שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סגן נשיא סוריה: לא נפתח במלחמה על הגולן
  פארוק א-שארע, סגנו של בשאר אסד, מבהיר כי סוריה לא תיזום מלחמה, אם כי עליה להיות מוכנה בכל עת ליוזמה אגרסיבית מצד ישראל. למרות שלא תילחם על הגולן, הוסיף, אין לה כוונה לוותר על נסיגה ישראלית מלאה ממנו. הוא הדגיש כי סוריה דוגלת בשלום כולל כבחירה אסטרטגית אולם אין זה אומר שלא קיימות מבחינתה גם אופציות אחרות

  הרגעה הדדית. לאחר שבשעות הבוקר (יום ג') הבהיר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, במהלך ביקורו בצפון, כי לישראל אין כל כוונה לפתוח במלחמה מול סוריה, משמיע סגנו של הנשיא בשאר אסד מסר דומה, ומבהיר כי ארצו לא מתכוונת לנסות ולהחזיר לעצמה את הגולן בדרכי מלחמה.

   

  "ישראל יודעת שאיננו רוצים במלחמה", אמר פארוק א-שארע בהרצאה שנשא בסוריה. "עלינו להיות מוכנים תמיד להגיב לפעולות אגרסיביות של ישראל, אבל לא נפתח במלחמה. הציבור הסורי לא מעוניין במלחמה, אף על פי שלא יסתפק בפחות מנסיגה מלאה של ישראל משטחי רמת-הגולן. יוזמת השלום הערבית ברורה בעניין זה, ואנו תומכים בה".

   

  סוריה עושה מאמצים ניכרים בעת האחרונה לשפר את יכולותיה הצבאיות באופן ניכר, ובאחרונה רבו הדיווחים על הרכש הצבאי הנרחב, הכולל רכישה של ציוד נ"מ מתקדם. א-שארע התייחס לכך ואמר כי פעולות אלה הן הגנתיות מטבען, וכי ישראל "מחפשת כל תירוץ כדי לפתוח במלחמה, כפי שהיה בשנה שעברה (במלחמת לבנון השניה - ר.נ)".

   

  א-שרע הוסיף בדבריו היום כי סוריה איננה מצרה על שלא הוזמנה לוועידה הבינלאומית לשלום אשר מכנס נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש. הוא מתח ביקורת על עצם קיום הוועידה והוסיף כי אינו מבין על בסיס מה היא מתכנסת ומה רוצים להפיק ממנה. 

   

  סגן נשיא סוריה שב ואמר כי ארצו דבקה בשלום הצודק והכולל כבחירה אסטרטגית, ואולם, בחירה זו פירושה שישנן גם אופציות אחרות. "סורים אינם רוצים מלחמה, אולם הם לעולם לא יסכימו לזלזל בגרגר אחד מאדמתם הלאומית" הוא אמר.

     מוקדם יותר כאמור, זכה נושא המתיחות מול סוריה להתייחסות גם מצד ראש הממשלה אולמרט. "ישראל אינה מעוניינת במלחמה, פנינו אינן למלחמה עם סוריה", אמר במהלך ביקור שערך בפיקוד הצפון. "עם זאת, צה"ל ומדינת ישראל ערוכים לכל אפשרות. עלינו להדגיש שאיננו רוצים שמהמוכנות הזאת תנבע אי הבנה כלשהי בצד השני".

   

  אולמרט, שסייר בצפון יחד שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל גבי אשכנזי, הדגיש כי הביקור לא בא על רקע שינוי המדיניות מול סוריה ואינו קשור להתפתחות כלשהי בשטח. ברק התרשם במהלך הביקור כי בשלב זה כולם מנסים להרגיע את הרוחות וברור שאין לאף צד אינטרס לפעולה תוקפנית. כמו כן נוצר הרושם שכל צד חושש עם זאת שהצד השני יפרש לא נכון את המהלכים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  א-שארע. מסר מרגיע
  צילום: איי אף פי
  אולמרט וברק. מוכנים לכל תרחיש
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  מומלצים