שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בואי נבדוק כמה את אוהבת אותי

  אפשר למדוד תופעות פיזיות, כי יש להן גודל, משקל, אורך ורוחב ונפח, אבל איך מודדים את עומק המחשבה, או את עוצמת הריגוש של הפנטזיה? ואיך מודדים את כנות הרצון? דווקא אפשר

  היא: אני אוהבת אותך.

   

  הוא: אני אוהב יותר.

   

  היא: אני אוהבת עוד יותר.

   

  הוא: אני אוהבת אפילו יותר.

   

  לא בטוח שהיא והוא רוצים באמת לדעת מי אוהב יותר. נראה שהם מנסים בעיקר להרשים זה את זה בגודל אהבתם. אבל נניח שהם בכל זאת רוצים לדעת. האם ניתן למדוד אהבה? איך אפשר בכלל למדוד תופעות נפשיות? אפשר למדוד תופעות פיזיות, כי יש להן גודל, משקל, אורך ורוחב ונפח, אבל איך מודדים את עומק המחשבה, או את עוצמת הריגוש של הפנטזיה? ואיך מודדים את כנות הרצון?

   

  הוא: למה את אוהבת אותי?

   

  היא: לא יודעת.

   

  הוא: אם את לא יודעת, את לא אוהבת אותי.

   

  היא: דווקא בגלל זה, אני אוהבת אותך יותר.

   

  קל יותר להסביר תופעות פיזיות. כשנופל לי על הרגל גרזן, אפשר לדעת מיד למה הרגל שותתת דם, אבל עד כמה אני יכול לדעת למה אני אוהב אותה? יותר מזה, עד כמה, אם בכלל, אני באמת אוהב כשאני חושב שאני אוהב?

   

  הנפש והגוף הם שני ביטויים שונים של אותו דבר

  דקרט, ואחריו שפינוזה, דיברו על הנפש והגוף כעל שני ביטויים שונים של אותו דבר. איך זה עובד בפועל? נכתבו על כך פרשנויות אינספור. לא ניכנס לאף אחת מהן, אלא נתייחס למשמעות של הרעיון לגבי אהבה.

   

  ככל שהנפש והגוף הם אותו דבר, הרי שניתן במובן מסוים למדוד אהבה על ידי מדידת הגוף. קשה אולי למדוד את הביטויים הנפשיים של אהבה, אבל נראה שניתן למדוד את הביטויים הפיזיים שלה.

   

  מהי, אם כן, אהבה דרך התופעות הפיזיות שלה? לא צריך בשביל זה דיון פילוסופי-פסיכולוגי מעמיק. בודקים בני אדם מאוהבים, באמצעות מכשירי מדידה שונים, ומשווים את התוצאות לממצאים של מדידות דומות אצל בני אדם לא מאוהבים, ואז עושים סך הכל, או ממוצע, ויודעים. מודדים להם לחץ דם, דופק, שינויים בפרצוף, תנועות עיניים, התרחבות והתכווצות של אישונים, גלי קול וכדומה.

   

  השאלה הכל כך מרוממת בדבר טבעה הרוחני של אהבה מתגמדת לתחום מוסכם על כולם – אהבה שייכת אולי לתחום הנפש, אבל יש לה מדדים פיזיים, כולל לפנטזיות שלה ולמחשבות שמרוממות את הנפש, ואפילו להבטחה לאהוב לנצח. הכל מדיד, ככל שנפש וגוף חד הם.

   

  הנה ההגדרה: אהבה היא אוסף מסוים של תופעות גופניות בדרגות מסוימות. אהבה היא גם חוויה נפשית מסוימת, אבל, משום שקשה לנו למדוד אותה, אפשר להסתפק, בינתיים או בכלל, רק במאפיינים של האוסף הפיזי.

   

  אני לא מזלזל בערך המוסף של ההגדרה הנפשית, אבל, משום שהיא מגדירה את אותו דבר שמגדירה ההגדרה גופנית, אפשר להסתפק בהגדרה הגופנית. זאת בתנאי שנסכים לגישה האומרת שגוף ונפש שונים רק בצורת הביטוי, ולא בדבר עצמו.

   

  התרגשות, מבוכה, תקוות והתעוררות

  בכל הנוגע לביטויים הפיזיים של האהבה, הטכנולוגיה טוענת להישגים בלתי מבוטלים. אפשר, למשל, לאתר אהבה ולמדוד את עוצמתה על פי דרגות של שינויים בגלי הקול של אדם מאוהב. ישבו מדענים ובדקו את גלי הקול של אנשים מאוהבים, בהשוואה לגלי הקול של אנשים לא מאוהבים, ומצאו הבדלים בארבעה פרמטרים עיקריים, והנה יש לנו הגדרה. אופי ההבדלים בגלי הקול של שתי הקבוצות מלמד לא רק על העובדה שהאדם מאוהב ועד כמה הוא מאוהב, אלא גם על החומרים ממנה עשויה אהבה.

   

  אהבה מוגדרת, בהתאם לכך, על פי ארבעה פרמטרים רגשיים עיקריים: התרגשות, בלבול או מבוכה, תקוות (תליית צפיות) והתעוררות.

   

  השיטה פשוטה: מודדים את רמת השינויים בקול לפי ארבעת הפרמטרים שנמצאו מהותיים לאהבה, ומגלים מיד מי מאוהב ועד כמה הוא מאוהב. בשביל זה לא צריך דיונים פילוסופים אל תוך הלילה. הולכים לחנות, קונים תוכנות של חברות שעושות מזה הרבה כסף, מתקינים בטלפון ובמחשב ומדברים על מה שרוצים. התוכנות יגידו כבר אם יש אהבה.

   

  במילים אחרות, רגש כלפי אדם אחר שאינו מוביל להתעוררות (החל מדרגה X) ולהתרגשות גדולה (החל מדרגה Y), שאינו יוצר בלבול או מבוכה (החל מדרגת Z) ושאינו יוצר צפיות (החל מדרגת A), אינו רגש של אהבה.

   

  שכחנו משהו? אולי אפשר להוסיף עוד מאפיינים פיזיים, תלוי בממצאים מחקריים, אבל העיקרון נשאר אותו עיקרון. הכל מדיד.

   

  • ניתן לשלוח לאבינועם אימייל בנושאי דילמות של רגש ומוסר. לצערנו, אין אפשרות להשיב אישית לכל הפניות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  הכל מדיד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים