שתף קטע נבחר

חרדים מהגירושים? יש לכם פורום באינטרנט

בעולם החרדי גרושים וגרושות נתפסים לעיתים כ"אאוט-סיידרים" ואפילו כפורקי עול. כעת, תחת מעטה האנונימיות האינטרנטית יש להם פורום: "חרדים לפרק ב' מוצלח יותר" ויש להם הרבה מה להגיד

האם כשמתגרשים ישנה ירידה רוחנית? עד כמה מומלץ לברר על השידוך לפני הפגישה כשמדובר בפרק ב'? מה עושים אם "ליכלכו" עליך בעקבות הגירושים , איך מתמודדים עם זה כשנמצאים לבד בלילה? והאם בכלל יש מקום לפורום כזה בחברה החרדית? אלו הם רק חלק מהדיונים שהגולשים בפורום חדש שהוקם לפני שבועיים - "חרדים לפרק ב' מוצלח יותר".

 

מנהל ומקים הפורום, יחידי28, מספר ל-ynet: "החברה החרדית מתמודדת בשנים האחרונות עם סוגיה הגדלה במימדים, שיש שאף יגידו מפחידים, כאשר אין עדיין תשתיות מובנות ומסודרות לקבל את הבנים/בנות החוזרים הביתה ממסע חיים לא הכי מוצלח לתוך מסגרת מוכרת ומקובלת חברתית". הוא מקווה שהפורום ייתן סוג של מסגרת חברתית איכותית לאותו ציבור שלכאורה נפלט או פרש מהדרך הידועה.

 

"יחידי28" מספר בשיחה עם ynet, כי ההחלטה להקים את הפורום נולדה בעקבות היכרותו מקרוב את הקשיים איתם נאלצים להתמודד המתגרשים החרדים. הוא מתגורר במרכז, התגרש לפני כשנה וחצי ובשלב מסוים החל לחפש בת זוג מתאימה לפרק ב': "אני יוצא עם הרבה בחורות והשוק לא קל. אני שומע מסביבי כל הזמן על בעיות הקיימות בתחום. שוק השידוכים בנוי בצורה מאוד שטחית וסטיגמטית המבוססת בעיקר על התאמה כלכלית או מעמדית אבל לא ממש מציעים בחורות שיכולות להתאים לך מבחינת האישיות או מבחינת מה שאתה באמת מחפש. ראיתי שיש צורך אמיתי ליצירת אלטרנטיבות להיכרויות ושידוכים לגרושים/גרושות חרדים".

 

הדרך אל הלגיטימיות

בתור התחלה החליט יחידי28 ליצור קשר עם בחורות עימן יצא בעבר והציע להן להשתתף בפורום ואף לעניין חברים ומכרים. "המטרה היא ליצור סוג של מועדון שיטיב עם כולנו ואפילו אם לא ייצא מזה משהו ספציפי, הפורום יכול להיות גם סוג של מועדון חברתי שיכול לספק גם תמיכה רגשית. המטרה משותפת ויש מכנה משותף ואולי הפורום ייצור קבוצה שברבות הימים תהפוך ללגיטימית גם בציבור החרדי", הוא מסביר.

 

בעולם בו קיימת חשיבות רבה למקובלות חברתית והתאמה לסביבה, אותם אלו שחוו גירושים נתפסים לעיתים כאאוט- סיידרים ואפילו כפורקי-עול. את הסיבה לכך מסביר יחידי28: "תמיד יהיו שיטענו שלהיות גרוש זה נחשב סוג ב' ומנגד אלו שימחו כנגד. אני חושב שבמובן מסוים, דווקא בגלל העניין החברתי, אותם גרושים/ גרושות תופסים כיוון קצת עצמאי בגיבוש הדעות שלהם בשונה ממה שנהגו כאנשים נשואים. סוג של השלמה והכרה באני העצמי על כל משמעויותיו".

 

הכיוון העצמאי עליו מדבר יחידי28, הוא למעשה אחד המכשולים בדרכו של המתגרש החרדי בחברה המקדשת אחידות חברתית ומחשבתית. בגלל שהדרך המקובלת הכזיבה והנישואים לא הצליחו כפי המצופה, רבים מהמתגרשים חשים שדווקא אותה הדרך הביאה לכישלונם האישי, זאת בשל הרצון ללכת בתלם והשאיפה להסכמה חיצונית. הגולשת "לוחמתמורות" בחרה לכתוב באחד האשכולות שדנו בנושא מדרש על אברהם שעבד את ה' בזכות היותו עצמאי בדעותיו והאמין שהוא יחידי בעולם בפני האל, ולא הסתכל כלל על בני העולם.

 

בפתיחות שאינה מאפיינת את השיח החרדי הפומבי אך באה לידי ביטוי תחת מעטה האנונימיות האינטרנטית, היא מעודדת את הגולשים ללכת בדרכו של אברהם ולא לחפש אחר הסכמה ואישורים חיצוניים וגם לא לעשות בחירות המתחשבות בשיקולים המונעים מסטיגמות חברתיות. "הבחירה האישית ללכת על דרך שהיא של 'יחידים', ולא בהכרח מעוררת הערכה ומחיאות כפיים מהסביבה, ולפעמים דווקא ההיפך, דורשת בדיקה עצמית כנה ורצינית, ואומץ ואמונה בעצמך ובדרך שבה בחרת".

 

על חרדים ואתרי היכרויות 

על אף שמעל פני השטח השימוש באינטרנט נחשב כטאבו ונתפס כאיום רוחני על דרך החיים החרדית, השימוש בו בקרב בני המגזר הולך וגובר. יחידי28 יודע לספר על יותר ויותר חרדים הבוחרים

להתנסות באתרי ההיכרויות באינטרנט, בינתיים, באין היצע אחר, בעיקר באלו המיועדים לבני המגזר הדתי-לאומי, אך זאת מבלי לפרסם את תמונתם. החשש מהחשיפה אף הביא חלק מהגולשים לבקש שהפורום יהפוך לסגור.

 

במקרה של המתגרשים החרדים, כאשר בין כה וכה השם הטוב כבר נפגע, קיים החשש כי החשיפה רק תביא להחמרת המצב והסיכויים למציאת בן או בת זוג יפחתו עוד יותר. "כל אחד מהגולשים עבר סוג של טראומה וברוב המקרים, בחברה החרדית הגירושים לא עברו בצורה של דרכי שלום. התוצאה הסופית של הגירושים בציבור החרדי מתקבלת לאחר מלחמות עקובות מדם ולכן כל אחד יודע שיש לו אויב שם בחוץ שמחכה להכפיש אותו", מסביר יחידי28.

 

וכך באשכול הדן בסוגיית "הלכלוכים" לאחר הגירושים, הגולשת גיפסנית1 מציעה לחבריה בפורום, "להשליט שכל על רגש. סיימנו..התגרשנו..זהו, פרק זה מאחורינו. קל וחומר כשיש ילדים. מה ייצא מללכלך?? ואגב", היא מוסיפה, "פתגם ידוע הוא- כשיורקים מול הרוח זה חוזר בחזרה... ודי לחכימא...".  ולסיום היא מוסיפה בביטחון: "במקרה שלי אין לכלוכים, בצד השני מעריכים אותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא סוג ב'"
צילום: ישראל ברדוגו
צילום: ויז'ואל/פוטוס
הדרך אל הלגיטימיות. "חרדים, פרק ב'"
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים