שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אסף שור ואריק גלסנר זכו בפרס ברנשטיין

  שור זכה בפרס על ספרו הראשון "עמרם" וגלסנר זכה על בו על ביקורות הספרים שהוא כותב בעיתונות היומית

  התאחדות הוצאות הספרים בישראל פרסמה הבוקר את שמות הזוכים בפרסי קרן מרדכי ברנשטיין לעידוד יוצרים צעירים. הפרסים, המוענקים על ידי ההתאחדות מדי שנתיים, ניתנים בקטגוריות משתנות לביקורת ספרותית, שירה עברית ומחזה מקורי בשפה העברית. הפרס בקטגורית רומן עברי מקורי מחיי הארץ, בסכום 50 אלף שקל, הוענק השנה לאסף שור, מחבר הספר "עמרם" שראה אור בהוצאת בבל.

   

  חברי ועדת הפרס ד"ר איריס מילנר, ד"ר חנה סוקר שווגר וד"ר עמינדב דיקמן, הדגישו כי הפרס הוענק בעקבות החלטה שהתקבלה פה אחד.

   

  בנימוקיהם למתן הפרס כתבו: "רומן הביכורים מאת אסף שור הוא ספר מפתיע בסגנונו ובמבנהו המותיר את הקורא משתאה לנוכח מפגן מבריק אך צנוע של יכולת ספרותית מרתקת. על פי הזמנתו המפורשת של מספרו, מצטרפים קוראי הרומן לריקוד מטריד, שבו אהבה, צדק, רחמים ואכזריות מומרים אלה באלה חליפות. המחבר נוהג בפרקי הספר כמו היו פרקי ידינו ומנסה לעשות לנו במלים את מה שאפשר לעשת באנטומיה. הוא מסובב את זרועותינו לאחור ומאלץ אותנו ללכת בעקבותיו, חושף אגב כך, את מעשה האלימות הכרוך בכתיבה".

   

  פרס הביקורת הספרותית, בסכום 15 אלף שקל, הוענק לאריק גלסנר שנבחר גם הוא פה אחד מתוך 13 מועמדים. בועדת הפרס ישבו השנה שרה פרנק, דניאל בלוך וצבי אלגת אשר כתבו בנימוקיהם: "אנו סבורים שדווקא בימים אלו של תקשורת דיגיטלית ומיידית דרך האינטרנט, הטלוויזיה, הרדיו והסלולרי, יש מקום לביקורת ספרותית מעמיקה ורחבה. אסור להסתפק בסגנון הביקורת של 'סמי ימות בשש' או בהגדרתו המפורסמת של ס. יזהר על דור האספרסו – קצר, חריף ומיידי. הקורא המצוי אינו יכול להספיק לקרוא את כל עושר הכותרים המופיעים מדי שנה. הביקורת הספרותית היא עבורו כיום מורה נבוכים בים הגדול של ספרות יפה וספרות עיון ששוק הספרים שלנו התברך בה. על כן המשכיל בעת הזאת אינו יכול להסתפק במסרים קצרים ובהמלצות בלתי מנומקות.

   

  אריק גלסנר עומד במבחן הזה בכבוד. ביקורתו רחבה ומקיפה, מתמצתת את העיקר ומביאה המלצות מנומקות היטב. עם זאת הכותב משאיר די ידע אצל הקורא כדי שיקבל החלטה בעצמו. גלסנר בוחן כל יצירה בעין אובייקטיבית הוא אינו שבוי בסטריאוטיפים או בעמדות שנקט בעבר. הקריאה של הביקורת שכתב מהנה, מוסיפת ידע ופרשנות ובביקורות החיוביות מעוררת תיאבון כדי להגיע לספר".

   

  חברי ועדת הפרס הדגיש במיוחד את הביקורת שפרסם על י"ח ברנר במלאת 85 שנה לפטירתו והצאתם מחדש של שלושה ספרים הקשורים במחבר בהוצאת הקיבוץ המאוחד וכן ביקורת על ספרו של מאיר שלו, "יונה ונער" וסיכום שנת 2006 בספרים שסקר בביקורתיו.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שור. מפתיע ומבריק
  צילום: מורן כהן
  לאתר ההטבות
  מומלצים