שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דב אלבוים פורש מתפקידו בהוצאת ידיעות אחרונות

  כשנה אחרי שמונה לתפקיד העורך הראשי של הוצאת הספרים הודיע השבוע אלבוים על התפטרותו. "זו היתה חוויה מרתקת, מלמדת ופורה", הוא אומר

  כשנה אחרי שמונה לתפקיד העורך הראשי של הוצאת הספרים "ידיעות אחרונות", הודיע היום דב אלבוים על התפטרותו. אחרי שבועות של ידיעות סותרות לגבי המשך כהונתו של אלבוים, באה ההודעה המשותפת שהוציא יחד עם הוצאת הספרים ומאשרת את ההחלטה. בהוצאה אומרים היום כי אלבוים ביקש לפרוש מתפקידו כעורך ראשי בשל רצונו להקדיש את זמנו ליצירה וכתיבה בספרות ובמחקר. הפרישה, יש לציין, תכנס לתוקפה כבר בסוף חודש אוקטובר. שני הצדדים מדגישים כי מדובר בפרידה ידידותית ותוך הערכה הדדית מרובה.

   

  אלבוים ימשיך לכהן כעורך ראשי של סדרת "עם הספר", סדרת הדגל של ההוצאה בשנה הקרובה שתכלול 24 כרכים של ספרות יהודית קדומה ועכשווית. אלבוים מבטל את השמועות על חיכוכים מול הנהלת ההוצאה בנוגע לגידול משמעותי בעלויות התוכן שנבע בין היתר מהוצאה לאור של תרגומים משפות ייחודיות, מינוי עורכים חדשים, הוצאת ספרים שעלותם גבוהה במיוחד ופיחות בנתח ההכנסות בעקבות שינויים בשוק הספרים.

   

  "תמיד יש מתח בין מערכת להנהלה בענייני תקציבים. זה לא ייחודי להוצאת ידיעות יותר מאשר לכתר או לעם עובד. ברור שזה קיים, אבל בכנות אם אלו היו הדברים כנראה שהיינו מגיעים לפתרון", אומר אלבוים בראיון ראשון ל-ynet, "לא מדובר בחוסר אמון בבית ההוצאה או בהנהלתה, ההיפך, 16 החודשים האחרונים שבהם זכיתי לעבוד בהוצאה כעורך ראשי היו מרתקים, מלמדים ופוריים ביותר. הצלחנו ביחד לארגן מחדש את תשתית צוות המערכת, לקבוע סטנדרטים חשובים, לחשוב לטווח הארוך, לעבוד על ספרים נפלאים ולקיים דיאלוג פורה ומפרה בין היחידות השונות בהוצאה. נטיעות אלו שנטענו ביחד ימשיכו לתת פרי בשנים הקרובות".

   

  לדברי אלבוים הסיבה המרכזית לפרישתו נבעה מהמחיר שנדרשה לשלם היצירה. "אני קודם כל סופר וכשנכנסתי לתפקיד לא שיערתי בליבי עד כמה עבודת העורך הראשי שואבת את החיים לתוכה. מדובר בשבעה ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. הרגשתי שאני משלם מחיר כבד בכוחות היצירה שלי ובסופו של יום, זה העניין", הוא אומר, "זה פשוט לא הסתדר".

   

  זו היתה עבורך שנה מוצלחת?

   

  "זה היה ניסיון מעולה והכרתי אנשים נהדרים ובראשם דובי אייכנוולד שיש ביננו יחסים מצוינים ואפילו חבריים. למדתי הרבה ואני יכול היום לומר שאני מכיר את המו"לות מכל הכיוונים האפשריים. זה בטוח תרם לי הרבה. אני מרגיש שהצלחתי לעשות עבודה רצינית מאוד בשנה הזו ואת זה תוכלו לראות דרך הספרים שיצאו לאור במהלך החודשים הקרובים. סיימתי כעת את העבודה על הוצאה מחודשת של 'גוג ומגוג' של מרטין בובר שזה לא יסולא בפז. אנחנו עובדים על תרגום להוצאה הראשונה של כתביו של גרשון שלום ויש כמובן את הפרויקט של 'עם הספר' שיראה אור במהלך השנה הקרובה והמשמעות שלו אדירה. זה באמת היה עונג צרוף".

   

  אתה ממשיך לעת עתה לערוך בהוצאה?

   

  "בהחלט. אני אסיים את עבודתי בסוף אוקטובר כיוון שאף אחד מאתנו לא רוצה לגרום לטלטלה בארגון. יש תהליכים שצריכים ללוות אותם עד הסוף ובעיקר פרויקט 'עם הספר' שמצריך תשומת לב מיוחדת ועוד הרבה עבודה. אנחנו לא עומדים עם סטופר".

   

  אייכנולד מצדו אמר בתגובה: "במהלך התקופה שבה שימש כעורך הראשי דב אלבוים התווה את דרכה של ההוצאה גם לשנים הבאות. מדובר ביוצר מחונן שנהנינו מהשראתו, רוחו ודרכו. אני שמח מאוד שהביע את הסכמתו להמשיך ולהוביל את פרויקט 'עם הספר' ואני בטוח שעוד נעשה דברים משותפים גדולים ביחד".

   

  אלבוים, כזכור, החליף בתפקיד את עליזה ציגלר שערכה את ההוצאה משנת 1995 וייסדה בין היתר את סדרת הפרוזה. בימים אלה עמל אלבוים על כתיבת ספר ילדים חדש. "יש המון תכניות", הוא אומר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אלבוים. זה לא הסתדר
  צילום: עוז מועלם
  לאתר ההטבות
  מומלצים