שתף קטע נבחר

האלוף גרשון: מיגון מפגיעת קסאם? פופוליזם

אלוף פיקוד העורף התייצב בוועדה לביקורת המדינה, והכריז כי לא ניתן להבטיח מיגון מלא מפני פגיעות ישירות טילים ורקטות. בנוגע לדו"ח המבקר החריף אמר: "כל הליקויים תוקנו - אך יש עדיין פערים גדולים". בהזכירו את התקרית ברמת חובב, התריע: "תחום החומרים המסוכנים סבל מהיעדר יד מכוונת", ולביקורת האישית כלפיו השיב: "כל חיי הצטיינתי ולחמתי למען עם ישראל"

אלוף פיקוד העורף, יצחק (ג'רי) גרשון, השתתף היום (ב') בכנסת בדיוני ועדת ביקורת המדינה, בעקבות דו"ח המבקר החריף על תפקוד העורף בשנה האחרונה. גם המבקר, מיכה לינדנשטראוס, הופיע. במהלך דבריו הדגיש כי כל הליקויים שבאחריותו תוקנו מיד לאחר מלחמת לבנון השניה לאור התחקירים שנערכו, אך הוסיף כי "ישנם עדיין פערים שגדולים מאיתנו והיכולת שלנו להשפיע עליהם היא קטנה".

 

לדברי האלוף גרשון, "אין עוד בעולם מערכת צבאית שמקיימת ממשק כל כך הדוק עם מערכות אזרחיות. מבחינתנו לפחות אנחנו עומדים היום ברמה אחרת - אם וכאשר יפרוץ עימות נוסף, ואני מקווה מאוד שלא". אגב, לדיון הקודם בוועדת ביקורת המדינה על מצב העורף לא הטריח עצמו אף חבר כנסת, ונראה שהביקורת הרבה שהתעוררה בעקבות כך עשתה את שלה, כאשר היום נרשמה התייצבות מכובדת יותר.

 

מפקד העורף התייחס לאיום הבלתי פוסק בגזרה הדרומית וגם לתסריט בו תצטרך המדינה להתמודד עם רעש אדמה: "ההנחה כאילו יש אפשרות למגן מפני פגיעה ישירה של קסאם היא הנחה פופוליסטית, מכיוון שהטילים שונים ופגיעתם שונה. גם מיגון כנגד פגיעה ישירה לא יפתור את הבעיה כנגד תאונות ובעיקר נגד רעידות אדמה. זהו לא מענה קסם".

 

"מיגון נגד איומים מלחמתיים - אינו מענה לתאונות"

במהלך דבריו נדרש האלוף גרשון גם לסוגיית הטיפול בתאונות הקשורות בחומרים מסוכנים, דוגמת זו שאירעה בשבוע שעבר במפעל "מכתשים" ברמת חובב. "חומרים מסוכנים הוא תחום מורכב שסבל מהיעדר יד מכוונת", אמר. "מיגון נגד איומים מלחמתיים - שבתחומו של פיקוד העורף - אינו נותן מענה נגד תאונות. תאונה כמו ברמת חובב יכולה להתרחש כל יום".


מיגון בשדרות. אין מענה קסם לפגיעה ישירה (צילום: גדי קבלו)

 

בדו"ח החריף שפורסם לאחרונה כתב המבקר, מיכה לינדנשטראוס, כי מזה 14 שנה דורש משרדו להסדיר את אופן הטיפול בחומרים מסוכנים, אך הדבר טרם זכה למענה. "התמשכות הטיפול בנושא זמן רב כל כך אינה תקינה. היעדר הריכוז וההנחיה הקשו על הגופים הנוגעים בדבר לפעול (במהלך המלחמה)...חמורה במיוחד השתהותו של פיקוד העורף בנוגע לטיפול בכמה מפעלים הסמוכים לאוכלוסייה, שהיו בהם כמויות גדולות של חומרים מסוכנים במכלים לא ממוגנים. בסביבת מפעלים אלה נפלו עשרות רקטות".

 

בפניה אל נבחרי הציבור אמר גרשון: "יום יום ישראל משנעת חומרים מאוד מסוכנים באמצעות רכבת דרך ריכוזי אוכלוסייה. אין לדברים האלה דבר וחצי דבר עם פיקוד העורף. שלא תנוח דעתם של נבחרי הציבור - הנושא הזה עומד לפתחנו ויש בו כדי להוות איום של ממש על חיי אזרחי מדינת ישראל. לראשונה זה 15 שנים הוקמה ועדה על ידי המשרד להגנת הסביבה, שאמורה לראות את הנושא הזה בראיה הלאומית הכוללת. אין מה לעשות: אנחנו מתפתחים, המרחב האורבני מתפתח".

 

האלוף גרשון, שספג ביקורת רבה בעקבות תפקוד העורף במלחמה והפקרת יישובי הצפון למטחי הקטיושות מבלי לתת מענה למצוקת התושבים, ביקש להגן על שמו הטוב ואמר: "כל חיי הצטיינתי בתפקידיי השונים, לחמתי למען עם ישראל. שמי נקשר ברעש תקשורתי אל מול מבקר המדינה, אך לצערי לא הייתי אלוף כאשר משרד מבקר המדינה ביקר את התחום ב-2003. היום אחרי המלחמה והתחקירים אני יכול להגיד שפיקוד העורף תיקן את הליקויים הקשורים בו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
כל חיי לחמתי: האלוף יצחק גרשון
צילום: אמיר כהן
צילום: גיל יוחנן
המבקר לינדנשטראוס. הדו"ח חשף תמונה מדאיגה
צילום: גיל יוחנן
רמת חובב. חומרים מסוכנים - לא באחריות פיקוד העורף
מומלצים