שתף קטע נבחר

מלחמת ספרים בארה"ב: הלובי היהודי טוב או רע?

שני חוקרים אמריקנים כתבו ספר שבו הם טוענים כי ללובי למען ישראל יש השפעה משחיתה על מדיניות החוץ האמריקנית. בין היתר מועלית בספר סוגית "נאמנותם הכפולה" של היהודים האמריקנים. מנגד פרסם ראש הליגה למניעת השמצה ספר משלו, המבקש לנפץ את מיתוס השפעת היהודים על מדיניות ארה"ב כלפי המזרח התיכון

האם הלובי היהודי מושך בחוטי מדיניות החוץ האמריקנית? שני ספרים שונים, בעלי עמדות מנוגדות בנושא, צפויים להימכר בחנויות חנויות הספרים ברחבי ארצות הברית החל מה-4 בספטמבר. "הלובי הישראלי ומדיניות החוץ של ארצות הברית", מאת ג'ון מרשהיימר מאוניברסיטת שיקגו וסטפן וולט מ"הרווארד", יוצב בחנויות כשמולו יתנוסס בתגובה ספרו של אברהם פוקסמן, ראש הליגה למניעת השמצה - "שקרים קטלניים: הלובי הישראלי והמיתוס של השליטה היהודית".

 

החוקרים ג'ון מרשהיימר וסטפן וולט פרסמו באביב שעבר מאמר שבו טענו כי ללובי למען ישראל יש השפעה משחיתה על מדיניות החוץ האמריקנית. השניים הותקפו על ידי פוליטיקאים, אנשי אקדמיה ואחרים, בטענה שהמאמר שלהם שטחי ואינו נסמך על עובדות. אחרים האשימו את המחברים באנטישמיות. המוסדות היהודים נעמדו על הרגליים האחוריות וכעת מתברר כי המאבק נשא פרי, ושני המחברים מתקשים אפילו לארגן אירועים שבהם יוכלו להרצות על הספר החדש שלהם.

 

העיתון "ניו יורק טיימס" כתב כי קיימת רתיעה גדולה מהשניים ומהספר שלהם וכמה מוסדות כבר נסוגו מכוונתם לאפשר להם להשמיע את עמדתם. השניים כתבו כי "עכשיו כשהמלחמה הקרה הסתיימה, ישראל הפכה למטרד אסטרטגי לארה"ב. למרות זאת כל מי ששואף להכנס לפוליטיקה אינו מתכוון לומר את זה בפומבי או אפילו להעלות את האפשרות הזו", בגלל הלובי הישראלי רב העוצמה.

 

לטענת השניים, הלובי למען ישראל הוא שאחראי להפסקת השיחות עם סוריה ועם איראנים מתונים, הוא שמונע מארה"ב לגנות את ישראל על מלחמת לבנון השנייה ובגללו ישראל אינה נתונה ללחץ להשגת הסכם עם הפלסטינים. השניים גם מעלים בספרם את נושא "הנאמנות הכפולה" של היהודים האמריקנים - לארה"ב ולישראל.

 

אברהם פוקסמן לא חיכה להוצאת הספר של השניים וכבר הכין את התגובה בספר משלו, שאת ההקדמה של כתב לא אחר משר החוץ לשעבר רב ההשפעה, ג'ורג' שולץ. שולץ כתב כי זו טעות לחשוב שלגופים התומכים בישראל יש השפעה על עיצוב האג'נדה, מדיניות ארה"ב כלפי ישראל והמזרח התיכון. "זוהי תיאורית קונספירציה - חד וחלק, ואנשי האקדמיה מאוניברסיטות גדולות צריכים להתבייש להפיץ אותה ברבים".

 

"ניו יורק טיימס" כתב כי כמה גופים אקדמיים וציבוריים בניו-יורק, וושינגטון ושיקגו, סרבו לארח את מחברי הספר המוגדר כאנטישמי לדיון בפני המוסדות שלהם. בין הגופים שביטלו או סרבו לקיים אירוע עם שני המרצים, האוניברסיטה העירונית של ניו-יורק, המועצה לעניינים בינלאומית בשיקגו ועוד שלושה ארגונים בעיר, וכן המרכז התרבותי היהודי בוושינגטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גבי מנשה
פוקסמן, מחבר "מיתוס השליטה היהודית"
צילום גבי מנשה
מומלצים