שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "הקול האנושי" הרעיד את עכו

  המונודרמה מאת ובבימויו של מוניר בכרי זכתה בפרס הראשון בפסטיבל למונודרמות בשפה הערבית שננעל בסוף השבוע. פרס השחקנית הוענק לתהאני סלים מההצגה "שמים בהירים"

  פסטיבל מסרחיד להצגות יחיד בשפה הערבית ננעל בסוף השבוע בעכו אחרי שלושה ימים של תיאטרון ואירועי תרבות שנערכו בקרית הפסטיבל שבעיר העתיקה. לצד הצגות התחרות, נערכו השנה גם מופעי רחוב ומופעים מוזיקאלים בהם של הלהקות "ואללעת" ו"ליווא" שביצעו מוזיקה מקורית. חבר השופטים, בראשותו של הבמאי סמאח חיג'אזי, כלל השנה את מנהל תיאטרון אל-לאז נביל דוחא והמחזאי והשחקן עלי דיאב.

   


  "הקול האנושי". בימוי, ראייה תיאטרלית ותפיסת ייחודית של הבמאי לצד משחק מדהים

   

  חבר השופטים החליט להעניק את הפרס הראשון בתחרות, בסכום 5000 שקל, להצגה "הקול האנושי" מאת ובבימויו של מוניר בכרי על פי שני טקסטים מאת המחזאי הצרפתי ז'אן קוקטו. בנימוקיהם כתבו השופטים: "הפרס מוענק להצגה על בימוי, ראייה תיאטרלית ותפיסה ייחודי של במאי וכן על משחקה המדהים של השחקנית לנה זריק". העיבוד של בכרי ליצירתו של קוקטו שנכתבה במיוחד עבור אדית פיאף, יוצא מהעיסוק בעולמה ובקיומה של האישה בחברה ונוגע בסיפור פרידתו של בכרי מאשתו. המונודרמה שנכתבה בערבית עלתה במקביל במסגרת המסרחיד גם בשפה הרוסית והוצגה בגרסה זו על ידי השחקנית אלה לויצקיאני.

   


  "שמיים בהירים". שתיקתה של השחקנית תהאני סלים זועקת

   

  חבר השופטים בחר להעניק את פרס השחקנית הטובה ביותר לתהאני סלים, פלסטינית המתגוררת בשוויץ, על תפקידה בהצגה "שמיים בהירים" המבוססת על מחזה מאת גסאן זקטאן שביימה סוזן מארי פרג'. ההפקה, קופרודוקציה של תיאטרון Schlachtahaus מברן, תיאטרון Go מציריך והתיאטרון הפלסטיני הלאומי מירושלים המזרחית, מלווה אישה בזמן עוצר בלילה ברמאללה ומציגה פיסת מציאות מחייו של העם הפלסטיני במחנות הפליטים ובשטחים הכבושים.

   

  בנימוקיהם למתן הפרס, בסכום 3000 שקל, כתבו השופטים: "הפרס מוענק לתהאני סלים על משחקה הייחודי שבשתיקה ראה חבר השופטים זעקה אדירה".

   

  ציון לשבח העניק חבר השופטים לשחקן לוטף נויסר על משחקו בהצגה "המלך ליר". השופטים ציינו כי באופן כללי מעשיר משחקו את עולם התיאטרון מזה 35 שנה וכי הופעתו בהפקה הנוכחית העשירה את הפסטיבל באופן נקודתי.

   

  פסטיבל המסרחיד, שנוצר כיוזמה של המרכז לתיאטרון בעכו, נתמך בעקרו על ידי עיריית עכו ומנהל תרבות במסגרת הרצון להפוך את העיר למרכז תרבות חי ובועט. שותפים לתמיכה גם מפעל הפיס והחברה לפיתוח עכו. בערב הפתיחה של הפסטיבל השנה הודיע ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, כי בכוונתו להכפיל את תקציב הפסטיבל וקרא לאחרים, ובהם שר התרבות ראלב מג'אדלה שנכח באירוע, להצטרף אליו.

   

  "אני חושב שלמרות חשיבותו הרבה לדיאלוג דרך תרבות, פסטיבל המסרחיד אינו מקבל מספיק משאבים", אמר לנקרי, "לאורך השנים הענקנו תמיכה של 50 אלף שקל ואכן בשנה הבאה יעמוד התקציב על סכום כפול של 100 אלף שקל. הסיבה להגדלת התקציב נובעת מהחיוניות של הפסטיבל, מהיענות הקהל ומההתעקשות של הנהלת הפסטיבל לקיים אותו למרות התנאים הקשים. הם נלחמים בציפורניים והדבר ראוי להערכה. זה דבר אחד לדבר על הרצון להפוך את עכו לעיר תרבות ים תיכונית וזה דבר אחר לקיים את זה הלכה למעשה. אנשים צריכים להרגיש שתומכים בהם לא רק במילים".

   

  לדברי לנקרי, בימים אלה נמצאת עיריית עכו במגעים מול מנהל תרבות על השקת פסטיבל בינלאומי למוזיקה ים תיכונית בתמיכת ובעידודו של המשרד. "הרעיון הוא להקים פסטיבל אתני בינלאומי שימשוך אליו באים ממדינות האזור", אמר לנקרי, "במשרד הביעו התעניינות בפרויקט ואנחנו מקווים שהוא יקרום עור וגידים כבר לקראת 2008".

   

  צילום: ואיל ואכים

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים