנו המומים לשמוע מה שקרה, מה גם שעד עכשיו המשפחה עוד לא קיבלה מידע ברור. הם מחכים לשמוע מהמשטרה מה באמת קרה, ומחכים לראות מתי תהיה הלוויה".

 

רבים מאלו שהגיעו השבת לבקר בבית המשפחה, טענו כי ח'טיב נהרג לחינם מאחר וכלל לא ניסה לבצע פיגוע ירי. לדבריהם, מדובר בעלילה שרקמו שני המאבטחים על מנת שלא יואשמו ברצח: "השומרים הם היחידים שאומרים שהוא ניסה לחטוף את הנשק. אין לזה שום עדות, והוא כבר לא יכול להעיד ולהגן על עצמו. חבל שהמשטרה קנתה את זה, וכנראה גם השב"כ. אנחנו קוראים לזה כרגע רצח מדרגה ראשונה".


פורסם לראשונה 11/08/2007 19:42

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי נחמיאס ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמד מחמוד ח'טיב
צילום: באדיבות עיתון אל-חדת'
זירת האירוע בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים