שתף קטע נבחר

לראשונה: מסתננים אפריקנים הוחזרו למצרים

50 מסתננים ממדינות אפריקה, בהם גם פליטים מדרפור שבסודן, ניסו להסתנן בסוף השבוע לישראל אך לראשונה הוחזרו כלעומת שבאו: דרך מעבר ניצנה - ולשטח מצרים. השבת הפליטים נעשתה על סמך סיכום מוקדם בין אולמרט למובארק. "גם זאת ציונות", אמרו בלשכת רה"מ. "התבססות מסתננים פוגעת במרקם החיים בישראל". בלשכה הבטיחו שפליטי סודן שכבר מצויים בישראל ייקלטו בתוכנית שתיושם בקרוב

"ההחזרה החמה" החלה לפעול: 50 מסתננים אפריקנים, חלקם פליטים מדרפור, שניסו להסתנן לישראל בסוף השבוע - הוחזרו בתוך שעות לשטח מצרים בשיתוף פעולה עם השלטונות המצריים. ראש הממשלה אהוד אולמרט בירך על כך הבוקר (יום א') ואמר: "הנשיא מובארק עומד בסיכומים שהיו ביננו בארבע עיניים בשארם א-שייח'. יש בכך איתות שכניסה בלתי חוקית של אפריקנים לישראל לא תהיה חופשית יותר".

 

המסתננים מאפריקה שניסו להיכנס לישראל בסוף השבוע נלכדו על-ידי כוחות הביטחון, ועל-פי הסיכום עם מצרים הם הועברו מיד בשיטת "ההחזרה החמה" למעבר ניצנה - ומשם לשטח שוב לשטחי סיני. מדובר היה במסתננים מליבריה, ניגריה, חוף השנהב וסודן.


מוחזרים למצרים. פעוטה סודנית בישראל (צילום: AP)

 

בישיבת הבוקר בלשכת ראש הממשלה, הביע אולמרט סיפוק רב מהפעלת שיטת ההחזרה החמה: "לאחר חודשים של תיאום, פעלה ההחזרה החמה. בפעם הראשונה פעל הסיכום שלפיו כל מסתנן מוחזר תוך מספר שעות לשטח מצרים. אני מביע את הערכתי לנשיא המצרי, חוסני מובארק, על שיתוף הפעולה והעמידה שלו בהתחייבויות. אני מקווה שזו הסנונית הראשונה שתמנע המשך הסתננות מאפריקה לישראל".

  

בכירים בלשכת אולמרט הבהירו הבוקר כי מצרים נוהגת על-פי ההתחייבויות שנתנה לישראל ועל-פי הסיכומים עימה. עם זאת, הביעו דאגה מכם שישנם עדיין 2,500 מסתננים הנמצאים בישראל ללא פיתרון ומבלי שניתן להחזירם לפי שעה לשטח מצרים. גורם בכיר בלשכה הבהיר שבימים אלה נשלמת הקמת מחנה המעבר למסתננים האפריקנים בקציעות, אשר הוגדל ויוכל לקלוט כ-1,000 נפש. "הם ישהו שם רק באופן זמני ואנו מעריכים שבתוך זמן קצר תעמוד מצרים בהתחייבותה ותקלוט אותם חזרה אל שטחה", אמר.

 

חד משמעית: פליטים יוחזרו 

בתוך כך נודע ל-ynet שבימים האחרונים נערכה בלשכת ראש הממשלה בירושלים ישיבה שלישית בעניין הפליטים. אולמרט נזף בישיבה בגורמים המטפלים בסוגיית החזרת המסתננים למצרים. הוא תבע מהם לזרז את התהליכים, מכיוון שהמצרים הביעו נכונות לעמוד מצידם בהתחייבויות.

 

בלשכה בירושלים הדגישו כי בסך הכל צריכים להיות מוחזרים למצרים כ-2,000 מסתננים שאינם פליטי דרפור. באשר לאחרונים, כ-500 במספר, ראש הממשלה הורה למצוא דרכים לקולטם בישראל. הוא הורה למשרד הרווחה להכין תוכנית לקליטתם בארץ. זאת, כמקובל במדינות מערב אחרות. התוכנית צפויה להיות מושלמת בתוך זמן קצר.

 

בלשכת ראש הממשלה העריכו שלצד הפיתרון ההומני לפליטי דרפור תימשך המדיניות החד משמעית להחזרה חמה של מסתננים מאפריקה כדי למנוע תופעה של "השתקעות" ציבור מסתננים שישראל לא תוכל להתמודד עימו בעתיד. "גם זאת ציונות 2007. ממשלת ישראל וראש הממשלה מחויבים לפעול כדי למנוע היווצרות אוכלוסיה של עשרות אלפים או מאות אלפים מסתננים בלתי חוקיים, אשר יפגעו במרקם החיים בישראל", אמר בכיר בלשכת אולמרט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בגבול מצרים. החזרה חמה
צילום: איי אף פי
נתפסו - והושבו. חייל צה"ל עם פליטים בגבול
צילום: איי אף פי
פליטים בישראל. גם להם יש פתרון
צילום: עופר עמרם
מומלצים