שתף קטע נבחר

זירת הקניות

דו"ח: ישראל אינה נערכת למשבר האקלים העולמי

נייר עמדה שניסחו פעילים ואנשי אקדמיה, מנסה להעלות לסדר היום הציבורי בישראל את תפוח האדמה הסביבתי הלוהט של התקופה - ההתחממות הגלובלית. "כמדינה וכאזרחים אין אנו יכולים להרשות לעצמנו את המשך המצב הקיים", הם מתריעים

"ההיערכות למשבר האקלימי בישראל עדיין מצומצמת ביותר, הן ברמה הלאומית והן ברמה המקומית", קובע נייר העמדה "מענה מקומי" שיזם וערך ח"כ דב חנין, בסיוע שורת פעילי סביבה מקומיים, אנשי אקדמיה, משפט כלכלה ובריאות. "אף שממשלת ישראל אימצה את עקרונות ועידת יוהנסבורג כבר בשנת 2003, והצהירה שתקדם מדיניות של פיתוח בר-קיימא, העשייה נותרה שולית והממשלה אף מקדמת יוזמות העומדות בסתירה מוחלטת לעקרונות הפיתוח הללו", הם מתריעים.

 

נייר העמדה מנסה להעלות לסדר היום הציבורי הישראלי את תפוח האדמה הסביבתי הלוהט של התקופה האחרונה - ההתחממות הגלובלית. בעוד בעולם מונחים דוגמת "פליטת גזי חממה" או "טביעת רגל אקולוגית" שגורים יחסית, הרי שבארץ הם נחלתם של מעטים יחסית. "התחממות כדור הארץ היא אחד האתגרים המרכזיים של המאה ה-21", נפתח נייר העמדה. "היום, לאחר שנים של היערכות כושלת  ואף התעלמות, יסכימו לכך גם מרבית התאגידים התעשייתיים האחראים לחלק נכבד מפליטות גזי החממה ומרבית קובעי המדיניות שאפשרו זאת עד כה. כמדינה וכאזרחים אין אנו יכולים להרשות לעצמנו עוד את המשך המצב הקיים".

 

בשיחה עם ynet מסביר חנין כי הנושא העומד במרכז המסמך הוא חלקה של ישראל בפיתרון הגלובלי של משבר האקלים. "לכל העולם יש בעיה גדולה אחת רצינית, וכולנו צריכים לחשוב איך להתמודד איתה ומה מקומה של כל מדינה בתהליך

ההתחממות. שינוי המדיניות חייב לקרות ולכן הוא גם יקרה, השאלה היחידה היא האם הוא יהיה תולדה של יוזמה וחשיבה קדימה - או גרירת רגלים".

 

נייר העמדה, הוא מוסיף, יוגש לקובעי המדיניות בישראל, בהם ראש הממשלה אהוד אולמרט. "הדגש שלנו הוא על מדיניות. הכוונה היא לא לבחון מה הפרט יכול וחייב לעשות מחר בבוקר, אלא מה ממשלת ישראל יכולה וחייבת לעשות מחר בבוקר כדי שכל האזרחים ינהגו אחרת", הוא אומר.

 

הכותבים, מתברר, אופטימיים באשר ליכולת הישראלית לקחת חלק בזירת המאבק הגלובלית. "גודלה של הארץ, היכולת הטכנולוגית והמדעית ותנאי האקלים הייחודיים, לצד נכונות פוליטית ותמיכה ממשלתית, יכולים להפוך לחלון הזדמנויות לפיתוח מקיים", הם מסכמים. וחנין? לו אין ספק שבסופו של דבר ישראל תספק מענה מקומי למשבר העולמי. "אני רק מקווה יינתן לא מתוך הכרח וחוסר ברירה, אלא כיוזמה של המדינה", הוא מייחל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אתגר מרכזי"
צילום: ויז'ואל/פוטוס
"השינוי חייב לקרות". חנין
מומלצים