שתף קטע נבחר

השכנים של רמת חובב: "לא ישנים בשקט בלילה"

הבדואים המתגוררים סמוך למפעלים ברמת חובב חוששים מפיצוץ נוסף שיגרום לאסון: "אנחנו יכולים להיהרג בכל רגע", אמר אחד מהם. רבים רוצים לעבור להתגורר במקום בטוח יותר: "חייבים להזיז את התושבים. זה מחדל של המדינה"

מאות הבדואים המתגוררים במבנים ארעיים ליד רמת חובב חוששים לחייהם. בעקבות הפיצוץ שאירע אתמול בצהריים (יום ב') במפעל "מכתשים" הם שוב מעלים את הבקשה להעביר אותם למקום אחר. איברהים אבו-עפאש, המתגורר בכפר ואדי נעם, הסמוך למפעלים, אמר ל-ynet: "כל רגע יכול להיות כאן אסון. אנחנו רוצים לברוח מפה כמה שיותר מהר, זה מאוד מסוכן". 

 

אבו-עפאש סיפר כי המדינה העבירה את הבדואים למקום, עוד לפני שהמועצה התעשייתית רמת חובב הוקמה. אבל מאז שהוקמו המפעלים באזור הם לא ישנים בשקט בלילות: "לגור ליד רמת חובב זה כמו להיות בדואי שמועמד למוות, אנחנו יכולים להיהרג בכל רגע", הוא אומר.

 

לדבריו, בדואים רבים באזור לקו בסרטן. "אתמול השכן שלי, בן 30, מת מסרטן. ביום שישי מתה אשה בת 35 גם כן מסרטן. נשים מפילות והמחלות כאן נמצאות בשפע". אבו עפאש מתנחם שבזמן האירוע היו הילדים ביום כיף באום אל-פאחם. אבל חושש שהמקרה יחזור על עצמו. "הלילה הזה יהיה קשה יותר מכל לילה אחר. פיצוץ יכול להיות בכל שעה ובכל דקה".

 

ראש המועצה לכפרים הבלתי מוכרים בנגב, חסיין אל-רפיע, אמר כי הוא כבר התריע בעבר על הסכנה במגורים ליד רמת חובב. "אנחנו התרענו שנים על גבי שנים שיום אחד יהיה אסון. חייבים להזיז את התושבים, הם משלמים על כך גם בבריאות, זהו מחדל של המדינה".

 

יו"ר מינהלת הבדואים בנגב, אילן ישורון, אמר כי בשנה האחרונה חודשו המגעים יחד עם התושבים. לדבריו, בלי שום קשר לאירוע של היום תואמה ישיבה בעוד כשבועיים על מנת לקדם את העתקת התושבים ליישוב מוסדר. הוא הוסיף כי הוצע בעבר לתושבי ואדי נעם לעבור להתגורר בשגב שלום - אך הם סירבו להצעה.

 

עמותת "במקום"- מתכננים למען זכויות תיכנון, קוראת לממשלה לקדם את הפתרון עם התושבים: "מאז שהוקם אתר רמת חובב חיים תושבי האזור בסיכון ממשי, דו"חות של משרד הבריאות ואזהרות חוזרות ונשנות של ארגונים סביבתיים התריעו כנגד תרחיש כזה בדיוק. יש למצוא פתרון מיידי ומוסכם לתושבים אשר מזה עשרות שנים מתגוררים בסמוך למפגע סביבתי חמור בלית ברירה וללא חלופות", נמסר מהעמותה.

 

בעקבות הפיצוץ הורה השר להגנת הסביבה, גדעון עזרא, למנכ"ל משרדו לערוך תחקיר ולהגיש דו"ח ביניים בתוך 24 שעות.

 

מבית החולים "סורוקה" בבאר-שבע נמסר כי כל הפצועים שהגיעו - שוחררו, כאשר הם במצב כללי טוב. מבית החולים נמסר עוד כי הם נפגעו מחומר המכיל זרחן אורגני וכי כולם קיבלו טיפול ראשוני של שטיפה ורחיצה ולא נמצאו סימנים להרעלה כתוצאה מהחומר. כמו כן נלקחו בדיקות דם ובוצעו צילומי חזה וכל הבדיקות נמצאו תקינות.


פורסם לראשונה 13/08/2007 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשן מעל רמת חובב
חסיין אל-רפיע. מתריעים כבר שנים
צילום: חיים הורנשטיין
פינוי הפצועים
צילום: ענת ברשקובסקי
מומלצים