שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  פרס מפעל חיים לז'ירי מנזל בחיפה

  הבמאי הצ'כי חתן פרס האוסקר ילווה בחיפה רטרוספקטיבה לסרטיו הכוללת את "שירתי את מלך אנגליה" סרטו החדש

  פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה שיפתח ב-27 בספטמבר ויימשך שמונה ימים יעניק בשנתו ה-23 פרס מפעל חיים לבמאי הצ'כי ז'ירי מנזל, הנחשב לבכיר במאי צ'כיה והתפרסם לראשונה בשנת 1965 עם סרטו "רכבות נשמרות היטב", שזכה בפרס האוסקר האמריקני לסרט הזר. לאורך השנים ביים מנזל 26 סרטים ושחק ביותר מחמישים הפקות.

   


  אני שרתתי את מלך אנגליה. ז'ירי מנזל על מלצר קטן שחושב בגדול

   

  פסטיבל הסרטים יערוך מחווה מיוחדת למנזל במסגרתה יוקרן מקבץ מסרטיו ובכללם "רכבות נשמרות היטב", "כפר קטן שלי" שהיה גם הוא מועמד לאסוקר, "סופם של ימים עברו" והסרט "עפרוני על תיל" שיצא לאקרנים בשנת 1990. כמו כן ילווה הבמאי את הקרנת הבכורה הישראלית לסרטו "שירתי את מלך אנגליה", קומדיה שמתבוננת בהומור על החיים הנוצצים במלון ותיק בפראג.

   

  ארבעים שנה אחרי ש"רכבות שמורות היטב" זכה באוסקר לסרט הזר, ג'ירי מנזל מעבד למסך סרט נוסף של בוהומיל הראבאל שגיבורו גבר קטן מידות אבל בעל אמביציות שאינן יודעות גבול. מדובר במלצר פרובינציאלי שרוצה להיות מיליונר ויודע בדיוק כיצד לעשות זאת: לשמוע הכל, לראות הכל, ולהשתמש בכל מה שהוא רואה ושומע. הסרט, שיוקרן בפסטיבל בחיפה, זכה בפרס פיפרסקי בפסטיבל ברלין 2007.

   

  מהנהלת פסטיבל חיפה נמסר עוד כי בשדרת הכוכבים שברחבת הסינמטק בחיפה יוטבעו השנה שמותיהם של השחקניות תיקי דיין ויעל אבקסיס, השחקן יוסף אבו וורדה, הבמאי יצחק (צפל) ישורון וכמו שפורסם ב-ynet גם שמו של השחקן והאמן הישראלי האגדי שייקה אופיר שהלך לעולמו לפני 20 שנה. בפינה הקלאסית יוקרן השנה עותק משוחזר של יצירת המופת האילמת "כביריה" של הבמאי ג'ובאני פאסטרונה שיצאה לאקרנים בשנת 1914. היצירה תלווה על ידי הפסנתרן האיטלקי סטפנו מקגנו שיגיע במיוחד לפסטיבל. את הקרנת הסרט יקדים מבוא מאת אלברטו ברברה, מנהל מוזיאון הקולנוע של טורינו, ששחזר את העותק הכולל דברי הקדמה של הבמאי מרטין סקורסזה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים