שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הגזרות: תימשך הקפאת הקצבאות, יוטל מס בריאות על עקרות בית
  למרות ויתורים במספר סעיפים, אישרה הממשלה את רוב הגזירות החברתיות בחוק ההסדרים. האוצר הסכים לדחות את העלאת שכר המינימום בחצי שנה ולא בשנה כפי שתיכנן, הפיצוי לנפגעי פוליו ייפרס על פני 3 שנים ולא על פני 10 שנים וחוק חברות כ"א, המעניק קביעות לעובדי קבלן, ייכנס לתוקף ב-2008 ולא ב-2011. שר האוצר הודיע כי יידרש קיצוץ נוסף של 400 מיליון שקל בתקציבי המשרדים כדי לממן את ההיענות לדרישות התקציביות של השרים

  הבטחות שרי מפלגת העבודה להוציא מחוק ההסדרים שהכין האוצר את מרבית הגזרות החברתיות, לא מומשו בישיבת הממשלה שאישרה אמש (א') את התקציב. כך, בין היתר, אישרה הממשלה את הצעת האוצר להאריך בשנה נוספת את הקפאת הקצבאות, להטיל מס בריאות על עקרות הבית, לייקר את מחירי המים ולבטל הטבות במשכנתאות לזוגות צעירים מהשכבות החלשות.

   

  הממשלה לא הגיעה להסכמה על גובה הסיוע שיינתן לניצולי השואה. הוסכם כי משרדי הרווחה והאוצר יקיימו מו"מ עד 19 באוגוסט. שר הרווחה, יצחק הרצוג, אמר ל-ynet כי "בהתחשב באילוצים, זוהי מגמה חברתית ברורה והישג ברור של הממשלה".

   

  עוד הוסיף הרצוג כי שרי העובדה ימשיכו "לפעול כדי להעביר בהצבעה על תקציב המדינה בכנסת שורת הטבות נוספות,  ובכלל זה מאבק גם למניעת הקפאת קצבאות הביטוח הלאומי".

  דיון התקציב בממשלה
  השרים אישרו את תקציב המדינה ברוב גדול / רוני סופר
  21 שרים תמכו בתקציב, שהיקפו מעל 300 מיליארד שקלים חדשים. השר מופז וארבעת שרי ש"ס - התנגדו. שר האוצר בר-און הודיע כי השינויים שנערכו בתקציב במהלך היום - יביאו לקיצוץ רוחבי של שלושה אחוזים במרבית המשרדים: "זהו תקציב אחראי של בשורה ולא של גזירה"
  לכתבה המלאה

   

  להלן הרשימה המלאה של הגזרות:

   

  • קיצוץ של 1% בשכר עובדי המדינה ובמספר העובדים.
  • המשך הקפאת קצבאות הביטוח הלאומי המקוצצות ב-4%, ושל תשלומי סל הקליטה, גמלאות הבטחת הכנסה, תשלומי המזונות לנשים גרושות, קצבאות הנכים, נכי המלחמה בנאצים ונכי רדיפות הנאצים, התגמולים למשפחות חיילים שנספו במערכה, והתשלומים לנפגעי הגזזת. לפיצוי נפגעי הפוליו נקבע הסדר החדש.
  • ביטול ההנחה של 50% למקבלי הבטחת הכנסה בתעריפי החשמל לצריכה ביתית, על 200 הקוט"ש הראשונים בחודש, שהתקבלה השנה בחוק.
  • ביטול הרחבת חוק חינוך חובה חינם על כיתות י"א-י"ב, שהתקבלה בחוק לאחרונה.
  • חיוב עקרות בית שאינן עובדות בדמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות בסכומים קבועים בתשלום ישיר או בקיזוז קצבאות.
  • קיצוץ 15% מההלוואות לזכאי דיור של משרד השיכון.
  • העלאת תעריפי המים שיוכנסו למערכת ממתקני ההתפלה.
  • המשך הקפאת חוק יום חינוך ארוך והחוק להשאלת ספרי לימוד עד 2014.
  • ביטול החוק להקמת בית חולים באשדוד.
  • קיצוצים ברכיבי השכר ותנאי השירות של אנשי הקבע בצה"ל שאינם לוחמים כמו נקודות ספורט, נופש מסובסד, השתתפות בגני ילדים ומענקי לימודים לילדי המשרתים.
  • המשך הקפאת המענק המיוחד לרכישה או הרחבת דירה בירושלים עד 2014.
  • ביטול חלקי של הפטור ממס הכנסה לתושב חוץ על מכירת ניירות ערך בבורסה בת"א.
  • חיוב במס של 20% על פריסת רווח הון ממכירת נייר ערך בשנים 2011-2008.
  • חובת תשלום מקדמת מס של 20%-25% על דיבידנדים שמתקבלים מחברות בחו"ל.
  • הקטנת הריבית על החזרי מס מ-4% ל-3%.
  • ביטול הפטור ממס קניה על בירה ישראלית שנמכרת באילת.
  • ביטול הפטור ממע"מ על אופנועי ים וטרקטורונים שנמכרים באילת.
  • חיוב כספי אישי של מנהלי גופים מתוקצבים או של גופים נתמכים מתקציב המדינה שהנהיגו מתן הטבות כספיות חריגות לעובדיהם בגובה ההטבות או חלק מהן.
  • ביטול פסיקת בג"ץ המחייבת הסכמה של עובדי מפעל ממשלתי להפרטתו.
  • ביטול יחידות האבטחה של התחבורה הציבורית.
  • הפרטת המעונות והפנימיות של משרד הרווחה.

   

  הגזירות הללו אושרו ברוב גדול בתמורה להסכמת האוצר להוציא מחוק ההסדרים את הצעותיו להקפיא את שכר המינימום (בהסכמה שהתשלום הרביעי יידחה בחצי שנה), ואת החוק למתן קביעות לעובדי קבלן (שגורלו יוכרע בדיונים ברגע גבוה), נגדן נלחמו שרי העבודה, וכן את ההצעות לביטול הפטור ממסים לעולים על רכישת ציוד חשמלי, ולהקפיא קליטת מדענים עולים נוספים בקרן הסיוע המיוחדת להם (קמ"ע) שליד משרד הקליטה. שרי ש"ס הצביעו נגד בהפגנה חברתית, למרות שהתקבלה דרישתם למחוק את ההצעה לשלול את התמיכה ממוסדות תורניים שאינם מלמדים את מקצועות הליבה החילוניים.

   

  בר-און: נדרש קיצוץ נוסף של 400 מיליון שקל

  שר האוצר, רוני בר-און, הודיע לשרים כי יהיה צורך לקצץ 3% מתקציבי הקניות של המשרדים (למעט תקציבי הביטחון, הרווחה והחינוך), כדי לממן את הדרישות התקציביות החריגות של השרים, בהיקף של 400 מיליון שקל, שאושרו בישיבת הממשלה.

   

  בין הסעיפים שההפחתה הנוספת מהתקציב אמורה לכסות הוא ההישג של שרי ש"ס לבטל את הצעת האוצר לקצץ 150 מיליון שקלים מתקציבי מוסדות החינוך החרדיים שתוכנית הלימודים שלהם איננה כוללת את מקצועות הליבה החילוניים.

   

  במסיבת עיתונאים שקיים שר האוצר, רוני בר-און, לאחר אישור התקציב הוא אמר: "אני חושב שהאישור של התקציב היום

  כפי שהוצג לממשלה וברוב המכריע שבו הוא הושג, משדר שידור מובהק של יציבות לממשלה וגם למשק. ניתן היה לזהות זאת גם בהתנהגות הבורסה במשך יום המסחר". לדברי השר בר-און עם כל ההפחתות וההתאמות מדובר עדיין "בתקציב של בשורה ולא של גזרה".

   

  המאבק על התקציב עובר לכנסת

  עם זאת, מאחר שבחוק ההסדרים שאושר נותרו הגזירות החברתיות העיקריות שפוגעות בשכבות החלשות, בעיקר הקפאת הקצבאות נוכח האמרת המחירים של מצרכי היסוד, המאבק על התקציב בחוק ההסדרים עובר עתה לכנסת ולמרות תמיכת רוב שרי הקואליציה, חברי הסיעות הקואליציוניות מתארגנים למאבק. 

   

  יו"ר סיעת הגמלאים, ח"כ משה שרוני אמר, "לא יהיה כל כך קל ופשוט להעביר את התקציב לחוק ההסדרים בכנסת כפי שנדמה לראש הממשלה ולשר האוצר. אני מארגן התנגדות רחבה החל מסיעת הגמלאים דרך סיעות העבודה, ש"ס וישראל ביתנו. השנה לא יעבדו עלינו במתק שפתיים כמו בשנה שעברה".

   

  בכתיבת הידיעה השתתפה גם יעל ברנובסקי


  פורסם לראשונה 12/08/2007 23:03

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: פלאש 90
  העבירו את התקציב. אולמרט ובר-און
  צילום: פלאש 90
  מומלצים